Paylaş:

Gebelikte 17. Hafta

Bu hafta itibari ile deri altında yağlanma başlar. Bu yağlanma deride ki şeffaflığı gidermek içindir. Elbette ki tek sebep bu değildir. Deri altında ki yağlanmanın mutlaka pek çok faydası vardır.

17 haftalık gebelikte geçtiğimiz haftalardan farklı bir gelişme mevcuttur. Bu gelişme şöyledir; Bu haftaya kadar plesenta fetustan iri idi, bu hafta itibari ile fetus da büyür ve plesenta ile eşit seviyeye gelir. Bu hafta bebeğin büyümesi ile anne adayı da kilo alır. Bebeğin ciğerleri bu hafta daha da iyi gelişir ve solunum yolları bebeği rahatlatacak kadar iyi çalışır. Hamileliğin bu haftasında bebeğin üriner sistemi tam olarak çalışır. 17 haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları iyice hızlanır. Bebeğin kalbi o kadar çok kan pompalar ki neredeyse günde 30-40 litre kan pompalar. Nabzı oldukça hızlıdır. Kan dolaşımının vücuda ve bebeğin eklemlerine çok faydası vardır. Bebek çok hareket eder. Bu hareketin amacı ana rahminde bebeğin oksijensiz kalmasıdır. Bebek bol hareket ederek bulunduğu ortamı havalandırır.

Gebelikte 17. haftada anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

17 haftalık gebelikte bebeğin görüntüsü aynen böyledir. Bebek artık tam bir bebek görüntüsünü, bu hafta itibari ile tüm hatlarının uyumu ile belirgin bir şekil almıştır.

Gebelikte 17. haftada anne karnındaki bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?   

17 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 100 – 150 gram arasındadır. Bu hafta bebeğin boyu ise 14 cm’ dir.

17 haftalık gebelikte hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adayının karnı biraz daha büyür ve artık anne adayı gebe olduğunu gizleyemez. Ayrıca hamile anne adayının midesinde yanmalar devam eder. Anne adayı bebek istemeden üç ay önce düzenli olarak folik asit içmelidir. Sonrasında da ilk üç ay folik asit kullanmalıdır. Bu uygulama bebeğin hücre gelişimi için oldukça önemlidir. Bu haftada kan hapı desteği de başlanır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Leylagedikli :

  19 Ocak 2017

  En son ultrason ölçümüne göre hesapladıgımda 15+6 olması gereken bebeğim 3 gün önce randevumda 16+5 çıktı BPD 3.49 CM 16+5
  FL 2.16 CM 16+3
  AC 11+51 CM 17+2 172.88GR BU HAFTA FARKİ NEDEN OLUYOR BİDE KİLOSU FAZLAMİ bu atada pıhtılaşma sorunum var iğne ve hap kullanıyorum 3 tane düşüğüm var tesekkurler hocam…

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar