Doğal Siklüste Tüp Bebek Yöntemi

Paylaş:

tüp bebek tedavisi

Doğal Siklüste Tüp Bebek Uygulaması Nedir?

         Kelime anlamından yola çıkarsak “doğal” kelimesinden natürel ve olağan şeklinde tanımlanabilir. Yani yapay ve dışarıdan çok fazla müdahale gerektirmeksizin doğrudan oluşan anlamını taşımaktadır. “Siklüs” kelimesi ise devir veya süreç anlamına gelir. Kısacası konumuz doğal süreç ile tüp bebek uygulaması şeklindedir. Normalde tüp bebek tedavilerinde folikül ismi verilen oluşum belirli bir olgunluğa eriştikten ve belirli bir büyüklüğe geldikten sonra hormonların salgılanmasını sağlayan uyarıcılar ve folikülün kendiliğinden çatlamasını engellemek için yapılmış olan ilaçlar kullanılır. Burada konumuz olan doğal siklüste tüp bebek uygulamasında ise bu ilaçlar olmaksızın tüp bebek uygulaması yapılır. “Doğal” kelimesinin anlamı bu boyutta incelendiğinden ilaçsız olarak düşünülebilir. Halk arasında merak edilen doğal siklüste tüp bebek tedavisinin ön  tanımını yapmakla çocuk sahibi olamayan çiftlerin bu tedavi hususunda merakını gidermiş olalım.

Doğal Siklüste Tüp Bebek Uygulaması Hangi Olgularda Tercih Edilir?

  Hasta olan anne adaylarındaki yumurta gelişimi 1 veya 2’den fazla olmayabilir. Bu yumurta gelişimleri de gebelik sürecinin başlayabilmesi için yeterli düzeyde ve kalitede olmayabilir. İstenilen düzeyde olmayan yumurtalar da hamileliğin olma ihtimalini düşürecektir. Bu vakalarda her zaman kullanılmakta olan yüksek dozda ilaç ile tüp bebek uygulaması yapmak anlamsızdır. Bu tür hastalar için doğal siklüste tüp bebek tedavisi uygulamak daha mantıklıdır. Anne adayında gelişen yumurta mikroenjeksiyon yöntemiyle alınıp, döllendirilmesi ile gebelik döneminin başlanması sağlanabilir. Gebelik ihtimali az olsa bile tüp bebek tedavilerinde bazen en küçük ihtimaller bile büyük başarılar elde eder. Bazen ise gebe kalma olasılığı sorunsuz ve kesin görünmesine rağmen başarı elde edilemeyen transferlerde söz konusudur. Bu nedenle uzmanlar önlerine fırsat olarak çıkan her türlü ihtimali değerlendirmektedirler.

Tüp bebek yöntemlerinde hem yumurtanın gelişme aşamasında gelişmesini destekleme ve takviye etme amacıyla bazı hormonların salgılanmasını sağlayan uyarıcı ilaçlar kullanılır hem de fölikülün kendi kendine çatlamasını engellemek amacıyla ilaçlar kullanılır. Standart tüp bebek tedavilerinde yüksek dozda ilaç kullanılmaktadır. Bunun sebebi anne adaylarının 1’den fazla embriyo geliştirmesi ile transfer edilmek istenen embriyo sayısının artırılmak istenmesidir. Bu şekilde anne adayının hamile kalma ihtimali de artmaktadır. Bu ilaçların da ücreti yaklaşık olarak 2.000 TL civarında tutmaktadır. Doğal siklüste tüp bebek yönteminde bu ilaçlar kullanılmaz. Bu ilaçların kullanılmaması halinde tüp bebek yapılması için gerekli olan masraflar da düşer. Bazen tüp bebek tedavisindeki masrafları azaltmak amacıyla da bu yönteme başvurulabilmektedir.

Peki, uzmanlar anne adayının doğal siklüs yöntemine uygun olup olmadığını nasıl anlarlar? Yani, doğal siklüs ile tüp bebek yöntemini çiftler kendileri mi tercih ederler?

Doğal siklüs ile tüp bebek tedavisini uzmanlar genellikle daha önce normal tüp bebek tedavisi denenmiş ve ancak çok az sayıda oosit elde edilebilmiş hastalarda, ayrıca over rezervi (yumurta oluşumu) az sayıda sınırlı olan bayanlarda ve ileri yaşlarda tüp bebek tedavi merkezlerine başvuran hastalarda (kırk yaş üstü) kullanılan bir tekniktir. Uzman doktor tarafından tavsiye edilir fakat hasta kendi karar verir.

Doğal Siklüste Tüp Bebek Yönteminin Avantajları Nelerdir?

         ● Doğal siklüste yönteminin en büyük avantajı bu yöntemi yaptırmanın maliyetinin diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Anne adayına ilaç verilmesi gibi bir durum olmadığı için masraflarda belirgin bir azalma görülmektedir.

● Bu yöntemin daha basit ve makul olması doğal siklüste tüp bebek yöntemi uygulanma sebeplerinden biridir. Menapoz dönemindeki kadınların gebe kalma ihtimalleri düşük olduğu için en uygun yöntem olarak yine doğal siklüste tüp bebek yöntemi uygulanmaktadır. Böylece ileri yaşlardaki hastaları tüp bebek tedavisi öncesi kullanılan ilaçların yan etkilerinden korumak mümkündür. Hasta oosit oluşumuna göre değerlendirildiği için daha az yıpranmakta ve kısa sürede transfer öncesi dönemine geri dönmektedir.

Doğal Siklüste Tüp Bebek Uygulamanın Dezavantajları Nelerdir?

  • Doğal siklüste tüp bebek uygulamanın en büyük dezavantajı ilaçlı tüp bebek tedavilerine nazaran anne adayının gebe kalma ihtimalinin daha düşük olmasıdır.
  • Mikroenjeksiyon işleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yumurtanın döllenmeye hazır bir halde olduğu zamanı iyi belirlemek gerekir. Yumurtanın döllenmeye hazır bir halde ancak çatlamamış olması gerekmektedir. Doğal siklüste tüp bebek uygulamasında yumurtanın çatlaması doğal yollardan olduğu için bu süreyi belirlemek güçleşir. Bunun bir neticesi olarak da; bazen mikroenjeksiyon işlemi yapılırken yumurtlama döneminin beklenenden daha erken gerçekleştiği durumlar gözlenebilmektedir.
  • Hanımlarda doğal siklüsün dez avantajlarından biride menopoz dönemine giren hastalarda hastanın takip sürecinde herhangi bir oositin gelişmemiş olması durumudur. Bu gibi durumlarda transfer zamanı gelinceye kadar tedaviye kaldığı yerden başlanamamaktadır.

Doğal Siklüste Tüp Bebek Yöntemi Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

                Doğal siklüste bebek yönteminin en büyük dezavantajı yumurtanın ne zaman olgunlaştığını bilmemektir. Ancak yumurta olgunlaşıp da çatlamaya başlamadan öncesinde anne adayında bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu hormonların değişikliği yumurtanın yeterli gelişimi gösterdiğine bir delildir. Uzmanlar annenin verdiği tepkilerden bile yumurtanın gelişimini tahmin edebilirler.

Natürel siklüste tüp bebek yönteminde yumurtanın yeterli büyüklüğe ulaşması neticesinde anne adayının vücudunda LH hormonu daha çok salgılanır. LH hormonu seviyesinde çok belirli bir artış görülmektedir. Bu LH hormonundaki artış yumurtanın son gelişim evresini tamamlayarak çatlamasına yardımcı olur. Ancak tüp bebek yönteminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için yumurta gelişimini tamamlar tamamlamaz, çatlama gerçekleşmeden öncesinde mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtanın alınması gerekir. Anne adayının vücudundaki LH hormonu seviyesinin artış göstermesi anından itibaren yumurtanın anne adayından alınabilmesi için 24 saat mühlet vardır. Bu süre zarfında anne adayından mikroenjeksiyon yolu ile yumurta alınırsa tüp bebek yöntemi sağlıklı bir şekilde devam eder. Ancak 24 saat içerisinde yumurtalar alınmazsa bu durumda yumurtalar gelişimi tamamlayıp çatlayacaktır. Bu da mikroenjeksiyon yönteminin sağlıklı yapılamayacağını gösterir. Bu yüzden doğal siklüste tüp bebek yönteminde en çok dikkat edilmesi gereken şey LH hormonu seviyesi yükselir yükselmez hemen hekime başvurmak gerektiğidir. Zaten doktorlar bu süreç başlamadan öncesinde anne adayına ve baba adayına gerekli ikazları yaparlar.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar