2016 Tüp Bebek Fiyatları Nedir?

Paylaş:

2016-tup-bebek-fiyatlari-nedirTüp bebek tedavisinin fiyatları; uygulanan merkezlere, uygulanan yönteme, anne adayının yaşına, kısırlık sorunlarına, tedavinin uygulandığı merkezin teknolojik imkanlarına ve doktorların uzmanlık alanlarına göre değişmektedir. Tedavinin uygulandığı her merkez bu sebepler dolayısı ile farklı fiyatlar verebilmektedir. Tüp bebek tedavi fiyatları, ilden ile, merkezden merkeze ve hatta ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Tüp bebek tedavilerinde fiyatların büyük bir kısmını ilaç maliyeti kapsamaktadır. Anne adayının yaşının ilerlemiş olması ya da yumurtalık rezervlerinin azalmış olması daha fazla ilaç kullanılmasını gerekmektedir. Bu sebeple tüp bebek maliyetleri artabilmektedir.

Transfer edilen embriyo sayısına göre tedavi fiyatları değişmekte midir?

Transfer edilen embriyo sayısının artması, çoğul gebelik riskinin artmasına yol açmaktadır. Çoğul gebelik riskinin artması ise gebelik sürecinde hem bebekler açısından hem de anne adayının sağlığı açısından ciddi risklere yol açabilmektedir. Bu riskleri engellemek için ise transfer edilen embriyo sayısına sınırlandırma getirilmiştir. 35 yaşından küçük olan anne adaylarına ilk iki denemede yalnızca bir embriyo transferine izin verilmektedir.

2016-2017 yılında tüp bebek fiyatları ne kadar?

Tüp bebek tedavi fiyatları, her sene değişebilmektedir. Ancak bu sene yani 2016 senesinde tüp bebek fiyatları 2015 senesine göre ciddi oranlarda artmamıştır.  Ülkemizde her 100 çiftten 15’i tüp bebek tedavisine ihtiyaç duymaktadır.  Ancak sosyal güvenlik kurumu, bu ücretin bir bölümünü karşılıyor. Bu durum bebek sahibi olmak isteyen çiftler için iyi bir haber.

Sosyal güvenlik kurumu hangi durumlarda tüp bebek tedavisini karşılıyor?

  • Tüp bebek tedavi yöntemi için anne adayının 23 yaşından gün alması gerekmektedir. Bununla beraber anne adayları 40 yaşından gün almamış olmamalıdır.
  • Anne baba olmak isteyen çiftlerin genel sağlık sigortası en az 5 yıllık olmalı ve sigorta pirimi en az 900 gün ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Bebek sahibi olabilmek için diğer tedavi yöntemleri denenmiş ve olumsuz sonuç alınmış olduğuna dair belgelerin olması gerekir.
  • Çiftlerin normal yollardan bebek sahibi olamadığını ve gerekli yöntemlerin denendiği, yetersiz kaldığını belirten bir raporun olması durumunda SGK tüp bebek tedavisini karşılıyor.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar