Çikolata Kisti Ağrıya Neden Olur mu?

Paylaş:

endosekli

Genellikle üreme çağında olan bayanlarda görülen çikolata kisti, rahmin iç kısmında bulunan ve rahmin iç duvarını döşeyen hücrelerin çeşitli sebeplere bağlı olarak yumurtalıklara yerleşmesi ve zaman içinde kanamalara neden olarak kiste dönüşmesi sonucunda oluşur. Adını renginden alan kistin çikolata renginde olmasının nedeni zamanla içinde biriken kan dolu sıvının kahverengi bir yapıya sahip olmasıdır. Daha çok üreme çağında olan bayanlarda görülmesinin başlıca nedeni salgılanan üreme hormonlarının etkisidir.

 Kistin oluşma nedeninin tam anlamıyla bilinmemesiyle birlikte en çok genetik yatkınlığa ve hormonlara var olan bozukluğa bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir. Hastaların bazılarında hiçbir belirti ve şikâyet meydana gelmezken bazıları adına endometriozis çok şiddetli ağrılara ve şikâyetlere neden olabilmektedir. Hastalığın kesin olarak tedavi edilebilmesi adına farklı cerrahi operasyonlara başvurulması gereklidir.

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Daha çok 20 ve 40 yaş aralıklarında görülen hastalık vücutta sadece rahmin iç duvarında var olan hücrelerin vücutta başka alanlara yerleşmesi ile oluşur. Uterus içerisinde bulunan hücre tabakasının rahim dışı bölgelere; daha sık olarak yumurtalıklara, douglas boşluğuna, karın zarına, sezaryenli doğum sırasında açılan kesilere, göbek deliğine ve cerrahi müdahalelerde oluşan yaralara yerleşmesi sonucu çikolata kisti meydana gelir. Sıklıkla yumurtalıklara yerleşen kistlerin özellikle adet kanamaları sonucunda içerisinde kan dolması sonucunda içerisinde kanlı sıvı birikimi oluşur ve kistin renginin çikolata renginde olmasına neden olur. Kist belirli evrelere bağlı olarak olur. 4. evreye kadar ilerleme gösteren kiste 1. evrede kist yoğun olarak doku yapışıklıklarına ve ağrılara neden olmaz. Ancak en son evre olan 4. evrede var olan kistlerin çapları oldukça büyük olmakla birlikte, dokularda yoğun derecede yapışıklık meydana gelir.

Çikolata kistleri zaman içerisinde 15cm’ye kadar büyüme gösterebilir. 4 cm ve altında olan kistlerde herhangi bir cerrahi müdahale yapılması zorunlu değildir. Çeşitli ilaç tedavileri, gözlemler ve ölçümler ile kistin büyüme oranının tespit edilmesi ve düzenli kontroller ile takip edilmesi küçük çaplı olan kistler adına yeterlidir. Ancak 4cmden büyük olan özellikle 10cm’e kadar ulaşan çikolata kistlerinin mutlaka cerrahi operasyonlar uygulanarak alınması zorunludur. Hastalık için kesin olarak tanı konulduktan sonra öncelikle kistin çapı belirlenir ve sonrasında mevcut kist çapı doğrultusunda tedavi yöntemi uygulanır. Büyük çaplı olan kistlerin öncelikle içerisinde var olan kanlı sıvı boşaltılır ve kist bulunduğu alandan temizlenir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrıya Neden Olur Mu?

Endometriozis farklı kişilerde farklı etkiler gösterebilmektedir. Bazı hastalarda yoğun olarak kronik şekilde gerçekleşen pelvik ağrılarına, adet dönemlerinin yoğun olarak sancılı olmasına, çocuk oluşumunda sıkıntı yaşanmasına (kısırlık sorununa), dış gebelik vakalarının oluşmasına, bel, sırt ve bacak bölümlerinde şiddetli ağrılar yaşanmasına, belli aralıklar ile yaşanan mide bulantılarına ve kusmalara, idrarın ve dışkının kanlı olmasına, sık olarak idrara çıkılmasına ve buna benzer birçok şikâyet yaşanmasına neden olabilmektedir. Yoğun olarak yaşanan şikâyetlerin başında cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı ve acı hissi gelir. Cinsel ilişki sırasında özellikle yumurtalıklarda yer alan büyük çaplı kistlerin varlığı nedeniyle kasık bölümlerinde ve vajina içerisinde yoğun olarak ağrı hissi yaşanabilir. Bundan dolayı zaman içerisinde bayanlarda ilişki sırasında yaşanan acıya bağlı olarak cinsel isteksizlik meydana gelir. İlişki sırasında yaşanan ağrıları azaltılması amaçlı kullanılan ilaçlar yeterli etkiyi göstermeyeceğinden dolayı mutlaka mevcut kistlerin gözlenebilmesi adına bir uzmana başvurulması gerekir. Cinsel ilişki sırasında yaşanan bütün ağrıların çikolata kisti ile bağdaştırılması doğru değildir. İlişki sırasında yaşanan ağrılar rahim ağzı veya rahim içi yaraları, rahim kuruluğu ve rahim darlığı gibi nedenlere bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Adet Döneminde Ağrı Yaşanmasına Neden Olur Mu?

Regl dönemlerinde genellikle bayanların büyük bir bölümü ağrı yaşayabilmektedir. Bazı bayanlar orta derecede yaşanan ağrılar ile bu dönemi atlatırken, bazı bayanlar günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derece ağrı yaşamaktadır. Adet dönemlerinde ağrı yaşanmasının nedenleri yumurtalıklarda var olan sorunlar, hormonsal yapı, soğuk algınlığı ve yumurtalıkların görevlerini yeteri kadar yerine getirememesinden meydana gelebilmektedir. Endometriozis hastalığının en yaygın görüldüğü alan olan yumurtalıklarda meydana gelen çikolata kisti bayanların adet dönemlerinin ağrılı geçmesine neden olabilir.

Regl dönemlerinde özellikle ilk günlerinde meydana gelen pelvik ağrıları kistin habercisi olabilmektedir. Yumurtalıklara veya karın içi bölgeye yerleşen kistlerin oluşturduğu kalıntılar, kistin var olduğu bölgedeki organlarda adezyonlar oluşmasına neden olabilir. Oluşan bu adezyonlar organların işlevlerini yerine getirebilme konusunda sorun oluşmasına neden olur. Anatomik yapının bozulmasına neden olan bu olay sonucunda cinsel ilişki sırasında ve regl dönemlerinde şiddetli ağrılar yaşanabilmektedir. Adet dönemlerinde yaşanan ağrıların hafifletilmesi adına çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak büyük çaplı kistlerin var olması durumunda kullanılan tıbbi ilaçlar ağrıların tamamen ortadan kalkması konusunda yeterli olmayacaktır.

Çikolata Kisti Ağrıları Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Rahmin içyapısında var olan hücre tabakasının farklı bir bölgeye yerleşmesi sonucunda oluşan çikolata kisti var olan boyutlarına göre çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Üreme çağında olan bayanların üreme hormonu salgısı etkisiyle oluşan kistler bazı hastalarda herhangi bir sorun oluşturmazken bazı hastaların günlük hayatını etkileyebilecek derecede şikâyetler yaşamasına neden olmaktadır. Hastaların sıklıkla yaşadıkları şikâyetlerin başında;

 • Kasık ağrıları
 • Karnın alt kısmında ve yumurtalıklarda meydana gelen ağrılar
 • Regl dönemlerinin yüksek oranda ağrılı olması (günlük aktiviteleri gerçekleştiremeyecek derecede)
 • Cinsel ilişki sırasında yoğun olarak ağrı yaşanmasından dolayı cinsel isteksizlik yaşanması
 • Bel bölümünde meydana gelen ağrı
 • Sırt bölümünde meydana gelen şiddetli ağrı
 • Bacaklarda yürümeyi güçleştirecek derecede meydana gelen ağrılar
 • Eklem ağrıları
 • Aç veya tok karnına yaşanan mide bulantıları
 • İstifra etme
 • Periyodik olarak yaşanan karın ağrıları
 • Kabızlık
 • İshal
 • Makat bölümüne vuran şiddetli ağrılar
 • İdrar yaparken rahim ağzı veya rahim içi yanmalar
 • Ağrılı idrar yapma
 • Kanlı idrar veya dışkı
 • Günün her saatinde sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Burun kanaması
 • Yoğun olarak adet kanaması

Bütün bu şikâyetlerin büyük bir çoğunluğu Endometriozis hastalarında gözlemlenmektedir. Ancak hastaların bazılarında hiçbir bulgu meydana gelmeyebilir. Mevcut kist herhangi bir belirti vermeden jinekolojik muayene sırasında da kendini gösterebilir. Çikolata kistinin var olması durumunda yaşanan en büyük sorunların başında kısırlık gelir. Yumurtalıklarda oluşan kiste bağlı olarak tüplerde tıkanıklık oluşabileceğinden dolayı döllenme meydana gelmez.

Çikolata kisti nedeniyle yaşanan ağrıların geçmesi için ne yapılmalıdır?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan çikolata kisti özellikle regl döneminde ve adet dönemlerinde ağrılar yaşanmasına neden olmaktadır. Yaşanan bu ağrıların şiddetine bağlı olarak çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Ancak ağrıların tam anlamıyla ortadan kaldırılabilmesi adına mutlaka bir uzmana başvurulması ve uygun tedaviye başlanılması önemlidir. Yaşanan ağrıların geçmesi adına mevcut kistin cerrahi operasyon ile alınması veya ilaç tedavisi ile kontrol altında tutulması gerekir. Hastalığa bağlı olarak oluşan adezyonların ortadan kaldırılabilmesi ve adezyonların neden olduğu anatomik bozukluğun giderilmesi yaşanan ağrıların tedavi edilebilmesi için kesin çözümdür.

Var olan kistin çapına göre tıbba çeşitli cerrahi operasyonlar var olmaktadır. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda dokularda yoğun derecede yapışma, tüplerde tıkanıklık ve fonksiyonel bozukluklar meydana gelir. Tüplerde oluşan tıkanıklar da kısırlığa yol açacağından dolayı hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gebelik oluşmasında zorluk çekilebilir. Çikolata kistlerinin mevcut alandan tamamen temizlenmemesi durumunda zamanla yumurtalıkların alınma durumu da ortaya çıkabilir. Ağrı problemi olan hastalara sadece ağrı kesici ilaçlar ile tedavi uygulanması tedavinin yetersiz olduğunu ve belli bir süre sonra ağrıların aynı şiddetle devam ettiğini göstermiştir. Ağrıların şiddetinin hafifletilebilmesi ve kistin kontrol altında tutulabilmesi adına hormonal ilaçlar kullanılabilmektedir. Özellikle belli bir süre dahilinde kullanılan doğum kontrol hapları yaşanan ağrıların daha az hissedilmesine yardımcı olabilmektedir. Ancak bu yöntemi kullan kadınların bir kısmı çeşitli şikâyetlere bağlı olarak bu yöntemi kullanmak istememektedir. Bu şikâyetlerin başında düzensiz adet kanamaları, aşırı kilo alma, cilt sorunları ve yaşanan ağrıların aynı şiddette devam etmesi gelmektedir.

Cerrahi tedavi yaşanan çikolata kisti ağrılarının önüne geçilmesi adına en etkili olan uygulamalardan biridir. Ancak bazı durumlarda cerrahi tedavi sonrasında da ağrılar devam edebilmektedir. Cerrahi operasyonlar yapılırken oluşan bütün yapışıklıklar açılmalı ve kistler temizlenmelidir. Rahim arkasında oluşan kistler ve adezyonlar kuvvet bazı durumlarda gözden kaçabildiğinde dolayı ameliyat sonrasında da ağrı devam edebilmektedir.

Tüp bebek

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar