Paylaş:

nocanvas_adet-duzensizligi

Üreme çağında bulunan kadınlarda sıklıkla rastlanılan adet düzensizliği öncelikli olarak hormon bozukluğu, kist, polip ve miyom gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Adet bozukluğu aynı zamanda kanser ve enfeksiyon riski içinde belirti olabilmektedir.

 Adet düzensizliği yaşayan kişilerin bu sorunu ihmal etmemesi gerekir. Çünkü erken tanı sayesinde tedavi edilebilecek bir hastalık için geç kalınmışsa hastalığın boyutu daha da artmış olabilir.

 Adet düzensizliği nedir?

Adet düzenini takip etmek için son görülen âdetin ilk başladığı gün ve ardından gelen âdetin ilk günü arasındaki gün hesaplanır. Üreme çağına ulaşmış bir kadının yumurtalıkları her ay düzenli olarak bir yumurta üretmektedir. Gebe kalmayı bekleyen kadın şayet o ay gebe kalamamış ise gebelik için hazırlık yapan rahim iç tabakası adet kanaması ile beraber dışarı atılır. Dışarı atılan tabaka ile oluşan kanama yaklaşık olarak 3 – 5 gün arasında devam eder. Üreme çağındaki bir kadın şayet 21 günden daha erken ve 40 günden daha geç adet görüyorsa bu durum karşısında düzensiz adet kanamalarından bahsedilebilir.

adet_duzensizliginin_sebepleri_nelerdir_h998

 Oluşan kanamaların miktarı da önemli!

Adet düzensizliklerinde nedeni tespit edebilmek için oluşan âdetin miktarı göz önünde bulundurulmaktadır. Başlayan adetlerde düzensizlik varsa, az ya da çok fazla sürüyorsa veya kanama hiç gerçekleşmiyorsa adet düzensizliği söz konusudur. Bu sorun hormonal nedenlerin haricinde kürtaj ve sezaryen doğumun arkasından da ortaya çıkarak kendini gösterebilir.

 Ergenlik çağında adet düzensizliği

Ergenlik çağında adet düzensizlikleri ayrı bir önem taşımaktadır. Ergenlik döneminde görülen adet bozukluklarının kendiliğinden geçebileceği asla düşünülmemelidir. Bu tür sorunu olan gençlerin mutlaka detaylı bir şekilde muayene edilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Ergenlik çağında görülen adet bozukluklarına kilo artışı, tüylenme ve akne de eşlik edebilir. Adet bozukluklarına ilaveten aşırı sancı yaşayanlarda kistlerin oluşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi ile kist oluşumu engellenebilir ve cerrahi girişime gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Menopoz ve adet düzensizliği

menopoz-kadın-resmi

Menopozdan evvel ve sonra görülen adet düzensizliği Menopozdan sonra oluşum gösteren kanamalar için özellikle dikkatli olunması gerekir. Menopoz döneminde oluşan her tür kanama dikkate alınmalı ve mutlaka nedeni detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Menopozda oluşan kanamalar bir tür kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle nedenin mutlaka araştırılması ve tehlike boyutunun belirlenmesi gerekir. Bu döneme ulaşmış çoğu kişi kanamaları olağan bir durum olarak değerlendirmekte ve bir doktora başvurmak için geç kalmaktadır.

 Menopoz döneminde en sık rastlanılan kanama sebebi yumurtlama da oluşan bozukluk ve aksaklığa bağlı olarak gelişen hormonlarla alakalı nedenlerdir. Bu grup haricinde miyom, polip ve enfeksiyonlar da kanamalara neden olmaktadır. Fakat menopoza kesin olarak girmiş bir kadında daha sonra ortaya çıkan adet düzensizliğinde mutlaka neden araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.

 

Tüp bebek

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar