Aşılama Tedavisi Ağrıya Neden Olur mu?

Paylaş:

asilama tedavisi

Aşılama yöntemi, doğal yollarla çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftler için alternatif olan bir yardımcı üreme yöntemidir. Gelişen teknoloji ve ilerleyen yardımcı üreme yöntemleri, oldukça konforlu tedavilerdir. Aşılama yöntemi de oldukça kolay bir şekilde tamamlanan, anne adayının herhangi bir şekilde ağrı ya da acı duymadığı yöntemlerdir. Aşılama tedavisi sırasında ya da aşılamanın tamamlanması ardından anne adayı ağrı duymaz. Anne adayı tedaviyi takip eden 10 ya da 20 dakika boyunca sabit biçimde yatar. Sonrasında ise günlük hayatına ya da işine dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Çalışan anne adaylarının genel olarak uzun saatler ya da günler boyu dinlenme şansı yoktur. Bu anne adayları da aşılama yöntemini tercih edebilir. Aşılama yönteminin başarı şansı, diğer tüp bebek yöntemlerine göre nispeten daha az da olsa, uygulanabilirliği ve tedavinin kendisi oldukça kolay ve pratik olduğu için çoğu zaman yardımcı üreme yöntemlerinde ilk tedavi seçeneğidir. Bu tedaviden sonuç alamayanlar, tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Aşılama tedavisine anne adayının arzusu da göz önüne alınarak progesteron takviyesi uygulanabilir. Bu sayede aşılama işlemi neticesinde meydana gelebilecek komplikasyonlar da engellenmiş olur. Aşılama tedavisini takip eden iki gün içinde anne adayı koşma, egzersiz yapma, yük kaldırma gibi vücudun yorulmasına sebep olacak eylemlerden kaçınmalıdır.

Gebeliğin ilk haftalarında yumurtaya hasar verebilecek, yoğun hareketlerden uzak durmak gerekir. Fakat bu kadının devamlı olarak yatması gerektiği anlamına gelmez. Kadın, günlük işlerini yapabilir ancak kendini aşırı yormamalıdır.
Aşılama işlemi esnasında ve ardından anne adayı belki oldukça hafif bir kasık ağrısı duyabilir. Bu ağrı normaldir. Ancak genellikle aşılama tedavisine başvuran kadınların büyük kısmında böyle bir ağrı meydana gelmez. Aşılama tedavisi genel olarak oldukça konforlu bir tedavi yöntemidir.

Meydana gelen ağrı, kadının ilaç kullanmasını dahi gerektirmez. Ancak aşılama ardından yaşanan ağrı çok şiddetli ise farklı bir sebepten ötürü yaşanıyor olabilir. Zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Aşılamadan sonra meydana gelen ağrı gebeliğin tuttuğunun işareti midir?

Aşılamadan sonra ağrı duyulması yaygın olarak karşılaşılan bir sorun değildir. Hamileliğin belirtilerinden biri kasık ağrısıdır. Aşılama yapıldıktan 7-10 gün sonra yaşanabilir. Ancak yaşanan ağrının adet ağrısı olup olmadığına emin olmak gerekir.

asilama tedavisi1

Aşılama tedavisi sonrası anne adayı ne zaman gebelik testi yaptırmalıdır?

Aşılama tedavisini takip eden 14 ile 21 gün arasında anne adayında adet dönemi yaşanmaz ise, gebelik testi yaptırmak faydalı olacaktır. Testin pozitif olması durumunda tedaviyi kontrol eden uzmanın devamlı olarak hastasını takip etmesi gerekir.

Anne adayının bu gibi bir hususta dikkatli olması gereken durum, gebeliğini bir uzmana onaylatmasıdır.
Uygulanan gebelik testinin olumsuz yani negatif çıkması durumunda anne adayı adet günün üçüncü günü tedavinin yani aşılama tedavisinin yenilenmesi için ultrason uygulanmalıdır.

Aşılama tedavisinde başarı oranı nedir?

Aşılama tedavisinin başarı oranları tüp bebek yöntemleri kadar fazla değildir. Ancak diğer yardımcı üreme yöntemlerine göre uygulanabilirliğinin kolay ve pratik olması sebebiyle ilk tercih olarak aşılamaya başvurulur. Aşılama tedavilerinin başarı oranları %25 ve %30 arasında değişmektedir.

Paylaş:
Yorumlar
  • Gülnur ylc :

    26 Ocak 2017

    Ben 16 ocak 2017 de aşılama yaptırdım 10 gün sonra test yaptım sonuç negatif çıktı erken mı yapmış oldum merakima yenik düştüm test 10 günde doğruluk gosterirmi cevaplarsaniz sevinirim

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar