Paylaş:

azospermi (2)

Azospermi Hangi Durumlarda Gözlemlenebilir?

   Sperm yoksunluğu kavramının karşılığı olan azospermi durumu iki şekilde gözlemlenebilmektedir. Bunlardan ilki olan obstrüktif azospermi durumları bu rahatsızlığın yüzde 40’lık bir dilimini oluşturmaktadır. Herhangi bir sebepten spermlerin oluşup dışarı atılamamasından kaynaklanabilecek bu rahatsızlıklar ufak operasyonlar veya ilaç tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Bir diğer sorun olan non-obstrüktif durumlarda ise sperm üretimi olmaması söz konusudur. Hipofiz bezindeki bir defekt durum veya herhangi bir kazadan sonra meydana gelen iç organ yaralanmalarından oluşabilecek bu durumlar detaylı testler ve incelemeler sonucunda belirlenebilmektedir.

Azospermik Vakalarda Tüp Bebek Öncesi Değerlendirilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Bu tarz rahatsızlıklar söz konusu olduğunda tüp bebek yöntemi tercih edilmeden önce bazı tetkikler yapılmalı ve başka bir yol kalmadığına emin olunmalıdır. Öncelikle baba adayının detaylı özgeçmişi uzman hekimler tarafından incelenmektedir. Hayatı boyunca geçirdiği enfeksiyonlar, kaza sonrası oluşan fiziksel veya duygusal travmalar, kemoterapiye başvurulan tedavi yöntemleri ve aile bireylerinin genelinde bu tarz sorunlarının bulunup bulunmadığı kontrol edilerek uygulanacak işlemler bu bilgiler ışığında düzenlenmektedir.

Azospermik Durumlarda Tüp Bebek Öncesi Fiziki Değerlendirme Nasıl Yapılmaktadır?

Uzman hekimlerin azospermik durumlarda hastanın fiziksel durumunun da değerlendirmesini yaparak bu şekilde bir ön bilgi edinmesi mümkündür. Hastada oluşan anatomik problemler, cilt yüzeyinden görülebilecek durumdaki kistler ve deri hastalıkları çoğunlukla belirli sorunlara işaret ettiğinden tedavinin işleyişi daha etkili olacaktır. Tüp bebek tedavilerinde başarının sağlanması açısından öncelikle azosperminin kesin kaynağının bulunması zaruri durumdadır. Aksi takdirde yanlış tedavi yöntemleri uygulanarak yarardan çok zarar sağlayan durumlar oluşabilmesi kuvvetle muhtemeldir. Bazı tıkanıklık ve kanal deformasyonları fiziksel tedaviler ile ortaya çıkıp hiçbir açık operasyona gerek kalmadan ilaç ve benzeri basit yöntemler kullanılarak ortadan kaldırılabildiğinden hekimin tecrübesi de büyük önem taşımaktadır.

 

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar