Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Paylaş:

bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler hamileliğin gerçekleştiğini öğrendikten sonra bebekle ilgili her konuya özen gösterir, neredeyse en küçük ayrıntıları bile merak ederler. Bebeğin gelişim hızı, genel sağlık durumu, kime benzeyeceği ve en çok da cinsiyeti merak edilir. Toplumumuzda; anne adayı tatlı ağırlıklı beslenirse erkek çocuk, ekşi ağırlıklı beslenirse kız çocuk olacak, hamilelikte anne güzelleşirse erkek, çirkinleşirse kız olacak, annenin karnı çok büyürse erkek, kalça ve basenler çok büyürse kız olacak gibi pek çok inanış vardır. Bu inanışlar kimi zaman tesadüf eseri doğru çıksa da bilimsel, tıbbi anlamda bir geçerliliği yoktur. Aslına bakılırsa bebeğin cinsiyetini öğrenmek için uygulanan sayısız bilimsel teknik de % 100 doğru sonuç vermeyebilir. Bebeğin cinsiyeti kesin olarak doğumda anlaşılır.

Bebeğin cinsiyeti nasıl öğrenilir?

Bebeğin cinsiyetini belirlemenin yöntemleri ultrason, amniyon sıvısı incelemesi, kromozom incelemesi ve evde yapılan testlerdir. Karından ya da vajinal yoldan olmak üzere 2 çeşit ultrason yapılır. Gebeliğin 12. Haftasından sonra vajinal ultrasonla, 16. haftasından sonra ise karın üzerinden çekilen ultrasonla cinsiyet öğrenilebilir. Ancak bebek 20. haftaya girdikten sonra tüm organları belli olacak şekilde büyümüş olacağı için cinsiyet konusunda kesin tanı 20. haftadan sonra konabilir. Ultrason verilerinin yanlış çıkabilme olasılığı bulunmakla birlikte, anne adayının karnından alınan amniyon sıvısı incelemesi yapılarak öğrenilen cinsiyette yanlışlık olma olasılığı yoktur. Ancak cinsiyetin bilinmesini gerektiren çok önemli bir sebep olmadıkça amniyon sıvısı ile cinsiyet tayinine gerek duyulmaz. Bunlara ek olarak eczaneden edinilebilen ve evde cinsiyet testi yapmaya olanak veren uygulamalar da mevcuttur. Fakat bu testlerle belirlenen cinsiyetin doğru çıkma ihtimali en fazla % 80’dir. Bununla birlikte bu testlerin bazı yan etkileri olduğu düşünüldüğünden bazı ülkelerde bu testler yasaklanmıştır.

Bebeğin cinsiyeti en net nasıl anlaşılır?

Bebeklerin cinsiyetlerini öğrenmek için kullanılan uygulamalardan % 100 kesin sonuç veren yöntemler amniyo sıvısı incelemesi ve kromozom incelemesidir. Amniyon sıvısına göre cinsiyet belirleme yöntemi çok ayrıntılı bir işlem olduğundan çok sık kullanılmaz. Ancak gerektiğinde uygulanır ve kesin sonuç verir. Kromozom incelemesinde ise uzmanlar XX dişi ve XY erkek kromozom yapılarını inceler. Bu sayede cinsiyet net olarak belli olur. Fakat bu uygulamanın maliyeti çok yüksektir ve dolayısıyla çok gerekli olmadığı sürece uygulaması tercih edilmez.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman öğrenilebilir?

İster bilimsel teknikler kullanılsın isterse kulaktan dolma inanışlar kale alınsın  ilk 12  gebelik haftası içinde bebeğin cinsiyetinin anlaşılması pek mümkün değildir. Ancak bazı veriler değerlendirilerek yorum yapılabilir. Modern tıbbın sunduğu imkanlar günümüzde 13. ve 16. haftalar arasında bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesine olanak vermektedir. Cinsiyet tayini en erken bebek 12. haftayı bitirdikten sonra vajinal ultrason çekilerek, 16. haftadan sonra da karından ultrason ile bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün olur.

Ancak bu haftalarda tayin edilen cinsiyetin ilerleyen haftalarda değişebildiği görülmektedir. Bu bağlamda bilimsel verilere dayanılarak bu haftalar içinde doktorun açıkladığı cinsiyetin çok düşük de olsa yanlış çıkma olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca erkek bebeklerin ultrasonun çekildiği andaki duruş pozisyonuna göre penisinin görülememe ihtimali de yüksektir. Bu bakımdan bebeğin kız olduğu söylendiğinde yanlış çıkma ihtimali, erkek bebeğe göre daha yüksektir. Çünkü doktor bebeğin penisini net olarak gördüğünde erkek bebek olduğunu söyler.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar