Paylaş:

Gebelikte 16. Hafta

Gebelikte 16. haftada artık bebeğin organlarında ki uyumsuzluklar düzelmeye başlar. Örneğin kollar bacaklardan uzunken bu hafta bacaklar kolları geçecek ve daha uzun hale gelecektir. Bebeğin boynu biraz daha uzayacak ve kafası bağımsız olabilecektir. Bu hafta itibari ile vücut daha da büyüyecek ve kafa vücuda göre daha küçük kalacaktır.

16 haftalık gebelikte bebeğin kasları iyice güçlenmiştir artık daha çok hareket edip su da ki oksijeni arttıracaktır. Bu nedenle de bol hareket etmesi lazımdır. Bu hafta bebeğin derisi biraz daha tüylenir ve cildin rengi matlaşır.

16 haftalık gebelikte bebeğin anne adayına güzel bir sürprizi vardır. Hamile anneyi çok mutlu edecek bir sürprizdir bu. Artık bebeğin tekmelerini, tüm hareketlerini hissetmeye başlar. Bu durum anneyi çok mutlu eder. Sadece anne adayını değil ayrıca baba adayını ve ebeveynleri de oldukça mutlu eder.

Bebek artık annesinin sesini duyduğu zaman mutlu olmaktadır. Anne adayı bebeği ile terapi kurmalı ve sürekli bebeği ile konuşmalıdır. Onunla sohbet etmeli ve iletişimde olmalıdır. Uzmanlar annenin her zaman bebeği ile konuşması gerektiğini, yapılan araştırmalar da bebeği ile konuşan, iletişim kuran annenin bebeği ile konuşmayan ve gönül olarak iletişim kurmayan anne adayının bebeği arasında sosyobilite olarak fark olduğu bariz bir şekilde görülmüş ve kanıtlanmıştır. Bebeğin erken konuşmasından tutun da çevresi ile iletişim kurmasına kadar hepsinde anne karnındaki iletişimin farkı oldukça belirgindir.

Gebelikte 16 haftada bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?

16_hafta             

16 hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir.

Gebelikte 16. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

16 haftalık gebelikte bebeğin boyu 13 cm’ dir. Kilosu ise tam olarak 110 gramdır.

Gebelikte 16. haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu haftadan itibaren anne adayı yüz üstü veya sırt üstü yatmamalıdır. Anne adayı artık yan yatma eğiliminde olmalıdır. Bunun nedeni bebeğin büyümesi, yan pozisyonda iken bebeğe giden kan miktarının daha fazla olması aynı zamanda sırtüstü pozisyonda annenin tansiyonunun düşebilme ihtimali olmasıdır. Bu nedenle anne adayı yan tarafına dönük yatmalıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar