Paylaş:

Gebelikte 12. Hafta

Organların hızla büyüdüğü, iç organların ise artık çalışmaya başladığı 12 haftalık gebelik haftasına geldik. Bu küçük insan yavrusunun tüm organları (iç ve dış) yavaş yavaş çalışmaya başlıyor. Hamileliğin bu haftasında bebeğin tırnakları belirginleşmeye ve kıkırdak dokusu sertleşmeye başlamıştır. Ayrıca bebeğin saçları kafasının üzerinde çıkmaya başlamıştır. Bebeğin midesi ve bağırsağı çalışmaya ve dolayısı ile sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır.

12. haftalık gebelik dönemi bebeğin en çok hareket ettiği, haftalardandır. Bebek anne karnında hiç durmaz ve sürekli hareket eder. Bu hafta bebeğiniz hiç durmaz ve hemen her yerine dokunur. Artık dokunduğu yerleri bilerek dokunur. Bu haftada bebeğin ilk defa yaptığı hareketlerde vardır örneğin; 12 haftalık gebelikte bebeğiniz adeta çene egzersizi yapar gibi çenesini açar kapatır, açar kapatır. Bu hareket bebek için fıtridir. Böylelikle çene kaslarını  güçlendirmiş olur. Bu hafta bebeğinizin ultrason görüntüsünde denk gelebilirse hıçkırıklarını görebilirsiniz. Bebeğiniz her ne kadar çenesini açıp kapatıyor olsa da yutmayı henüz bilmiyordur.

Bebeğiniz bu hafta da o kadar çok hareket eder ki dokunduğu her yeri de beynine kaydeder. Bebeğiniz dokuna dokuna dudaklarını keşfetmiş olmalı ki, bu hafta emme refleksi gelişmiş ve bebeğimiz artık parmak emmeye başlar. Ultrasondan da denk gelip izlerseniz bu an çok hoş bir görüntü olarak aklınızda kalacaktır.

Gebelikte 12. Hafta da bebeğinizin ultrason görüntüsü nasıldır?

gebelikte 12. hafta

Bu hafta bebeğinizin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 12. haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta itibari ile bebeğin kilosu 15 gram, boyu ise 7 cm’ dir.

Gebelikte 12. hafta itibari ile hamile anne adayında gelişen değişiklikler nelerdir?

Anne ile bebeği ile arasında telepatik bir bağ vardır. Hem duygusal açıdan hem de fiziksel açıdan yavrusunu hissetmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar