Paylaş:

Gebelikte 37. Hafta

 

Gebelik döneminin 37. haftası itibari ile artık bebeğiniz doğuma hazırdır. Aslında bebeğin vaktini tamamlaması ve normal yolla doğması oldukça mühimdir. Hamile anne adayı her ne kadar zorlansa, dayanamayacak hale gelse de az bir zaman daha beklemeli ve bebeğinin normal bir yol ile doğmasına destek olmalıdır. Anne adayının çevresindeki kişilerde anne adayına bu nokta da destek olmalıdırlar.

37 haftalık gebelikte bebeğin mimikleri her türlü detayı ve yüz hatları ultrason ile net bir şekilde görülebilir. Bebeğinizin elleri, ayakları ve tüm ölçüleri normal, tam bir bebek boyutundadır.

Gebelikte 37. haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Bu hafta itibari ile bebeğin kilosu iyice artar ve bebek tam olarak 3000 gram olmuştur. Yani tam 3 kilo. Boyu ise 48 santimetreye ulaşmıştır.

Gebelikte 37. haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler?

37 haftalık gebelikte bebek iyice büyüdüğü için hareketleri ve tekmeleri artık acıtacak ve rahatsız edecek boyuta gelmiştir. Bu nedenle anne adayı oldukça rahatsızdır. Bebeğin anne karnında uyuduğu vakitlerde rahat eder bunun dışında anne adayı uyuduğunda bile hareket eder ve bu yüzden anne adayı hiç uyuyamaz ve perişan olur. Bu duruma dayanamayan anne adayı bir an önce doğum yapmak isteyebilir ama sabretmesi gerekir.

37 haftalık gebelikte anne adayı bebeğin hareketlerine dikkat etmeye devam etmeli ve herhangi bir hareket etmeme durumu söz konusu olursa hemen NST ye bağlanması için doktora gelmesi gereklidir. Bebeğinizin gelmesine çok az kalmıştır.       

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar