Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Adet Gecikmesi – Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Kadınların çoğunluğun bir sene boyunca 11 ve 13 defa arasında adet döneminden geçmektedir. Bu sayıya yakın olan değerler de normal olarak kabul edilmiştir. Bundan dolayı da adet düzensizliği ile ilişkişi yalnızca hasta için normal olan değerlerin araştırılması ve bu şekilde bir değerlendirme yapılması gerekebilmektedir.  Bir kızın adet dönemi başladıktan sonra birkaç yıl boyunca düzensizlikler yaşaması normaldir. Adetin düzene girmesi için hormonların dengelenmesi yani kızın biraz büyümesi gerekmektedir. Aynı şekilde menopoza yaklaşılan dönemde de adet düzensizliği söz konusu olabilir.

Adet düzensizliğine yol açan sebepler nelerdir?

Adet düzensizliğine ya da anormalliğine yol açan çeşitli hastalıklar dışında adetlerin tamamen durduğu amenore adı verilen bir durum da söz konusu olabilir. Gebe olmayan, bebek beklemeyen, emzirme döneminde olmayan ve menopoza girmememiş kadınlarda 3 ay adet görmeme anormal olarak kabul edilir. Mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Ameliyat ve narkoz adet gecikmesine yol açar mı?

Operasyon için kullanılan ilaçlardan bazıları adetin gecikmesine yol açabilmektedir. Fakat narkoz ya da kullanılan başka ilaçların daha büyük bir gecikmeye yol açması söz konusu değildir. Fakat ameliyat sebebiyle yaşanan stes adetin gecikmesine yol açabilmektedir. Şayet adet 2 aydır olunmuyor ise mutlaka bir doktora başvurmalı ve sebebi araştırılmalıdır.

Anormal ya da düzensiz adet dönemi olarak kabul edilen durumlar nelerdir?