Paylaş:

30. haftalık gebelikte doğumdan korkan anne adayları bu hafta itibari ile biraz daha korkacaklar, çünkü günleri yaklaşmaktadır. Artık bebek anne karnında kocaman olmuştur. Çok hızlı kilo almaktadır. Bu aylarda bebeğin ihtiyacından dolayı anne adayının da iştahı oldukça artar. Bebek büyüdüğü için anne adayı çok rahat hareket edemez. Annenin rahat hareket etmesini sağlamak gerekir. Çünkü anne rahat etmez ise bebek de huzursuz olacaktır. 30 haftalık gebelikte anneyi mutlu etmek gerekir, artık bebek her şeyi hissetmektedir.

30 haftalık gebelikte bebeğin kan hücreleri tamamen oluşmuştur. Bebeğin tüm organları olgunlaşmış ve gelişimini tamamlamıştır.

Gebelikte 30. haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta da bebeğinizin kilosu 1400 gram, boyu ise 38 cm’ dir.

Gebelikte 30.haftada anne adayında oluşan gelişmeler ve anne adayının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Bu hafta hamile anne adayının sık idrara çıkması gözlemlenir, bebek artık büyümüş ve idrar kesesine baskı yapmaktadır. Bu nedenle anne adayı hem idrar yolları enfeksiyonuna yakalanmaya çok müsaittir hem de sık sık idrara çıkarak sıkıntılı bir dönem içerisindedir.

30 haftalık gebelikte hamile anne adayının nefes darlığı çekmeye başlaması normaldir. Hareketleri yavaşlar ve çabuk yorulur. Anne adayı çok terler ve sürekli hararet sıkıntısı olur. Dikkatli olunmalı ve yaz dönemi ise dışarıda güneşin altında çok kalınmamalıdır. 30 haftalık gebelikte hamile anne adayı eğer kış mevsiminde ise dışarı fazla çıkmamalı ve buzlu alanlarda dolaşmamalıdır. Kendini korumalı ve hastalıklara, enfeksiyonlara karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır.

30 haftalık gebelikte anne adayı bol sıvı almalı ve ayaklarını üşütmemelidir. İç çamaşırlarını sık sık değiştirip( günde en az üç kere) mümkünse ütü ile steril etmelidir. Aksi takdirde kolay enfeksiyon geçirebileceğinden çok sıkıntılar çekebilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar