Paylaş:

tüp bebek 15

Boş Gebelik (Anembriyonik Gebelik, Blighted Ovum )

Boş gebelik tıpta blighted ovum, anembriyonik gebelik veya anebriyonik gestasyon olarak adlandırılır. Gebelik kesesinin uterusun içerisine yerleşmesi, içerisinde embriyonun olmadan gelişmesidir. Boş gebelik nedeniyle gerçekleşen düşük örneklerinin incelenmesi sonucunda en sık nedeninin kromozom anormallikleri olduğu görülmüştür. Yani döllenmiş yumurta veya spermdeki genetik bozukluklar boş gebeliğin en sık nedenini oluşturmaktadır. Ayrıca Döllenmeden sonraki hücre bölünmelerindeki problemlerde başka bir nedeni oluşturmaktadır. Bu anormalliklerin varlığında ise çoğunlukla embriyo tespit edilemeden gebeliğin ilerleyişi durmaktadır.

Boş gebelik, ilk trimester gebeliklerindeki düşüklerin yaklaşık olarak yarısından sorumludur. Düşük, ilk 20 hfta içerisinde gebeliğin sonlanmasıdır.

Bir kadın gebe kaldığında fertilize olmuş yumurta ( blastokist ) rahim duvarına yapışır. 6 haftalık iken ultrasonda embriyo görülmelidir. Bu sürede gebelik kesesi yaklaşık olarak 18 mm çapındanır. Boş gebelikte ise gebelik kesesinin çapı büyümeye devam ettiği halde embriyonun gelişimi devam edemez.

Boş gebeliğin belirtileri: Gebelik testi pozitif tespit edilir. Ayrıca karın krampları, vajinal lekelenme veya kanama boş gebeliğin abort yapmaya başladığının belirtileri olabilir. Eğer bu belirtileri görürseniz düşük yapıyor olabilirsiniz. Bu durumda doktorunuza başvurmalısınız.

Boş gebeliğin tanısı: Yükselmiş beta hCG seviyesi.

Plasenta bu hormonu implantasyondan sonra ürettiği için bhCG değeri yükselmeye devam edebilir. Çünkü plasenta bu dönemde embriyo olmasa bile büyümesini devam ettirebilir.

Ultrasonografi boş gebelik tanısı için gereklidir. Ultrasonografide gebelik kesesi içerisinde embriyonun görülmemesi ( boş kese ) tanıyı destekler.

Tedavi: Rahim ağzının genişletilerek gebelik ürününün uterusun dışına çıkartılması işlemi olan dilatasyon ve küretaj yapılabilir. Elde edilen materyaller patoloji laboratuvarına gönderilerek inceleme yapılır.

Misoprostol gibi ilaçların kullanılarak abort yaptırılması diğer bir seçenek olabilir.Ancak ilaç ile müdahale bazen bir kaç gün sürebilir, daha fazla kanama ve yan etkilere neden olabilir.

Her iki tedavi yöntemi de ağrılı olabilir. Ağrı kesici ilaçlarla ağrı kısmen kontrol altına alınabilir.

Her iki tedavide hasta ve hekim arasında konuşularak uygun bir şekilde yapılabilir.

Düşükten sonra üç menstruel siklus sonrasında gebelik denenmesi daha uygun olmaktadır.

Tüp bebek

Paylaş:
Yorumlar
 • Arzu Atatepe :

  16 Mart 2016

  merhaba hocam benim 13 şubatta transferim oldu 24 şubat test günümdü sonuçlar şöyle iki üç gün arayla yapıldı 132/ 235/ 232/ 645/ 1376/ 2508/ 3029/ 4536. değer 4536 iken 5 mm bir gebelik kesesi göründü dr sağlıksız gebelik diyor kürtaj önerdi. ben ilaçlarımı kesip beklemeyi düşünüyorum belki düzelir dite umut işte hocam siz ne tavsiye edersiniz bu şekilde olupta sağlıklı bir gebelik olması mümkün değilmi. Saygılar.

   Cevapla
 • Miyese yığmış :

  16 Ocak 2017

  5 aralıkta boş gebeliğim sonlandırıldı ilk hafta kanamam oldu 43 gün geçti hasta olmadım bi sıkıntı varmıdr

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar