Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Paylaş:

Anne baba olmak için doktora başvuran çiftlerin çoğunda sebebi açıklanamayan kısırlık teşhisi konur. Kadın hastanın yumurtalıklarında hiçbir sorun bulunamıyor, tüplerde bir hasar ve tıkanıklık yok ve erkekten alınan sperm örneği normal olduğu halde düzenli ilişkiye rağmen hiçbir korunma yöntemi kullanmaksızın bir yıl boyunca ve daha sonrasında gebeliğin sağlanamadığı çiftler vardır. Bu durumda ki çiftler açıklanamayan kısırlık tanısı olarak adlandırılır. Çiftlerde yapılan bütün inceleme sonuçları normaldir. Çiftlerin normal yollar ile kendiliğinden gebelik sağlayabilmeleri için hiçbir problem bulunamaz. Sebebi açıklanamayan kısırlıklarda çok zaman çiftler zaman içerisinde kendiliğinden doğal yollar ile çocuk sahibi olabilir. Bunun için biraz zaman biraz da sabır gerekli olabilir.

Kendiliğinden oluşan gebelikler

Hiçbir sorun yaşamayan 100 çiftten sadece bir ayda 20’ sinde gebelik oluşmaktadır. Geriye kalan 80 çiftte bilinmeyen nedenlerden dolayı gebelik sağlanamadığı bir gerçektir. Şayet üreme fonksiyonlarında herhangi bir bölümde bir sorun var ise kendiliğinden gebe kalma şansı oldukça azalmaktadır. Bu çiftler de ise kısırlık tedavileri ile gebelik sağlanmaktadır. Bazı çiftlerin yıllar geçse de
tedavi olmadan çocuk sahibi olmaları imkânsızdır. Bu nedenle çok zaman kaybetmeden incelenme ve gerektiği takdirde tedavi yöntemlerine başvurmakta yarar vardır.

KISIRLIK PROBLEMİ NEREDEN KAYNAKLANABİLİR?

Açıklanamayan kısırlıklarda üreme fonksiyonlarında mutlaka geçici ya da kalıcı bir sorun olduğu mutlaka bilinmelidir. Hatta bazı hasta gruplarında ayrı ayrı konumlanmış birden fazla sorun söz konusudur.

Sağlıklı bir gebelik oluşması için;

  • Yumurtanın büyüyerek olgunlaşması
  • Yumurtalığın etrafında yumurtanın sağlığı bakımından gösterdiği etki
  • Yumurtanın yumurtlama ile atılması
  • Yumurtlama esnasında yumurtanın bölünerek döllenmeye hazır hale gelmesi
  • Sorunsuz spermin rahim ağzından geçebilmesi
  • Rahim ağzından geçen spermin zorlanmadan ilerlemesi
  • Spermin tüplerden geçebilmesi
  • Yumurtanın yumurtlama döneminde karın boşluğuna ve tüplerin içine doğru geçmesi
  • Yumurtanın tüplerden birinin içine yerleşmesi
  • Yumurtanın sperm ile buluşması

Sağlıklı bir gebeliğin olması için saydığımız olaylar gibi üreme sistemine ait daha birçok fonksiyonun düzenli bir şekilde işlemesi gerekir. Üreme sisteminin işlevinde en ufak bir sorundan dolayı gebelik sağlanamayabilir.

Sebebi açıklanamayan kısırlık sorunu olan çiftlere nasıl yaklaşılmalıdır?

Açıklanamayan kısırlık sorunu olan çiftlere ilk vurgulanması gereken, azalmış olan gebelik şansına rağmen yine de gebeliğin olabileceği söylenerek çifttin umutsuzluğa kapılması engellenmelidir. Çünkü bazı çiftlerde başarısız tedavilerin ardından kendiliğinden gebelik oluşması mümkündür.

Sebebi açıklanamayan kısırlıklarda streste çok büyük rol oynar. Bu nedenle çiftler stresli olduklarını kabullenerek birbirlerine destek vermelidir ve hoşgörülü olmalıdır. Hatta bir uzman tarafından yardım almaları önerilmektedir.

Adet dönemi göz önünde bulundurularak gebelik için en uygun ve şanslı zaman belirlenmelidir.

Sebebi açıklanamayan kısırlıklarda bir yıl içinde gebelik sağlanamamış ise çok vakit kaybetmeden yardımcı üreme tedavilerine geçmekte yarar vardır. ( aşılama, tüp bebek gibi)

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar