9 Madde de Koryonik Villus Biyopsisi

Paylaş:

Koryonik -Villus Biyopsisi

 

1 ) Koryonik Villus Biyopsisi CVS nedir?

CVS, bebek ile beraber aynı genetik yapıya ait olan plasentadan (fetusun eşi) bir miktar doku örneğinin alınması işlemine verilen isimdir. İlk olarak ultrason muayenesi ile beraber, bebeğin ve plasentanın şekli ve duruşu inceleme altına alınır. Bu işlemin ardından ise, ince bir iğne ile beraber karın bölgesinde bulunan deri ve rahim duvarından geçilip, plasentaya girilmesi sağlanır. İnceleme altına alınması istenen dokudan bir miktar alınması sağlanır. Ultrason, iğnenin doğru bölgeye girmesi için, doktora yardımcı olması amacı ile kullanılır. İğne yardımı ile bir miktar doku alınır ve test için laboratuvar merkezine gönderilmesi sağlanır.

2 ) Kimlere Kolyon villus testi uygulanabilir?

Ailede genetik hastalık geçmişi olan kişilere,
Daha önce 3 ten fazla düşük ile sonlanan hamilelik geçmişi olan bayanlara,
Ailede çeşitli kromozom hastalığı olan bayanlara,
35 ten daha büyük yaşta meydana gelen hamileliklerde ( daha çok babanın yaşının 55 olması ve üzerinde olması annenin de yaşının büyük olması)
Bazı çeşitli ülkelerde, erken dönem içerisinde uygulanmaktadır. ( yani 11 haftalık bir hamilelik süresini beklemeden yapılmasını tasdik eden ülkelerde vardır)
Bebeğin cinsiyetini öğrenmek amacı ile de yapılması mümkündür.( ancak Türkiye’de bu yöntemin bu sebepten dolayı yapılmasına, pek sıcak bakılmamaktadır)

3 ) CVS hamilelik döneminin hangi haftasında uygulanabilir?

Hamilelik döneminin 11. Ve 14. Haftaları içerisinde uygulanması gerekir. Ancak doktorların gereksinim duyması halinde, daha erken veya daha geç haftalar da yapılmasında herhangi bir sorun teşkil etmez

4 ) Bebeğin kromozom tayini (genetik tanı) nasıl yapılır? Güvenilir midir?

Koryon villus örneklemesi (CVS) ile alınan 10 ile15 mikrogram arası plasenta (eş, son) dokusundan hücre kültürü işlemi yapılır. Bu hücrelerden bebekte bulunan kromozom veya genetik hastalıkların saptanması sağlanır. Genellikle kromozom analizinin gerçekleştirilmesi ile beraber, bebeğin sahip olduğu kromozom yapısı %99.5 civarında güvenirlik ile belirlenir. Bu test yaklaşık olarak 2 ile 3 hafta içerisinde neticeye varır. Testin daha hızlı bir şekilde sonuçlanması gerekiyor ise, o zaman belirli kromozomlara sahip olan sonuçlara özel genetik araştırma yöntemleri olan FISH veya QF-PCR tekniği ile inceleme altına alınıp, gerekli olan genetik teşhise neredeyse 1 veya 2 gün gibi kısa bir süre içerisinde ulaşılabilmektedir.

5 ) Koryon villus örneklemesi (CVS) işlemi zor mudur?

Koryon villus örneklemesi (CVS) işlemi, ameliyathane koşullarına gerek kalmadan, yaklaşık 10 ile 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen, güvenilir bir işlemdir. Çok az bir kültürde üreme olmaması veya hücrelerde bir miktar değişik kromozom serisinin olması (mozaisizm) gibi, çok özel durumunda karyotip tayini için 2. Defa test yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

6 ) Koryon villus örneklemesi (CVS) randevusuna gelmeden önce anne adayının ne yapması gerekir?

Koryon villus örneklemesi (CVS) randevusuna gelinmeden önce, anne adayının kan grubu ile beraber Hepatit B taşıyıcılık durumunu kesin olarak öğrenmesi gerekir. Kan uyuşmazlığı (Rh) olan çiftlerde, gerçekleştirilen müdahaleden sonra yaklaşık 3 veya 4 gün içerisinde, hamile anne adayına Anti-D immumoglobulin (Rhogam) (kan uyuşmazlığı iğnesi) uygulamasının yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.
7 ) CVS işleminden sonra anne veya bebekte herhangi bir enfeksiyon gelişme olasılığı var mı?

CVS işlemi, ameliyathane koşulları içerisinde, sterilize bir şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede enfeksiyon meydana gelme olasılığı en az seviyeye çekilmiş olur. Ancak enfeksiyon kapılmayacağına dair bir garanti de verilmez. CVS dışarıdan yapılan bir müdahale olduğundan dolayı, yapılan her dış müdahale işlemi kadar risk taşır. Burada asıl önemli olan şey, hijyen şartlarına uyulması ve olası risklerin olabildiğince minimum seviyeye indirilmesidir. Her tıbbi girişimde olduğu gibi olması istenmeyen riskler ile karşı karşıya kalınabileceği de akıllardan çıkarılmamalıdır.

8 ) Koryon villus örneklemesi (CVS) ikiz hamilelikleri için de uygun mudur?

Koryon villus örneklemesi (CVS) ikiz hamilelik, üçüz hamilelik gibi çoğul hamilelik durumlarında da, tecrübeli doktorlar tarafından kolay bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir.

9 ) Koryonik villus biyopsisinin meydana getireceği riskler nelerdir?

Bu işlem, yaklaşık her 100 işlemden birinde, hamilelik kaybına sebep olur %1,
Kasılma ve kramplar meydana gelebilir.
Olası bir enfeksiyon riski ile çok az karşılaşılmaktadır.
Bebeğin fiziksel açıdan zarar görmesi. Bu riske çok az rastlanmaktadır.
Kan grubu uyuşmazlığı.
%2 civarında hafif kanama ile karşılaşılabilir. Genelde bu riskli dönem, işlem gerçekleştikten sonra1 ay içerisinde görülür.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar