AŞILAMA (İNTRA UTERİN İNSEMİNASYON)

Paylaş:

hamileAşılama genellikle ilk başvurulan infertilite tedavilerinden biridir. Bu metod da erkek eşden alınan sperm laboratuarda hazırlanarak rahim içerisine yumurtlama zamanı verilir.

Aşılama tedavisi doğal sikluslarda yani ilaç verilmeden yapılabilir ancak burda başarı düşüktür, önerilmez. Uyarı yapılarak yani ağızdan verilen haplarla yada iğnelerle yumurta arttırıcı tedavi sonrası yapılması tavsiye edilir. Yumurta arttırıcı tedavide amaç yumurta sayısını arttırmak veya yumurtlamayı sağlamaktır. 2 yada 3 yumurta gelişmesi açıklanamayan infertil olgularda başarıyı arttırmaktadır. Ancak çok yumurta gelişmesi çoğul gebelik ve hiperstimulasyon riski taşır. Yumurtlama tedavisinde ultrasonla takip yapılır çok yumurta (folikül) gelişirse tedavi iptal edlilir. Yumurta kistleri (folikül) belli büyüklüğe eriştiğinde içinde olgun yumurta taşıdığına karar verilip yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve aşılama saati ve gününe karar verilir. Sperm durumuna göre hazırlama esnasında mikrochip yönteminden faydalanılabilir.

Aşılama tedavisi yumurta rezervi iyi, yaşı 35 den küçük, tüpleri açık, toplam hareketli sperm değerleri 5 milyon üzerinde olan, infertilite süresi 3 yıldan az olan çiftlere önerilmesi daha uygundur. İki yada üç uygulamadan fazla yapılması önerilmez.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar