Paylaş:

????????????????????

Çikolata kisti nedir sorusuna verilecek cevaptan önce, çikolata kistinin oluşmasına sebep olan evrelerdeki sapmaların açıklanması, kistin oluşumunu ve olduğunu anlayabilmek adına önemlilik arz etmektedir. Bayanlarda ortaya çıkan çikolata kisti, tamamen rahimdeki aylık yenilenme ve döllenmeye hazırlanma evresi ile doğru orantılıdır. Rahim içerisinde her ay adet kanamasından sonra ortaya çıkan rahim hazırlama hücreleri, otuzlu yaşlar gibi ilerleyen yaşlardan sonra rahim içerisinde dökülmelere sebep olur ve bu hücrelerin vücuttan atılması, ya vajina içerisinden ya da kiste sebep olan karın içine yani tam tersi bir istikamette görülür. Bu hücrelerin dökülme olayı, normal atım şeklinin tersine bir yol izlediği zamanlarda bu ölü olarak sayılabilecek hücreler, vücudun bağışıklık sistemi tarafından karın içine geçişi engellenmekte ve orada yok edilmektedir. Ancak her ne kadar kesin sebebi tam olarak bilinmiyor olsa da, yapılan araştırmaların ışığında bazı bayanlarda bağışıklık sisteminin tam olarak işlevini yerine getiremediği düşünülerek, bazı hücrelerin karın zarına ulaşmasına engellenememekte, bu sebeple rahim duvarına yapışması gereken hücreler, karın zarına yapışarak iltihaplanma gerçekleştirmektedir. Bu rahim dışı hücre ve kan birikimi ile oluşan iltihaplı kiste verilen isim çikolata kisti olmakla birlikte, son derece zararlı ve anında müdahale gerektiren bir hastalık türü olarak görülmektedir.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis olarak bilinen ve endometrium hücrelerinin yanlış bölgede tutunmasıyla oluşturduğu kiste sahip olan hastalar, en çok adet dönemlerinde ağrı kesicilerle geçmeyen şiddetli boyutlarda sancılar ve ağrılar yaşadıklarından, aynı zamanda cinsel ilişki sırasında yine kistin içeriden kanama yapmasından dolayı, yapıştığı yere hasar vermesinden kaynaklı olarak oluşan ağrılardan ve genellikle vajinal bölgedeki şiddetli ağrılardan şikâyet etmeleri ile belirlenmektedir. En sık rastlanan genel belirtilerin arasında ise karın, bel, sırt ağrısı hissi, adet döneminde karın bölgesinde ve bacaklarda yaşanan aşırı sancı ve uyuşma hissi, cinsel ilişki sırasında yaşanan şiddetli ağrı olarak sıralanabildiği gibi, aynı zamanda idrarda ve dışkıda kan görülmesi, vücutta, deri altında beliren morluklara rastlanması, kronik ishal ya da kabızlık durumundan muzdariplik ve aynı zamanda adet dönemi içerisinde burun kanamasının da kronikleşmesi olarak belirlenmiştir. Bu belirtiler ile birlikte en çok rastlanan bir diğer belirti de, idrara çıkıldığı sırada ya da bir süre idrarı tutma sırasında yaşanan yanma hissidir. Yine de bu kadar sancılı ve ağrılı olarak genellenmiş olan belirtilere rağmen, herhangi bir belirti göstermeden sadece kısırlığa sebep de olabilmekte, detaylı yapılan tetkiklerle duruma tesadüf eseri olarak rastlanılabilmektedir.

Çikolata Kistinin Tedavisinde Cerrahi Müdahale Önerilir mi?

Endometriozis adı verilen çikolata kistinin tedavi için, herhangi bir medikal ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Sebebinin tam olarak bilinememesine rağmen, adet kanının ters yönde ilerleyerek yumurtalıklara yapışması ya da hücrelerin karın zarına veya makatın çıkış bölgesine yerleşerek oluşturduğu yapışık doku sebebi ile gerek döllenmeyi, gerekse diğer işlevsel fonksiyonları önleyici ve hasar verici bir yapı olarak bilinen çikolata kisti, cerrahi müdahale sırasında yumurtalıklar hasar görmemiş olsa dahi görme ihtimali yüksek olduğundan risk taşımakta ve bu nedenle normal hayatı aksatacak adet döneminde, normal hayatta ve cinsel ilişki sırasında yaşanan aşırı ağrılardan çok şikâyetçi olunmadığı durumlarda cerrahi müdahale edilmesi çok da tavsiye edilmemektedir. Her ne kadar kistin yumurtalıkta oluşmamış olması, çocuk sahibi olma konusunda engelleyici olarak görülmese de, spermin hücre duvarın ulaşmak için kullandığı yolda oluşan bir kist de, oluşturduğu yapışkan doku sebebi ile geçişe izin vermemekte, böylelikle çocuk sahibi olmak engellenebilmektedir. Daha çok üreme çağındaki genç bayanlarda yüzde yirmi oranında daha fazla rastlanan çikolata kisti, gebelik için risk taşıyıcı, gebeliği engelleyici faktörler arasında yer almaktadır. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ise, kapalı ameliyatın yani diğer bir adı laparoskopi olarak bilinen ameliyatın açık ameliyata göre bazı avantajları vardır ve gerek işlemin daha rahat yapılması, gerek kesit boyunun küçüklüğü ve gerekse gündelik yaşama daha hızlı geri dönebilme şansından dolayı uzmanlar tarafından daha çok önerilmektedir.

Çikolata Kistinden Sonra Hamilelikte Olası Durumlar Nelerdir?

Çikolata kisti, hem yapışkan yapısı hem de yumurtalıklarda görülme ihtimali yüksek olan bir kist olması sebebi ile genelde gebeliğe en elverişli üreme çağında görülmekte olup, aynı zamanda gebeliğin oluşumunu da engelleyici bir faktördür. Yumurtalıklardaki kistlerin tamamen kapalı ameliyatla temizlenmesinin sonucunda, kist sebebi ile hamile kalamayan hastaların neredeyse yarısının herhangi bir müdahaleye veya alternatife başvurmadan hamile kalabildiği saptanmıştır. Aynı zaman, gebe kalabilenler kadar şanslı olmayan diğer anne adayları için ise, cerrahi müdahale sonrası yaklaşık bir sene kadar süre geçmişse, babanın sperminde bir bozukluk söz konusu ise, aynı şekilde bazı döllenme çabalarına rağmen üç sene içerisinde sağlıklı bir gebelik oluşamamışsa ve kistin temizlenmesi sırasında her iki tüpte de yapışıklık görülmeye devam ediliyorsa, doğal yollardan gebe kalınamadığı için bu hastalar en kısa sürede tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmaya yönlendirilmektedir.

Tüp Bebek Yöntemi Uygulanmadan Önce Kistin Alınması Mecburi midir?

Tüp bebek yöntemi, annenin yumurtalıklarından alınacak hücrelerin tamamı zarar görmediği takdirde ve rahim duvarında bebeğin oluşmasına engel olarak bir durum olmadığında, aynı zamanda hastanın ağrı şikâyetlerinin derecesini de baz alarak, cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulamamaktadır. 4 santimin altında olan büyüklükteki çikolata kistleri, çocuk sahibi olmayı engelleyici değil ve hastaya şiddetli ağrılar yaşatmayacak şekilde varlığını devam ettirmekte ise, tıbben de bu kistin alınması tavsiye edilmemekte; her ne kadar yumurtalıklar o dereceye kadar zarar görmemiş olsa da, operasyon sırasında mutlak bir aşınmaya ve hasara sebep olunacaktır. Bu sebeplerden dolayı, hastanın şikâyetleri, kistin derecesi, iyi huylu olup olmaması ve bebek gelişimini etkilememesi açısından sorun teşkil etmeyen kistleri ve en önemlisi de küçük bir ultrason ile teşhisi konulabilen kistin kötü huylu olmaması durumlarında kisti almayı uzman doktorlar önermemekte ve mecburi görmemektedir.

Yumurtalıklardaki Çikolata Kisti Kanserli Olur mu?

Çikolata kisti, rahimden yanlış yönde yaptığı ilerleme sonucunda kandaki hücrelerin, makat çıkışına, yumurtalığa ya da karın zarına yerleşmesiyle varlığını devam ettiren bir kist türüdür ve yumurtalıklardaki varlığı, yumurtalığın çapı sebebi ile fazla büyümesine engel olmakta, kistin gelişmesi için uygun ortam sağlanamamaktadır. Bu nedenle, diğer karın zarı ya da makatta oluşan yapışkan hücrelerin, yumurtalıkta gelişimini sürdürememesi, kötü huylu bir kist olmasına izin vermemekte, kistin kötü huylu oluşumunun boyutu ile ilgili bir durum olmasından kaynaklı olarak, yumurtalıktaki çikolata kistlerinde kanser yapılarına rastlanılmamaktadır. Ancak her ne kadar kist boyutunun, kötü huylu bir kanser hücresi oluşumunda direkt etkisi olsa da binde 4 oranında da olsa, nadir bir kanser hücresi görülme ihtimali de söz konusudur. Yine de hiçbir yumurtalıktaki kistin sadece kanser riski taşıyor ihtimaline bakılarak cerrahi operasyonla alınmaya kalkılması doğru bir teşhis olmayacağı gibi, operasyonun ise hastanın şikâyet derecesi ve gebeliği önleme gibi durumları etkilenmediği sürece, yapılması tavsiye edilememektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar