Paylaş:

Gebelikte 40. Hafta

Gebelikte 40. haftada bebekte oluşan değişiklikler

40. hafta itibari ile gebelik sonlanacak yani doğum gerçekleşecektir. Bebeğin doğduğunda vücut ısısını ayarlayacak yeterince yağ depolanmıştır. Anne adayı bebeği ilk altı ayında enfeksiyon riskine karşı korumak için antikor üretmeye devam eder ve bebeğin emzirilmesi ile bu antikorlar savunma mekanizmasını geliştirmede görev alır.

Gebelikte 40. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?       

40. hafta gebelik döneminde bebeğin görüntüsü aynen böyledir.

40. hafta gebelik

 

 

Gebelikte 40. haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Gebelik döneminde bu hafta da bebeğin ortalama ağırlığı 3.750 – 4 kilo kadardır. Boy uzunluğu ise 48 – 55 cm arasında seyreder (Ancak her bebek aynı ölçülerde doğmaz). Kafatası kemikleri henüz tamamen yapılanmamış olduğundan doğum kanalından rahatlıkla geçebilir.

Gebelikte 40. hafta hamile anne adayında nasıl değişiklikler olur?

Gebeliklerin bir kısmında doğum 40. haftayı geçerek 41 ya da 42. hafta da gerçekleşir. Ancak doğumun 42. haftayı geçmesine doktor tarafından izin verilmez. Bu arada anne adayı oldukça fazla kilo almıştır. Gebeliğin ilk dönemlerinde yaklaşık 2 – 3 kilo alan anne artık gebeliği neredeyse 15 kilo alarak tamamlar.

Gebeliğin sona yaklaşması ile mide ekşimeleri iyice artar. Kasılmalar şiddetini artırır. Ancak doğum kasılması olup olmadığı nasıl anlaşılır? Eğer bu kasılmalar yürürken ya da başka hareketler ile azalıyor ise doğum sancısı değildir. Eğer kasılmalar belli aralıklar ile düzenli bir şekilde devam ediyor ise artık doğum zamanının geldiğini göstermektedir. Bağırsaklar gebelik boyunca darbe aldığı ve son hafta itibari ile hala darbeye maruz kaldığı için ishal başlayabilir. Bağırsakta oluşan değişimler doğumun çok yakın olduğunun habercisidir. Son hafta bacaklarda kramplar oluşmaya başlar.

Gebelik döneminde 40. hafta da bebeğin hareketleri artık oldukça yavaşlar. Anne adayı artık uyumak da da iyice zorlanır. Enerjisi azalır. Sürekli uyuklama hali olur. Bu çok normal bir durumdur ve endişelenmeye gerek yoktur.

Paylaş:
Yorumlar
 • Nazmiye aşık :

  14 Şubat 2016

  Tam aksi kırkıncı haftamdayım ve bitmesine bir gün kalmasına rağmen bebeğim çok hareket ediyor düzenli tekme atıyor dönüyormuş gibi durmadan uzandığımda bir hareketlenme söz konusu… Bu konuda endişelenmelimiyim ?

   Cevapla
  • Cem Fıçıcıoğlu :

   23 Şubat 2016

   Bebeğin hareketli olması iyi bir durumdur,aksine hareketlerde herhangi bir azalma hissedilirse mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

    Cevapla
 • Safiye gonul :

  31 Mart 2016

  39+6.dayim bebegim hala dogum kanalina inmemis bu zman alan biseymi bir andada olabilirmi normal dogum yapmak istiyorum sıkınti olurmu

   Cevapla
 • Nazlı hco :

  09 Şubat 2017

  40 haftayı doldurdum 40 haftamda alttan muayeneden sonra kanamam oldu adet kanaması gibi ertesi gün doktora gittim olabilir dedi bebeğimin hareketleri de düzenli bazen çok hareketli oluyor 2 cm açılmam var sizce normal bir durum mu kanamam olması çünkü ara ara gelmeye devam ediyor dönüş için şimdiden teşekkürler

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar