Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Paylaş:

doğum kontrol yöntemleri

 Gebelik riskinden nasıl korunabiliriz?

Gebelik riski söz konusu olduğunda, kaygı ve endişe gibi durumlar mevcut ise cinsel istekte azalma söz konusu olabilir. Özellikle de gebelik düşünmeyen kadınlar için gebe kalma korkusu cinsel isteği körelten bir durumdur. Bu konuda yaşanan endişe, kaygı ve korku gibi durumlar cinsel isteyin azalmasına yol açar. Bu sebeple de çiftlerin aile planlaması konusunda bilinçli olması, korunma yöntemlerine başvurması cinsel hayatları açısından oldukça önem teşkil eder. Aksi halde sağlıklı bir cinsel hayat söz konusu olmayacaktır. Gebelik riski sebebiyle strese giren kadın adetlerinde gecikme dahi yaşayabilir.

Gebelikten korunma yöntemleri nelerdir?

Çiftlerin sahip oldukları en büyük korkulardan bir tanesi ise istemedikleri bir zamanda hamile diye söz konusu olmasıdır. Bu gibi durumlarda gebeliğin sürdürülmesi mümkün olmadığı için kürtaj kararı gündeme gelecektir. Bu gibi olumsuzlukların yaşanmaması için günümüzde bir çok doğum kontrol yöntemi geliştirilmiştir.

Doğal koruma yöntemleri

Takvim yöntemi:

Muhtemel bir yumurtlama gününde 7-10 gün süreyle ilişkide bulunmamak olarak tanımlanabilir. Bu yöntemi kullanırken dikkat edilmesi gereken ise yumurtlama zamanının net bir şekilde tespitini yapmaktır. Yumurtlama dönemlerinde tespit etmek için günümüzde çeşitli testler bulunmaktadır. Testlerin dışında bazal ısı yöntemleri uygulamak yada servikal mukus takibi yapmak gerekir.

Geri çekme:

Bu yöntem gebe kalma riskinin en fazla olduğu ve ülkemizde en yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Kesinlikle önerilmez, gebe kalma riski oldukça fazladır.

Bariyer yöntemleri

Bu yöntemlerde spermin rahim içine geçmesi engellenir. Bu sayede gebelik engellenmiş olur.

Erkek prezervatifi:

Dünyada en yaygın kullanılan koruma yöntemlerinden biridir ne lateksten üretilmiştir. Ereksiyon durumundaki penise takılır. Ancak penisin vajinaya temas etmeden takılması Önem teşkil eder. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan En etkin şekilde koruyan doğum kontrol yöntemidir.

Kadın prezervatifi:

Ince bir halka şeklindedir. Vajinanın içine uygulanır. Tüm vajina iç duvarını ve rahim ağzını kaplar. Yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Spermisidler:

Köpük, jel ya da fitil biçiminde bulunmaktadır. Spermlerin canlılığını yitirmesine yardımcı olur. Bu şekilde de gebeliğin oluşmasını engeller.

Diafragma:

Esnek bir halka şeklindedir. Rahim ağzının kapanmasına yardımcı olur. İlişkide bulunmadan en az üç saat önce uygulanmalıdır.

Servikal başlık:

Servikal başlıklar oldukça küçük boyutlardadır. Lateksten üretilmiştir. Spermisid krem ihtiva eder. Rahim ağzını kapatır ve böylelikle gebeliğin oluşmasını engeller.

Spiral:

Spiraller hormon yada bakır ihtiva eden plastikten üretilmiş maddelerdir. Doktor tarafından uygulanır. Spermin geçişini engelleyecek özellikte değildir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yerleşmesini engelleyerek gebeliğin oluşmasını engeller.

Hormonal yöntemler

Bu yöntemler östrojen ve progesteron yada sadece progesteron ihtiva ederler. Hormonal yöntemler yumurtlamayı engeller. Servikal mukusun kalınlaşmasını sağlarlar. Yada rahim hiç dokusu yapısını bozarak hamileliğin oluşmasını engellerler.

Üç aylık iğneler:

Bu iğneler yalnızca progesteron ihtiva ederler. Üç ayda bir düzenli olarak kalçadan enjeksiyon biçiminde uygulanırlar.

Aylık İğneler:

Aylık İğneler östrojen ve progesteron ihtiva ederler. Tıpkı üç aylık iğneler da olduğu gibi ayda bir olarak düzenli şekilde kalçadan uygulanırlar.

Cilt altı implantları:

Bu korunma yöntemi üç yıl süre ile Gebeliği engellemektedir. Ön kol derisi altına uygulanırlar. Progesteron ihtiva ederler.

Kısırlaştırma yöntemleri

Bu yöntemleri sterilizasyon da denilmektedir.

Erkekler için:

Erkeklerde spermlerin taşınmasını sağlayan kanalların bağlanması ile uygulanır. Diğer adı vazektomidir.

Kadınlar için:

Doğum yaptıktan sonra yada istenildiği herhangi bir zamanda laparoskopi veya açık operasyon ile tipler bağlanır bu sayede de ben geçiş engellenmiş olur sezeryan doğum da yada normal doğumdan sonra da uygulanabilir

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar