Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

35. Hafta

Gebelikte 35. Hafta

 

Gebelik döneminde 35. hafta bebeğiniz artık ters, anne karnında taklalar atar ve bir bakıma rahim yolunu keşfeder ve doğuma hazırlık yapar. Bebeğiniz bu haftalarda artık hızla büyümekte, anne adayının da karnı iyice büyümektedir. Gebelik döneminde 35. hafta da bebeğinizin artık akciğerleri hariç tüm gelişimi tamamlamıştır. Akciğerleri ise önümüzde ki haftanın sonlarında gelişimini tamamlayacak ve doğuma hazır bir hale gelecektir. Gebelik döneminde 35. hafta bebeğinizin bütün vücut fonksiyonları çalışır durumda olup tam bir bebektir.

Gebelik döneminde 35. haftadan sonra bebek hızla kilo alacak ve iyice büyüyecektir. Anne, babasını hatta kardeşlerini sesinden tanıyor olacağından doğduğunda da bu sesleri arayacaktır. Gebelik döneminde 35. hafta beyin duyduklarını kaydediyor olduğu için bebek doğduktan sonra da anne karnında ki günlerini ve annesinin konuştuklarını hatırlayacaktır.

Gebelikte 35 haftada bebeğin kilosu ve boyu tam olarak ne kadardır?

Gebelik döneminde 35. hafta itibari ile bebeğin kilosu 2500 gramdır. Bebeğin boyu ise 45-47 cm arasındadır.

Gebelikte 35. hafta da anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Gebelik döneminde 35. hafta itibari ile hamile anne adayının çok dışarı çıkması doğru değildir. Yolculuk yapması da çok sakıncalıdır. Özellikle uzun yolculuk anne adayı için hiç tavsiye edilmez. Şayet yolculuğu özel aracınız ile yapılacaksa da o zaman sık sık mola verip hamile anne adayına bol bol yürüyüş yaptırmalıdır.

35 haftalık gebelikte erken doğum söz konusu olur ise şayet, anne adayı ve etrafındakilerin panik yapıp korkmalarına hiçbir sebep yoktur. Çünkü 35 haftalık doğan bir bebek yaşama sıkıntısı çekmez.