Paylaş:

Gebelikte 15. Hafta

Bu hafta lanugo haftasıdır. Lanugo, insan vücudunu saran minik tüycüklere denir. 15 haftalık gebeliğe kadar bebeğin derisi şeffaftır. Bebeğin su rengi cildi artık tam bir insan derisine dönüşmeye başlamıştır. Bebeğin cildi tüylenince hamile anne adayının birkaç haftadır rahatlayan midesinde bu kez de ekşime şeklinde yanmalar oluşur. Bebeğin vücudu ve saçları uzadıkça anne adayının ekşimeleri devam eder. Bu durum anne adayı için oldukça çilelidir fakat o bebeğinin büyümesi ve onu beklemek heyecanı ile bu durumlara seve seve katlanır. Anne adayları için çileli bir hafta olsa da bebeğini ultrasonda gördüğünde tüm anne adaylarının sıkıntıları kaybolur ve yerini mutluluk kaplar.

15 haftalık gebelikte bebeğin kıkırdak dokusu sertleşmeye ve kemikleşmeye başlar. Bebeğin cildi pembemsi olmaya başlarken o incecik damarları ve tüm dokusunun görünebilirliği de kaybolmaya başlar. Cildi şeffaflığını yavaş yavaş kaybedecek ve yerini önümüzdeki haftalarda ten rengi alacaktır.

15 haftalık gebelik itibari ile bebeğin dilinde tat alma tomurcukları oluşmaya başlar. Bu tomurcuklar ilerleyen haftalarda büyüyecek ve bebek tat almaya başlayacaktır. Amniyon sıvısına annenin yediği her şeyden tat gelecek ve bebek ilerleyen haftalarda annesi tatlı yerse şeker tadını, ekşi yerse ekşi tadını net bir şekilde hissedecektir.

Gebelikte 15. hafta da bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebelikte15 hafta

Bu hafta bebeğin ultrason görüntüsü bu şekildedir.

Gebelikte 15. hafta da bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 12 cm’ dir. Kilosu ise yine pik yapmış ve iki katına yakın artmıştır. Bu hafta bebeğinizin kilosu tam olarak 75 gramdır.

Gebelikte 15. haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Hamile anne adayında bu hafta rahim dışa doğru belirginleşmeye başlar ve anne adayı çok dikkatli olursa çok az bebeğin tekmelerini hissetmeye başlar. Anne adayı kendisine çok dikkat etmelidir. Özellikle gebelik kış aylarına denk gelmişse soğuk kış günlerinde çok dikkatli olmalıdır.

Paylaş:
Yorumlar
  • zhr errugrul :

    06 Mart 2017

    Doktor bey ben 15 haftalik hamileyim . ayrica sigara kullaniyorum. Gunde en az 3 en fazla 5 tane tuketiyorum. Zararli oldugunu biliyorum fakat birakamadim. Bebek icin bu miktarkar cok buyuk sorunlar teskil edermi. Tesekkur ederim

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar