5 Madde de Kadın Yaşı ve Tüp Bebek

Paylaş:

tup bebek tedavisinde kadinin yasi
1 ) Kadın yaşının tedavide üzerinde ki etkisi nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarının sağlanmasına katkı veren en önemli etkenlerden birisi, elbette ki kadının yaşıdır. Bugün için, erkek kısırlığı ile alakalı her tipe geniş bir tedavi olanağı sağlandığı halde, tedavinin yapılması sırsına meydana gelen en büyük engel, aslında kadının yaşının büyük olmasıdır.

Dünyaya yeni gelmiş bir kız çocuğunda, yumurtalık rezervi ortalama 1 milyon ile 2 milyon arasında iken, ilk adet dönemine girildiği yaşlarda 250 ile 300 bine kadar azalmakta ve adet döneminin sona erdiği menopoz dönemine dek, her geçen gün azalarak tükenmektedir. Bu rezerv yaşın ilerlemesi artması ile beraber azalmakta, daha çok ta 37 yaşından sonra da yumurtalık deposunda ki azalma hızı, her geçen gün içerisinde daha da kendini belli etmektedir. Bu duruma ek olarak ilerleyen yaş ile beraber, yumurta kalitesinde de bozulmalara rastlanmakta, bu durum da hamile olmayı ve sağlıklı çocuğa sahip olma olanağını da ne yazık ki azaltmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da, erken dönem hamilelik kayıpları, genç yaş ta ki görülen hamilelik kaybı grubuna göre daha fazladır.

Kadının yaşı ile alakalı olarak az yumurta oluşması, başarıyı etkileyen en önemli etkendir. Ancak yumurtalığın kapasitesinin iyi olduğu kabul edilen 40 yaş ve üstü kadınlar da, preimplantasyon genetik tanısı uygulanıp % 25 ile % 30 civarında hamilelik elde edilebilmektedir.

Kısacası doğurganlık, kadın yaşı ile doğru orantıda farklılık göstermektedir. Ergenlik dönemi ile beraber onu takip eden dönem süresince, kadınlar ve erkekler doğurganlık için elverişli hale gelirler. Bayanlar için, doğurganlığın ilk adımı yumurtlama veya adet döneminin başlaması ile beraber olmaktadır.

Bayanların menopoz dönemine girmelerinin ardından, hamile olamadıkları acı bir gerçektir. Genel bir şekilde üretkenlik potansiyeli yaş arttıkça azalır. Bu duruma göre de menopozun 5 yıl ile 10 yıl öncesinde bitmesi tahmin edilmektedir.

Bugün ki toplumumuza göre, yaş ile alakalı olarak kısırlık her geçen gün daha da yayılmaktadır. Pek çok sebeplerden dolayı, kadınların bir çok kısmı aile kurup anne olmak için 30′lu yaşlarına gelmeyi beklemektedirler. Kadınlar, yaşı artııkça overlerinde kalan yumurtanın miktarına bağlı olarak doğurganlık seviyesinin azaldığının anlaşılması, oldukça önemlidir. Azalmakta olan bu oran, kadınların bekledikleri zamandan çok daha erken olabilir.
Bu duruma göre de, çok rahat bir şekilde kadın yaşı, başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biridir diyebilmek kesinlikle mümkündür.

2 ) Kadının yaşının etkilediği 2 önemli faktör

Bu faktörlerden birincisi yumurta miktarının azalması ve bu azalma ile beraber embriyo kalitesinin düşmesidir. İkinci olarak ise, yaşın durumu daha iyi olan embriyoları bulmada da önemli faktörü vardır. Eğer yumurta miktarında artma olursa, embriyo kalitesi de buna göre artacak ve laboratuar ortamında doktorların iyi olanı içerisinde alma şansı da çok olacaktır. Yaş ilerledikçe bu şans maalesef düşmektedir. Daha çok 40 yaş ve üzeri kadınların, tüp bebek tedavilerinde en fazla karşılaştıkları sorun budur.

menopozda gebelik

3 ) Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda gebelik şansı ne kadardır?

Menopoz dönemi, kadının 45 ile 47 yaşları arasında ki, adet dönemi döngüsünün sona erdiği dönemdir. Kadınların menopoz dönemine girdiği yaş oranı, Türkiye’de yaklaşık olarak 47 civarında iken, dünya çapında ki tahmin edilen oran ise 49 yaşları civarındadır. Menopoz dönemine 40 yaşından daha önce girilmesi durumu, erken menopoz olarak ifade edilir.

Erken menopoza girilme sebeplerinin içerisinde, yumurtalıklarda yer alan kistler, düzensiz yaşam tarzı, sigara tüketimi ve genetik etkenler şeklindedir. Bu etkenlerin en önemli olanı ise, genetik etkenlerdir. İnsanların her özelliklerini belirlemekte olan genler, menopoz dönemine girme yaşını da belirleyen en önemli unsurdur. Aile içerisinde erken yaşta menopoz dönemine girmiş olan bayanların bulunması durumunda, kişinin erken menopoza girme olasılığı da daha fazla olur. Bu riski taşıyan kadınların, bunu önleyebilmek amacı ile muhakkak doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Yumurtalık kistleri, yumurta kapasitesini azalttığı için, erken dönemde menopoza girilmesine sebep olmaktadır. Genç yaşlarda olan kadınlarda bulunan kistler, herhangi bir zararı olmasa dahi, yumurtalıkların hasar görmesine neden olabilir. Bu hastalarda, yumurtlama da dengesizlik meydana gelebileceği için, hamile olabilme olasılığını da en aza indirmektedir.

Yumurtalıklarında kist bulunan veya genetik bakımdan kist oluşumuna eğilimli olan kadınların, düzenli bir şekilde doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Yapılan tedavi ile beraber, kadının üreme fonksiyonu daha fazla uzatılabilmektedir. Sigara içme alışkanlığı, toksik maddelerde kadının üreme sağlığını belirlemektedir. Sigaranın fazla içilmesi durumunda, yumurtaların kalitesinde düşüş olmakta ve yumurtlama problemlerine sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı da, yumurtalıklar üzerinde toksik etki meydana gelmektedir.

Erken menopoz riski, üreme bakımından fazlası ile önemli olan bir faktördür. Menopoz dönemi içerisine girmiş olan kadınlarda, yumurtanın üretmiş olduğu östrojen değerlerinde düşüşe rastlanmaktadır. Östrojen değerlerinde düşüşün görülmesi durumunda, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna, idrar yolunda kuruluğa, vajina kuruluğuna ve kemik erimesine neden olmaktadır. Bugün için geliştirilmiş olan yöntemler ile erken menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda, bir takım tedavi yöntemleri uygulanarak hamilelik meydana getirilmektedir. Yumurta dondurma, kök hücre, tüp bebek tedavisi, bu tedavilerin arasında yer almaktadır.

Tüp bebek tedavisinde kadın yaşı ile ilgili bir sınırı var mı

4 ) Tüp bebek tedavisinde kadın yaşı ile ilgili bir sınırı var mı?

Anne adayının, adet döneminin 3. Gününde yapılacak olan hormon testleri sayesinde, yumurtalık kapasitesinin ultrason tekniği ile bakılacak olan incelemeler sonucunda, uygun görülmesi halinde, 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisinin uygulamasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak 38 yaşından büyük olan kadınların, tüp bebek tedavisinin uygulanması sırasında, preimplantasyon genetik tanısına bakılarak, embriyoların kromozom yapıları kontrol edilmeli ve normal olduklarının da teşhis edilmesi gerekmektedir.

5 ) Tüp bebek uygulaması kimlere yapılmaz ?

Tüp bebek tedavisinin uygulanamayacağı adaylar;

  • Bir tane bile spermi bulunmayan ve yumurtalıklarda sahip olunan parçada sperm olmayan erkeklerde,
  • yumurtlama özelliği işlevini kaybetmiş bayanlarda,
  • cerrahi operasyon neticesinde rahmi alınmış bayanlarda,
  • menopoza girmiş bayanlarda maalesef tüp bebek uygulamasının yapılması mümkün değildir.

Tüp bebek tedavisini uygulamanın da elbette ki belli başlı kuralları bulunur. Yaşı her ne kadar genç te olsa, ilerlemişte olsa eğer anne adayının hormon seviyelerinde bozulmalar mevcut ise, tüp bebek tedavisi ile hamile olma şansı oldukça azdır. Bu sebepten dolayı da, uygulama yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar