Paylaş:

Gebelikte 13. Hafta

Bu hafta bebeğin kalbi iyice hızlanmaya başlar. 13 haftalık gebelikte bebeğin kalp hızı 120-160 arasında değişir. Bu hızlı kalp atışı bebeğin çok seri olarak kan pompalamasını sağlar ve böylece tüm vücudun kan dolaşımı hızlanır. Bebeğin tüm organları hızla gelişmeye başlar, bebeğin vücudunun her yanında adeta bir fabrikalar zinciri varmış gibi hummalı bir çalışma, yoğunluk içerisinde aktifi
yet hakimdir.

Bebeğinizin gözleri bu hafta itibariyle farklılaşmaya başlar. Tıpkı kuşların gözleri gibi birbirinden bağımsızdır. 13 haftalık hamilelikte bebeğin gözleri artık yüzü ortalayacak, insan profilinde olduğu gibi dengeli ve yer yerinde olacaktır. Bu hafta anne ve baba adayları çok heyecanlıdırlar. Çünkü bebekleri bu hafta itibari ile cinsiyetini belli edecekler. Anne ve baba adayları bebeklerinin kız mı olacak erkek mi öğrenecekler.

13 haftalık gebelik de bebeğiniz ilk defa safra üretmeye başlar. Karaciğerleri de bu hafta itibari ile gelişmeye başlar. Pankreas çalışmaya, insülin üretmeye başlar. Karaciğerin çalışmaya başlaması için insülin çok önemlidir. Öyle ki o olmadan çalışmaz. Çünkü karaciğerin pompaladığı kanda dengeyi insülin ayarlar. Bebeğimizin akciğer oluşumu da yavaş yavaş aktif hale gelir. Bebeğiniz solunum yapmaya başlamıştır.

Gebelikte 13. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

gebelikte 12. hafta

13 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 13. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

13 haftalık gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık olarak 26 gramdır. Boyu ise 9 cm olmuştur. Bebeğiniz bu hafta itibari ile belirgin bir şekilde büyümeye başlar.

Gebelikte 13. haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta anne adayının mide bulantıları geçmeye başlamıştır. Kusma varsa şayet oda geçmeye başlar. Anne adayında var olan baş dönmeleri ise doğuma kadar ona eşlik edecektir. Anne adayı yavaş yavaş hamilelik kıyafetleri bakmaya başlar. Anne adayının karnı artık büyümeye başlayacağından artık hamilelik öncesi giydiği kıyafetler kendisine olmayacaktır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Zeynep Tarhan :

  26 Nisan 2016

  Selam hocam ben 13 haftalık qebeyim şiddetli kasık ağırılarım oluyo zaman zaman bu ağırılat göbeğimdede oluyo bunlar normal mi? Birde hocam bayqınlık geçirdim iki sefer bu normal mi?… Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

   Cevapla
 • Şule Rzayeva :

  30 Ocak 2017

  Merhaba sayın doktor bey. Ben tüp bebekle 12+3 haftalik hamileyim. Daha düne kadar bulqnlarim vardı. Günde 2 kere mutlaka kusuyordum. Ama bugün bulantı ve kusma yok. Tedirgin olmaya başladim acaba bebeğe bi şey mi oldu. Önceden erken düşüklerim olduğu için daha çok tedirginim. Cevaplarsaniz çok sevinirim

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar