Çikolata Kisti ve Tüp Bebek

Paylaş:

 Çikolata kisti iki probleme neden olabilir. Bu problemler şiddetli ağrı ve kısırlık problemleridir. Çikolata kisti rahimin iç kısmında oluşan zarın rahim harici başka bir yerde oluşum göstermesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bazı endometriozis hastalarında kistin tedavi edilmesi ile kısırlık problemi ortadan kaldırılabilinir. Bazı hastalarda kısırlık problemleri ameliyat ile çözümlenemez. Bu grup
hastalarda tüp bebek tedavisi ile hastanın çocuk sahibi olması sağlanır.

ÇİKOLATA KİSTİ (ENDOMETRİOZİS) NEDİR?

Çikolata kisti tedavisi basit olan bir hastalık değildir. Yaşadığımız toplumda kadınların sıkça karşılaştığı bir hastalıktır. Endometriozis hastalarında sancılar, kasık ağrıları ve kısırlık problemleri ortaya çıkar.

Endometriozis, rahmin iç tarafında konumlanması gereken zar tabakasının rahim harici başka bir bölgede konumlanması ve konumlandığı yerde gelişmesi ile oluşan büyük bir problemdir.

ENDOMETRİOZİSİN RAHİM HARİCİ BİR YERDE OLUŞMASI İLE NE GİBİ PROBLEMLER OLUR?

Karın bölgesine yerleşmiş olan endometriozis şiddetli karın ağrılarına, aşırı adet kanamalarına yol açabilir. Bu sorunlar karşısında hasta hastaneye kaldırılabilir.

Yumurtalıklara yerleşen endometriozisler ise daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu kistlerin içi kanla dolu olur ve bağırsak, idrar yolu ve tüplerin tıkanarak hasar görmesine neden olur.

ENDOMETRİOZİS HASTALIĞI GENETİK MİDİR?

Daha çok genetik olarak oluşum gösteren bir hastalıktır. Aynı ailede bir ya da daha fazla kişide rastlanılabilinir.

ENDOMETRİOZİSİN GÖRÜLME SIKLIĞI NE KADARDIR VE HANGİ YAŞLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜR?

Kadın adet dönemi çok ağrılı geçiyor ise endometriozis görülebilir. Çocuk sahibi olamayan kadınların ise % 40’ ında endometriozis olabilir.

 

ENDOMETRİOZİS CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA AĞRIYA YOL AÇAR MI?

Cinsel ilişkide kadınlar ağrıya maruz kalabilir. Endometriozis rahim tabakasında oluşmuş ise o bölgede şişlikler oluşur. Bu şişlikler nedeni ile hasta da ağrılar olur. Rahmin arka kısmına konumlanmış ise yine cinsel ilişki sırasında ağrılara maruz kalınabilir.

ENDOMETRİOZİS KISIRLIĞA NEDEN OLAN BİR HASTALIK MIDIR?

Yüksek oranda kısırlığa yol açan bir hastalıktır. Fakat tedavisi mümkün bir hastalıktır. Çikolata kistlerini tedavi etmek için daha çok laporoskopi tekniği kullanılır. Laporoskopi ile problem oluşan bölge yıkanarak temizlenir. Bu teknik ile hasta tekrar doğurgan olabilir. Ancak endometriozis çok ilerlemiş ve gebeliğe engel olan sorunlara yol açmış ise tek çare tüp bebek tedavisidir. İlerleyen
endometriozislerde ameliyat ile kısırlık probleminin hepsi ortadan kalkmaz.

TÜP BEBEK VE ENDOMETRİOZİS

Cerrahi işlemlerin çare bulamadığı durumlar endometriozisin ilerlemesi halidir. Bu hastalarda tüpler tamamen fonksiyonunu yitirir. Fonksiyonunu yitirmiş tüplerde cerrahi işlem bir işe yaramaz. Bu nedenle hastaya direkt tüp bebek tedavisi uygulamak gerekir. Fakat tüp bebek tedavisini uygulamak için zaman geçirmemek gerekir.

ENDOMETRİOZİS OLAN KADINLARDA TÜP BEBEK İLE BAŞARI ŞANSI NE KADARDIR?

İlerleyen çikolata kistlerinde başarı oranı oldukça düşüktür. Ancak endometriozisin tanısı erken koyulmuş ise en başarılı yöntem tüp bebek tedavisidir.

 

Bir önceki Embriyo Transferi başlıklı yazıda tüp bebek tedavisinde uygulanan embriyo transferi hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar