Paylaş:

Gebelikte 29. Hafta

Bu hafta itibari ile bebeğimiz iyice büyüdü, hamile anne adayımızın karnı da iyice büyümüştür. Anne adayın da kilo alımı da artmıştır. 29 haftalık gebeliklerde anne adayı gebeliğin ilk gününden itibaren en az 11 kilo almış bulunuyor. Bu hafta bebek neredeyse doğacak bir bebek boyutuna gelmiştir. Bebeğin beş duyusu da tam gelişmiş olup akciğerleri hariç vücudunda ki tüm organları gelişimini tamamlamıştır. Önümüzdeki haftalarda akciğer gelişimini de tamamlayacaktır.

29 haftalık gebelikte bu hafta kan hücreleri alyuvarlar üretir. Bebek artık bu haftalarda annesini babasını tam duyabilir. Bebek gözlerini açıp kapatabilir, anne karnında ki ışığa da alışmıştır. Işıklı bir yer arar kendine. Işığın geldiği yere bakarken gözlerini kamaştırabilir. Bebeğin bu hafta itibari ile bağışıklık sistemi oluşmaya başlar.

Gebelikte 29. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

29 haftalık gebelik de bebeğin kilosu 1250 gram olmuştur. Boyu ise tam olarak 37 cm dir. Bebek artık dünyaya gelmeye hazırlanmaya başlar.

29 haftalık gebelikte anne adayında olan değişiklikler nelerdir?    

Bu hafta itibari ile hamile anne adayında göğüs ucunda iyice hassasiyet ve kabarma oluşur. Göğüsler iyice kahverengi olur. Göğüslerde süt üretimi başlamıştır. Hamile anne adayının tansiyonu düzenli bir şekilde ölçülmelidir. Anne adayı artık acil bir duruma karşı bebeğin tüm doğum hazırlıklarını yapmalıdır. Anne adayı doğum yaklaştıkça nazlanır, hassaslaşır, oldukça da alıngandır. İlgilenip, üzmemek gerekir. Artık bebek de konuşmaları duyabildiği için, konuşmalara dikkat etmek gerekir. Anne adayları hamileliklerinin son aylarında daha bir bezgin oldukları için moral ve motivasyon oldukça önemlidir. Anne adayının moralinin sağlam olması bebeğin ruh sağlığı içinde oldukça önemlidir.

Paylaş:
Yorumlar
  • serpil karaarslan :

    17 Şubat 2017

    Merhabalar…
    Şuan 29+5 haftasındayız 27+4 de suyum geldi günden beri hastanede yatıyorum bebeğin hareketleri düzenli kalp atışı var 6 cm civarında suyumuz var fakat su akıntı olarak gelmeye devam ediyor bebeğim ne zamana kadar durabilir çok üzgünüm yardımınıza ihtiyacım var..

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar