Paylaş:

Gebelikte 14. Hafta

Gebelikte 14. haftada enerji bakımından beyin gelişimi oldukça iyidir. Bu hafta bebeğinizin beyni tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Dokunduğu her yeri beyni kaydeder. Artık dudaklarının nerede olduğunu bilir ve elini bilinçli olarak ağzına götürüp emmeye başlar. Bu ay sesleri artık tanımaya başlar ancak hala net duyamamaktadır. Fakat annesinin ve babasının, aile fertlerinin seslerini işitmeye başlar.

Geçtiğimiz haftalarda değindiğimiz gibi bebek 26. haftaya kadar net duyamaz. Duyduğu tüm sesleri bir uğultu şekline algılar. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendisini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya, parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve ara sıra da tekmeler.

Gebelikte 14. haftada bebeğin kalp atışlarını dışarıdan veya ultrasondan duyabilirsiniz. Henüz tekmelerini hissedemezsiniz. Hareketlerini hissettiğinizi sanabilirsiniz ama o hisler bebeğe ait değil maalesef sizin bağırsaklarınıza aittir.

Gebelikte 14. haftada bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?

14hafta gebelik

Bu hafta itibari ile bebeğin ultrason görüntüleri bu şekildedir.

Bebeğiniz ne kadar da büyümüş ve tüm organları nasıl da belirginleşmiş değil mi?

Gebelikte 14. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

14 haftalık gebelikte bebeğin boyu 10 cm’ dir. Kilosu da artmış ve tam olarak 45 grama yükselmiştir. Bebek hızla gelişiyor ve her hafta iki katına yakın kilo alıyor.

Gebelikte 14. haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta hamile anne adayında olan değişiklikler çok olmasa da anne adayının duygusallığı artmıştır. Mide bulantısı gitmiş yerini iştahı açılmış bir anne adayı almıştır. Anne adayının baş dönmeleri hala devam etmekte olduğundan hızlı hareket etmekten kaçınılmalıdır. Eğilip doğrulurken dikkat etmeli ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak hareketlerden uzak durmalıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar