Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Aşılama Tedavisi ve Başarısı

 

Sebebi açıklanamayan kısırlık problemlerinde eğer çift normal yolla çocuk sahibi olamıyor ise ve kısırlık tedavisi için doktora başvurmuş ise ilk uygulanan tedavi aşılama yöntemidir. Aşılama tedavisi erkek hastadan elde edilen sperm hücresinin kadın hastanın rahmine yerleştirilmesini kapsayan bir tedavidir.

Çiftler bir yıl korunmaksızın düzenli ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamıyor ise sorun kısırlıktır. Çiftlerde sorunu çözümlemek için yapılan ilk uygulama sperm analizidir. Kadın hastada ise ilk olarak hormon testi ve rahim incelemesi yapılır. Şayet bu incelemelerden sonra çiftlerde her hangi bir sorun bulunamamış ve çiftlerin yaşı genç ise aşılama tedavisine geçilir.

Aşılama tedavisi, cinsel ilişki harici erkekten elde edilen spermlerin kadının rahmine yerleştirilmesini kapsayan bir yöntemdir.

Aşılama tekniği iki şekilde uygulanır:

İntrauterin inseminasyon (IUI): Bu uygulama ile spermler kimyasal maddeler ile yıkanır. Yıkanan spermler kanül kullanılarak ya da enjektör ile kadının rahmine transfer edilir. ağrı hissettirmeyen bir uygulamadır.

İntraservikal inseminasyon (ICI): Yeni alınmış ve hiçbir işleme tabii tutulmamış spermler yine enjektör ya da kanül yardımı ile anne adayının rahim ağzına yerleştirilme işlemidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

AŞILAMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Aşılama tedavisinde başarı sağlayabilmek için olması gereken kurallar vardır. Öncelikli olarak spermin döllenmeyi gerçekleştireceği bir yumurtanın olması gerekir. Anne adaylarında yumurta ile alakalı hiçbir problem olmaması gerekir. Ancak yumurtası bozuk olan kadınlarda yumurtalara uyarıcı ilaçlar uygulanır ve ardından çatlatma iğnesi yapılarak tedaviye devam edilir. Bir diğer önemli konu ise kadın hastanın tüplerinde oluşan sorunlardır. Aşılama tedaviye başlamadan önce tüpler kontrol edilmelidir.

Aşılama yönteminde erkek faktörü çok önemlidir. Sperminde sorun olan erkelerde aşılama yöntemi hiçbir sonuç vermez. Menide sperm bulunamayan erkeklerde aşılama tedavisini yapmanın bir anlamı yoktur. Hiçbir şekilde başarı sağlanamaz.

AŞILAMA İÇİN OLMASI GEREKENLER

 AŞILAMA NE KADAR BAŞARI SAĞLAR?

Aşılama yöntemlerinden olan ICI tekniği şu an pek kullanılmayan bir tekniktir. normal yolla gebe kalamayan çiftlerde sadece % 2 civarında artış sağlanabilir.

Aşılamanın bir diğer yöntemi olan IUI ise çiftlere bağlı kısırlık nedenlerine göre başarıda değişim gösterir. Normal yolla gebe kalamayan çiftlerde % 5 – 20 civarında artış gözlenebilir. Aşılama sayısı arttıkça şansta o kadar artar. Aşılamada bir sınırlama söz konusu değildir. Fakat 6 defa denenen aşılama tedavisinden bir sonuç alınamamış ise başka denemelerde başarısız olabilir.

Kısırlığın ve evliliğin süresi çok fazla ise aşılama yapmanın bir anlamı yoktur. Bu çiftlerde direkt tüp bebek tedavisine geçmekte yarar vardır.

Doğum kontrolü için kullanılan yöntemler kısırlığa neden olmaz. Ancak doğum kontrol iğneleri gebeliği birkaç ay erteleyebilir.

 

Bir önceki Çikolata kisti ve Tüp Bebek başlıklı yazıda çikolata kistlerinin tüp bebek yöntemindeki etkileri anlatılmaktadır.