Aşılama mı, Tüp Bebek Tedavisi mi?

Paylaş:

Aşılama mı tüp bebek tedavisi mi ?

Aşılama mı, tüp bebek  tedavisi mi?

Bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla bu duruma engel olan sorunlara sahip çiftlere aşılama ya da tüp bebek tedavisi uygulanarak gebelik sağlanabilmektedir. Aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisine göre daha kolay ve pratik bir yöntem olduğu için maliyet açısından çifti zorlamaması sebebiyle ilk yöntem olarak tercih edilebilir. Ancak bu durumda, çiftin kısırlık sebebi ve anne adayının yaşı oldukça önemlidir. Şiddetli kısırlık söz konusu ise zaman kaybetmemek adına doğrudan tüp bebek tedavisine başlanabilir.  Bununla beraber tüp bebek tedavisine ihtiyaç duymadan aşılama yöntemi ile tedavi sağlanabilecek ve gebelik elde edilebilecek bir durum söz konusu ise tüp bebe tedavisinden önce mutlaka aşılama yöntemi denenmelidir. Aşılama yöntemi şayet 3 defa denenmiş ancak başarılı olunamamış ise tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Aşılama yönteminin başarı oranları tüp bebek tedavisinden daha düşük olmasına rağmen, uygun hastalarda yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir.

Aşılama tedavisi daha az maliyetli mi?

Aşılama tedavisi daha kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Bu sebeple de maliyet açısından daha az zorlayıcıdır. Fakat aşılama tedavisi ile gebelik şansı düşük olan çiftlerin aşılama tedavisi ile maddi ve manevi olarak kayba uğramaması için tüp bebek tedavisine başlaması önerilmektedir.  Günümüzde tüp bebek tedavileri de oldukça pratik ve kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Gelişen teknolojik alt yapılar ve tıbbi gelişmeler sayesinde tüp bebek tedavisi de çiftlerin fiziksel zorluk yaşamadan tamamlanmasına el vermektedir.

Zaman kaybetmemek için doktorunuza güvenin!

Aşılama ya da tüp bebek tedavisinden hangisinin çift için daha uygun olacağına tüp bebek doktor ve ekibi karar verecektir. Yapılan test ve tetkikler neticesinde hangi yöntemin çift için daha uygun olduğu belirlenecektir. Şayet anne adayının tüplerinin ikisi de tıkalı ise, şiddetli erkek kısırlığı mevcut ise, tekrarlayan düşükler meydana gelmiş ise bu durumda aşılama tedavisinden başarılı sonuç alma şansı düşer.  

Hangi tedavi yöntemi benim için daha iyi?

Aşılama ve tüp bebek yöntemlerinden hangisine uygun olunduğu yapılan test ve tetkiklerle belirlenecektir. Kısırlık durumu, yaş, sperm ve yumurta kalitesi gibi faktörler de göz önüne alınarak çifte bir tedavi planı yapılacaktır. Bu aşamada en doğru kararı çift için tüp bebek doktoru ve ekibi yaptıkları muayene ve ayrıntı tetkikler sonucunda karar verecektir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar