Aşılama Ne Zaman Uygulanır?

Paylaş:

aşılama ne zaman uygulanır

1 ) Aşılama ne zaman yapılır?

Aşılama, elde edilecek olan hamilelik olasılığını arttırmak için uygulanmaktadır.

Yapılması gereken zamanlar ise;

 • Endometriozis
 • Tüplerde bulunan hafif yapışıklıklar
 • Hafif sperm bozuklukları
 • Sebebi açıklanamayan interfilite nedenleri ( Kısırlık nedenleri )
 • Yumurtlama problemi nedeninden dolayı, yumurtlama tedavisi görmekte olan anne adaylarında da aşılama yöntemi uygulanabilmektedir. Aşılama, yumurtlama tedavisinde başarı olasılığını arttırır.

2 ) Aşılama yönteminin uygulanabilirliği bakımından belirli bir süresi var mıdır?

Aşılama yöntemi, interfilitenin ( kısırlığın ) 8 yıldan daha uzun zamandır sürdüğü durumlarda tavsiye edilmemektedir.  Aşı yapabilmek için, bir tüpün açık olması gerekmektedir. Daha önce tüpler gözlenip incelenmediyse, laparoskopi ile veya rahim röntgeni aracılığı ile bu durum kontrol edilmelidir. Tüplerden hiç birinin açık olmaması durumunda ise, yapılacak olan tedavi beklemeye alınmalı veya tedavinin yapımı durdurulmalıdır.

3 ) Başarılı bir aşılama için şartlar nelerdir?

Başarılı bir aşılama tedavisi için (inseminasyon) bir takım koşulların bulunması gerekmektedir. Bu koşullar ise;

 • Aşılama yapmak için ilk olarak spermin döllemeye müsait olacağı bir yumurta olmalıdır. Kısacası kadında yumurtlama (ovülasyon) sorunu bulunmamalı. Yumurtlama bozukluklarının olması halinde, kadında önceden yumurtlamayı uyarmaya yarayan ilaçlar kullanılarak, (kontrollü ovarian hiperstimülasyon) ve çatlatma iğneleri sayesinde bu sorunun üstesinden gelinir.
 • İkincisi tüpler yumurta ve spermin birleşmesini mümkün kılmalıdır. Aşılama yapmadan önce rahim filmi ile tüplerin açık olduğu tespit edilmelidir.
 • Aynı zamanda, erkeğin sperm analiz sonuçları normal veya en azından normale yakın olmalı. Menisinde hiç sperm bulunmayan veya çok az spermi olan erkeklerde, aşılamanın (inseminasyon) bir yararı olmaz.
 • Aşilama yapılabilmasi için son olarak oluşan bir gebeliğin tutunmasını engelleyecek endometrial (rahim içini döşeyen zarda) bir patoloji olmamalı.

aşılama ne zaman uygulanır 1

4 ) Aşılama yöntemine nasıl karar verilir?

Kısırlık nedeninden dolayı tedaviye başvuranlarda, sebebi tespit edilmek amacı ile birtakım tahlillerin yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu erkekte Semen Analizi Kadında Rahim ve tüp değerlendirilmesi esnasında kullanılan rahim filmi, Hormon testi  ( Yumurtalık kapasitelerini değerlendirmeye yönelik ) , Tanısal histeroskopi ya da Laporoskopidir.

Boşalma problemi ile karşı karşıya olan erkeklerde de, aşılama yöntemine başvurulabilir.  Boşalma probleminde şeker, ms, idrar torbasına sperm boşalması hastalığı, travma, mesane operasyonları ve bazı ilaçlar da sebep olabilmektedir.

5 ) Aşılama hangi durumlarda yararlı olur?

 • Normal cinsel ilişkinin mümkün olmadığı durumlara
 • Sperm hareketliliğinin az olduğu hallerde
 • Servikal faktörün (kadının rahim ağzında oluşan salgının erkeğin spermine hareket kabiliyeti sağlayamadığı durum) bozuk olduğu durumlarda
 • Anti sperm antikorların varlığında
 • Aşılamanın (inseminasyonun) normal cinsel ilişkiye olan üstünlüğü servikal faktörü ortadan kaldırması ve spermlerin kat etmesi gereken yolu azaltması. Bazı durumlarda rahim ağzından salgılanmakta olan sıvı, spermlerin rahim içine geçişine de engel olabilmektedir. Aşılama (inseminasyon) bu gibi durumların olması halinde, önemli avantajlar sağlar.

aşılama ne zaman uygulanır 2

6 ) Aşılama yönteminin başarı oranları nelerdir?

Aşılama tedavisi, altta yatan kısırlık (infertilite) sebebi ile ilişkili olarak, normal ilişkiye oranla %5 ile %20 arasında artış sağlayabilir. Bu şans, uygulama miktarı arttıkça biraz daha artar. Teorik olarak bir sınır bulunmamaktadır ve 6 ile 7 defadan daha fazla denenmemesi de tavsiye edilmektedir. Evlilik ve kısırlık (infertilite) süresinin uzun olması halinde, aşılama denenmeden direkt tüp bebek ve mikroenjeksiyona geçilmesinde sakına yoktur.

7 ) Aşılama yönteminden ne kadar süre sonra sonuç için bilgi alınabilir?

Aşılamanın yapılmasından yaklaşık 15 gün sonra, hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu 15 günlük süre içerisinde progesteron kullanılması, netice bakımından faydalı olacaktır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar