Paylaş:

Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. haftada bebekte ne gibi değişiklikler olur?

 

Bebeğin beyin gelişimi tam hızıyla devam etmektedir. Artık doğmak için sabırsızlanmaktadır. Vücudunda depolanan yağ katmanı gün geçtikçe büyümektedir. Bu nedenle doğumun arkasından vücut ısısını kontrol edebilir. Beyin gelişimi bebeğin doğumunu takip eden üç yıl devam eder.

Gebelik döneminin 40. haftasında anne karnında ki pembemsi cilt rengi beyazlaşmaya başlar. Derinin alt kısmında yeni deri tabakaları gelişmeye devam eder. Kafası bu aşamada pelvise düşmüş olur.

Gebelikte 39. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebelik döneminin 39. haftasında bebeğin görüntüsü böyledir.

39 hafta gebelik

Gebelikte 39. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?   

Gebelik döneminde bu haftada bebeğin ağırlığı ortalama 3 – 3 buçuk kilo arasında değişim gösterebilir. Boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 48 – 52 cm kadar olur. Tabii bu ölçülerden daha yüksek ya da daha düşük doğan bebeklerde vardır. Vücut ağırlığı ve boy uzunluğu artık çok değişmez. Ancak beyin gelişimi son hızıyla devamlılığını sürdürür.

Gebelikte 39. haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Gebelik döneminin bu haftasında artık her an doğum gerçekleşebilir. Kasılmalar, amniyotik sıvının bulunduğu zarın yırtılması ile suyun gelmesi, kan gelmesi gibi belirtiler doğumun yaklaştığı anlamına gelmektedir. Bu aşamada doğuma bir hafta kadar bir zaman kalmıştır ve anne adayı artık çok duygusaldır. 39. haftaya kadar ortalama 11 – 15 kilo kadar alınması gerekir.

Gebelik döneminin 39. haftasında mide ekşimesi ve hazımsızlık çok üst düzeydedir. Ancak doğum ile birlikte geçecektir. Doğuma kadar bol su içmek rahatlatmaktadır. Kasılmalar düzenli ve şiddetli bir şekilde devam eder. Bebek artık pelvise baskı yaparak anneyi rahatsız eder. Pelvise uygulanan baskı ile adet sancılarına benzer ağrılar ve kramplar yaşanabilir. Doğum yaklaştıkça bağırsak kasları gevşeyerek ishale yol açabilir. Gebelik döneminin 39. haftasında ishal ile beraber mide bulantısı da oluşabilir. İshalin neden olacağı su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı tüketmek yararlı olur.

Son haftalar ile beraber sırt ağrıları daha dayanılmaz bir hal alır. Ağrılar sıcak su ile yapılan banyolar ile biraz da olsa hafifleyebilir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar