Paylaş:

Embriyoların rahim içine transferi

Tüp bebek uygulamalarında yumurtaların döllenmesi ile embriyolar oluşur. embriyoların transferi için kaliteli olanları seçilir ve anne rahmine yerleştirilir. Bu işlem embriyo transferi olarak adlandırılır. Embriyo transferinin ardından 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak gebeliğin oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

Embriyo transferi ne zaman yapılır?

Tüp bebek sırasında döllenmeyi takip eden 2 ya da 5. Gün transfer gerçekleştirilir. Transfer sırasında embriyolar genel olarak 4 – 8 hücreye sahip olur.

Embriyonun transfer edilmesi ne kadar sürer?

Tüp bebek uygulamasında transfer çok kısa süreli bir işlemdir. genellikle 5 – 10 dakika kadar sürer. Ağrısız bir uygulamadır. Bu nedenle hastaya anestezi yapılmaz. İşlemden sonra hasta biraz dinlendirilerek evine yollanır.

Embriyo transferi nasıl yapılır?

Hasta muayene pozisyonuna alınır ve spekulum yerleştirilir. Rahim ağzı özel hazırlanmış sıvılar ile temizlenir. Ardından embriyologların inceleyerek seçtiği embriyolar katater adı verilen bir alet ile kadının rahmine transfer edilir. Embriyo sayısı bazı durumlara göre değişim gösterir. Ancak yeterli miktardan fazla transfer edilen embriyolar çoğul gebeliklere neden olabilir. 30 yaş grubundaki hastalarda az sayıda kaliteli embriyo ile sağlıklı gebelikler sağlanabilir. Ancak yaşı ilerlemiş hastalarda embriyo kalitesi düşük olacağı için transfer edilecek embriyo sayısı daha fazla olur. embriyo tabakası kalın ise lazer yardımı ile tabaka inceltilir ve daha sonra transfer yapılır.

Embriyo transferinden sonra hangi ilaçlar kullanılır?

Genellikle hormon ilaçları hastaya reçete ile verilir ve kullanım şekli tarif edilir. bu tür ilaçların haricinde vitamin ilaçları da verilir ve verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir.

Embriyolar transfer edildikten ne kadar sonra gebelik testi yapılır?

Embriyo transferini takip eden 12. Gün kanda gebelik testi yapılır. Hastanın kullanması gereken ilaçlar adet gecikmelerine yol açabilir. Bu nedenle adetin gecikmesi ile gebelik oluşmayabilir.

Hasta ultrasona ne zaman alınır?

Kanda yapılan gebelik testinde gebelik görülmüş ise bunu takip eden 10 gün içinde ultrason ile de gebelik onaylanır. Ultrason muayenesinde gebelik kesesi ve bebeğin tek ya da daha fazla olduğu anlaşılır. Ultrason muayenelerinde bazen birden fazla bebek görülmesine rağmen ilerleyen zamanda gebelik kesesinin biri kaybolabilir. Bu nedenle bebek sayısında da azalma olur.

Embriyo transferinden sonra hastada ağrı ya da kanama olur mu?

Bazı hastalarda çok az lekelenme olabilir ve geçici bir durumdur. Bazı hastalarda ise hafif ağrılar oluşabilir. Ancak doktora danışmadan hiçbir ilacın kullanılmaması gerekir. ağrılarda kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Embriyo transferinden sonra cinsel ilişki

Cinsel ilişki aralığında doktorun tavsiye edeceği süreye uyulmalıdır. Genellikle gebelik testi yapılana kadar cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Ancak gebelik testinde gebelik oluşmuş ise yine de doktor izin verinceye kadar cinsel ilişki yasaktır. Eğer gebelik normal seyrediyor ise bebek 2 3 aylık olduktan sonra cinsel ilişkide yasak kaldırılacaktır.

 

Bir önceki Tüp Bebek Başarısı Artar mı? başlıklı yazıda tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran uygulamalar anlatılmaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar