Paylaş:

Gebelikte 10. Hafta

Artık bebeğinizin tüm organlarının taslak olarak tamamlandığı ve artık düşme tehlikesinin kalmadığı 10 haftalık gebelik dönemindeyiz. Tüm organlar oluştuğuna göre artık kalp bebeğin bedeninin tümünün kan dolaşımını sağlıyor. Kan dolaşımı sağlıklı sağlanan organlar hızla büyür ve gelişirler. Geçtiğimiz hafta göz retinası belirginleşen bebeğin bu hafta mercekleri oluşur. Tırnakları oluşur ve bebeğin beyin hücreleri yavaş yavaş oluşmaya başlar. Gebelikte 10 haftada süper bir gelişme olur.

Bebeğin beynine ilk defa enerji gider. Bu aynı bir arabanın tüm motor aksamının tamamlanması gibidir. Bir eksik olduğunda araba nasıl çalışmaz ise aynen bebeğin beynindeki tüm hücreler tamamlanmadan enerji gitmez. Beyin taslak olarak bu hafta oluşmuştur. Bu haftadan itibaren beyin hızla aktifleşecek ve bebeğin beyni gelişimini sürdürecektir. Bebek bu haftadan itibaren bir kayıt merkezi gibi her şeyi kaydedecektir.

Bu haftaya kadar bebeğin bağırsaklarının tümü dışarıda idi. 10 haftalık hamilelikte bebeğin bağırsakları göbeğin içine doğru yerleşir. Kulaklar gelişmeye devam ederken kulakta oluşan denge sıvısı oluşmaya başlar. Bu sıvı bebeğin doğumundan itibaren tüm yaşamı boyunca önemli ve etkin bir sıvıdır.

10 haftalık gebelikte bebeklerin cinsiyet organları oluşmaya başlar. Erkek ise bebeğin testisleri oluşmaya başlayıp hemen testesteron hormonları aktif hale gelir. Bebeğinizin hareketleri amniyon sıvısı için de dalgalar oluşturur. Bebeğin çevresinde ki sıvı sebebi ile bebeğin hareketlerini anne adayı hala hissedemez.

Gebelikte 10. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebelikte 10. hafta itibariyle bebeğin ultrason görüntüsü şöyledir;

gebelikte 10. hafta

Gebelikte 10. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Gebelikte 10. haftada bebeğin kilosu 5 gramdır. Boyu ise 3-4 cm arasındadır.

Gebelikte 10. haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta da anne adayı hamileliğin en sıkıntı veren aşerme döneminin olumsuz etkilerini üzerinden yavaş yavaş atmaya başlar. Artık mide bulantıları biraz hafiflemiş ve anne adayı biraz kendine gelmeye başlamıştır. Anne adayı hamileliğin önemli bir etabını atlatmış bulunmaktadır. Artık bebeğin herhangi bir genetik problemi yoksa düşme tehlikesi kalmamıştır.

Paylaş:
Yorumlar
  • yase oncul :

    23 Mart 2016

    Hocam merhaba 10 hafta 5 gunluk hamileyim bugun muayeneye gittik bagirsaklar disarida dedi normalmi hocam nezaman karin icine girer.

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar