Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti son derece sinsi ilerleyen bir sorundur. Kadınlar bu nedenle basit ağrı kesicilerle geçmeyen adet dönemi sancılarını hafife almamalıdır. Bu sadece adet dönemi sancılarıyla sınırlı kalmayıp, kadının çocuk sahibi olmasına da engel bir durumdur. Kadınlarda kısırlığa neden olan, en önemli etkenlerden birisi çikolata kistinin varlığıdır.

Endometrium adı verilen rahim üst tabakasında bulunan hücreler batın boşluğuna dökülerek, adet kanının bir bölümü batın boşluğunda kalır. Endometrium hücrelerinin batında bir yerde, yumurtalıkların üzerinde, rahmin üzerinde, karın iç zarının üzerinde yerleşmesi söz konusu olur. Bu bölgedeki hücreler aynı adet düzeninde olduğu gibi, davranışları burada taklit ederler. Rahimdeki endometrium tabakasının kalınlaşması, dökülmesi ve kanaması bu bölgede adet düzenini oluşturur. Hücrelerin yumurtalığı yerleşmesi halinde, zamanla burada çikolata kisti denilen oluşumlar meydana gelir. Endometrium hücrelerinin yumurtalığın içine nüfuz etmesiyle, içinde çikolata kıvamına ve rengine sahip olan çikolata kistleri kadında bazı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Fakat bazı kadınlarda çikolata kisti olsa da, herhangi bir belirti oluşmayabilir.

Çikolata kisti görülme sıklığı nedir?

Üreme çağında olan kadınların yaklaşık % 10 unda çikolata kisti görülmektedir. Kısırlık sorunu çeken kadınlarda ise, bu oran artış göstermektedir. Bu orandan çikolata kistinin kısırlığa neden olacağı söylenebilir.

Çikolata kisti oluşum nedenleri ve önlenebilecek sebepler nelerdir?

Çikolata kistinin engellenmesi maalesef olanaklı değildir. Kistlerin oluşumu hakkında beslenme şekliyle, herhangi bir gıdayla ya da fazla kiloyla alakalı bir bağlantı belirlenememektedir. Burada daha çok kadının genetik özellikleri ön planda olmaktadır. Bu arada sigara kullanımı da, çikolata kistinin oluşumunda riski arttıran bir etken olarak kabul ediliyor. Ancak yine de bu hastalığı altında yatan etkenler hakkında, oluşumu hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Bu yüzden teoriler hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu konuda en fazla kabul görmüş olan teori, adet kanamasında kanın geriye akması ve hücrelerin karın boşluğunda herhangi bir yerde tutunmasıyla bu alanlarda gelişim göstermesidir.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti olan kadınlarda en belirgin olan iki şikayet bulunmaktadır. Bunlardan biri adet kanaması sırasında olan kasık ağrıyla, cinsel ilişkide duyulan ağrıdır. Diğeri ise, kadında infertilite yani kısırlık sorununun gelişmesine neden olmasıdır.

Çikolata kistinin ağrıya neden olan mekanizması nasıl işler?

Kadında yumurtlama olduğu sürece, adet döngüsü her ay düzenli olarak işler. Bu kanama sırasında rahim dışında herhangi bir alana yerleşen endometrium hücrelerinin rahimde olduğu gibi, çoğalması, dökülmesi ve kanama yapması söz konusu olur. Bu durum çevre dokuların birbirine doğru çekilmesine ve yapışmasına neden oluyor. Yani bağırsaklar rahmin üzerine ya da yumurtalıklara yapışabiliyor. Bundan idrar yolları da olumsuz şekilde etkilenebiliyor. Bu etkiyle kadında meydana gelen ağrılar oldukça şiddetli şekilde seyrediyor. Oldukça geniş bir spektruma yayılan ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla kesilmeyen derecede etkili olabiliyor.

Adet döneminde olan ağrıların çikolata kistinden olduğu nasıl anlaşılır?

Adet dönemi sancılarının çoğunluğunda altta yatan etken çikolata kisti olabilir. Fakat adet sancısı şiddetli olan her kadında çikolata kistinin kesin olarak var olduğuna karar verilemez. Fakat kadınlar için belirgin olabilecek konu, kist nedeniyle adet sancıları olduğunda bu ağrı kesici ilaçlara olumlu yanıt vermez. Normalde adet sancısının ilaç tedavisiyle geçmesi gerekir. Ağrıların şiddetli olması, işe gitmeyi engellemesi, günlük faaliyetleri yapmaya engel olması, yaşam konforunu bozması gibi etkenler varsa, bunun çikolata kisti açısından araştırılması tavsiye edilir.

Ağrı yakınması olmasa da, çikolata kisti olabilir mi?

Bu bazı kadınlarda izlenmektedir. Bazılarında sadece adet düzensizliğine neden olabiliyor. Hiç ağrı olmadan, sadece adet düzensizliği şikayetiyle doktora başvuran hastalar bulunmaktadır. Bu şekilde çikolata kisti tanısı yapılan kadınların oranı yaklaşık % 22 kadardır.

Çikolata kisti tanısı nasıl konur?

Kadına yapılan ultrason tetkikiyle çikolata kistinin % 90-95 oranında görülmesi mümkündür. Bu aşamadan sonra kadının çocuk isteğine ve ağıların olmasına göre bir değerlendirme yapılarak, tedavi planlaması yapılır.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar ve sadece ağrı şikayeti olan kadınlar arasındaki tedavi farklılıkları

Kadınlarda sadece ağrı eşlik ediyorsa, bu durumda baskılayıcı ilaç tedavisi uygulanabilir. Bunun için doğum kontrol hapları tercih edilir. Bu hapların uzun süre kullanılması, kadındaki hormon seviyesini azalttığından ağrıların baskılanmasına ve yakınmaların azalmasına neden olur. Bunun dışında kadında yalancı gebelik oluşturulması gibi tedavi yoluna gidilebilir. Kadının adetlerinin kesilmesiyle, yalancı bir gebelik meydana getirilir ve endometriozisin gerilemesi sağlanır. Fakat bu seçenek pratik değildir. Çünkü kadının adet görmesine uzun süre engel olunamaz. Bunu sadece 6 ay süreyle engellemek uygun görülür. Uzun süreli olması kadında kemik erimesi gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu tedavinin sona erdirilmesinden sonra, şikayetler yeniden olmaya başlar. Bu durumda doğum kontrol haplarını kullanmak daha doğru olur. Hastaların hem ağrısını azaltır, hem de rahatlamasına yardımcı olur. Kadının çocuk sahibi olma isteğinin olması durumunda, hastalara doğum kontrol hapı verilmez. Özellikle kısırlık sorunu olanların cerrahi yolla tedavi edilmesi gerekebilir.

Çikolata kisti tedavisinde ameliyat ne zaman devreye girmelidir?

Kadınlar ilk adet döneminden itibaren ağrıları çekiyor olabilir. Bazı kadınlarda ise, daha ileri dönemlerde ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durumda kadının yaşına uygun şekilde tedavi uygulanmaktadır. Evli olmayan ve genç kadınlarda sorunun ilaçlarla çözümlenmesine çalışılır. İlaç tedavisi hastada başarılı olmadığında ve hastanın yaşam konforunu bozacak düzeye geldiğinde, ameliyat yapılması tavsiye edilir.

Çikolata kistinin tedavisinde kapalı ameliyat ( Laparoskopik ameliyat )

Çikolata kistlerinin cerrahi olarak tedavisinde açık ameliyat yapıldığında, yaklaşık 10-15 cm bir kesi uygulanır. Bu hem görünüm itibarıyla hoş olmaz, hem de ameliyatta yapışıklıklar oluşabilir, yumurtalık kanallarında tıkanma olabilir. Bu durum genç yaştaki kadınların gebe kalmasını zorlaştırabilir. Laparoskopiyle yapılan ameliyatta, karın açılmadan ve dış ortamla temas olmadan uygulama yapılıyor. Ameliyat sadece 1 cm lik kesiden gerçekleştiriliyor. Bu şekilde hastalar evine dönerek, ertesi gün normal yaşamına başlayabiliyor. Açık ameliyatta cildin 7 kat kesilmesi ve dikilmesi gibi bir eylem olmuyor. Bu kesiler hastaya her tabakanın ayrı ağrısıyla geri dönüyor. Bu nedenle laparoskopiyle yapılan cerrahi tedavi daha avantajlıdır.

Çikolata kistinde ameliyat sonrası hastaların sorunları yok ediliyor mu?

Çikolata kisti tamamen tedavi edilecek bir sorun değildir. Bunun bilinen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Neden oluştuğu hakkında kesin bilgiler olmadığından, uygulana tedavi hastanın şikayetlerini kesmeye yönelik olmaktadır. Çikolata kistine ait farklı teoriler olsa da, günümüzde en faydalı tedavi cerrahi uygulamalarla sağlanmaktadır.

Çikolata kisti ameliyatı olan hastaların sonraki durumu nedir?

Ameliyat için kullanılan teknikte amaçlanan yumurtalıkların en az zarar görmesini sağlayarak, kistin bulunduğu yerden çıkarılmasıdır. Bu en doğru şekilde yapılırsa, çikolata kistinin yeniden tekrarlama olasılığı % 5 seviyelerine iner. Bazı tekniklerde cerrahide kiste ulaşılarak aspirasyon denilen, sadece kistin içeriğinin boşaltılmasında, kistin yeniden tekrarlama olasılığı % 70-80 seviyelerine çıkar. Çünkü uygulama sırasında kistin cidarı tamamen ya da kısmi olarak içerde kalmaktadır. Bu nedenle kistin cidarının tam olarak çıkarılması gerekir.