Çikolata Kisti Ultrasonda Görülür mü?

Paylaş:

endo10

Çikolata kisti, birçok kadının maruz kalabileceği bir hastalıktır. Özellikle de adet döngüsü yaşayan kişilerin olağan dışı şiddetli ağrılar yaşamasında bir uzman doktora görünmesi gerekmektedir. Regl dönemlerinde kadınlar ağrılar yaşamakta ve bu dönemi zor geçirebilmektedirler. Çikolata kisti yaşayan kişiler ise bu regl sancılarının dışında cinsel birleşmelerinde de ağrılar yaşamakta ve bu nedenle de çeşitli problemler yaşamaktadırlar.

Çikolata Kisti Hastalığına Nasıl Tanı Konur?

Çikolata kisti şikâyeti ile bir doktora başvuran kişilere birtakım işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler sonrasında hastalardan alınan lezyonlar bir uzman cerrah tarafından incelenmektedir. Patolojik incelemeler sonrasında ise kişilere çikolata kisti tanısı konabilmektedir. Kişilere teşhis koymadan önce uygulanan yöntemlerde kişilerin bilgileri son derece büyük bir önem taşımaktadır. Eğer kişide kısırlık gibi bir durum var ise öncelikle laporoskopi uygulanır. Bu uygulama sayesinde kişilerin çikolata kisti olup olmadığı çok daha net bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Çikolata Kisti Teşhisinde Ultrason Etkili Olabilir Mi?

Çikolata kistinin teşhisi sırasında kişilere birtakım yöntemler uygulanmaktadır. Özellikle de şiddetli regl sancısı ya da ağrılı cinsel birleşme şikâyeti olan kadınlarda ultrason son derece yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kendine has belirtileri olan çikolata kisti, ultrason yöntemi ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Karın bölgesinin alt kısmında şiddetli ağrı ile bir uzmana görünen kişilerde ise ultrason çok etkili olamayabilmektedir. Böyle durumlarda ise hastalara birtakım kan testi uygulanabilmektedir.

Çikolata Kisti Kendini Tekrarlar Mı?

Çikolata kistinin ilerleyen evrelerinde kişilere cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır. Bu operasyonlarda daha çok laporoskopi işlemleri uygulansa da bazı hastalar da açık ameliyat yöntemi de uygulanabilmektedir. Çikolata kistinin kendisini tekrar etmesi ise bu operasyonlarda doktorların uyguladığı işlemlere bağlı olmaktadır. Yapılan cerrahi operasyonlar esnasında doktorun kistin içerisindeki sıvıyı alması sonrası bu kistin devamını orda bırakması ya da yakması gibi durumlarda çikolata kisti kendini tekrar edebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise hastalar ortalama 6 ay ya da en geç bir yıl içerisinde tekrardan çikolata kisti hastalığına yakalanabilmektedirler. Bu nedenle de çikolata kisti için cerrahi bir operasyon geçirmeden önce doktor seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çikolata Kistinden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Çikolata kistinin ortaya çıkmasında tıp dünyasında kesin olarak bilinen bir neden bulunmamaktadır. Genel olarak hormonlar ile ilgili olan bu hastalıktan korunmak için ise adet döngüsünün düzenli olması gerekmektedir. Adet düzenleyici ilaçlar ya da bitkisel tedaviler ile kadınların daha düzenli bir adet döngüleri olabilmektedir. Bu sayede daha ağrısız olarak geçen bu döngü ile birlikte çikolata kistinin ortaya çıkma ihtimali az da olsa düşürülebilmektedir. Aynı zamanda çikolata kisti ameliyatı geçirmiş olan kişilerin ise bu hastalığa bir daha yakalanmamaları için uygun görülen medikal tedavilerin aksatılmadan uygulanması son derece önemli olmaktadır.

Tüp bebek

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar