Embriyonun Enerji Stres Seviyesi Embriyonun Tutmasını Etkiler

Paylaş:

Tüp Bebekte Yeni Gelişme: Embriyonun Enerji Stres Seviyesi Embriyonun Tutmasını Etkiler

MitoScrore embriyonun enerji stres seviyesini belirleyen bir yöntemdir. Bu yöntem PGS uygulanan embriyolardan implantasyon (tutunma) olasılığı en yüksek olan embriyo seçimini sağlar. PGS ile kromozomları genetik olarak incelen embriyonun aynı zamanda mitokondri DNA kopya sayısına bakılarak enerji stres düzeyi belirlenir. Mitokondri DNA kopya sayısı embriyonun enerji düzeyi için direkt bir belirteç değildir, aksine embriyonun enerji stresinin belirtecidir.

Mitokondri ve Mitokondri DNA’sı Neden Önemlidir ?

Mitokondriler hücrelerin enerji ihtiyacını sağlayan hücre içerisindeki yapılardır. Mitokondrilerin genlerinin çoğu hücre çekirdeğinde yer alsa da kendine has DNA’sı mevcuttur.

Mitokondri DNA miktarı embriyonun hücre içi enerji stresi için belirleyicidir. Embriyoda mitokondri DNA’sının miktarı arttıkça embriyonun enerji seviyesi azalmakta ve embriyonun implantasyon (tutunma) olasılığı azalmaktadır.

  1. MitoScore yöntemi ile genetik olarak kromozom sayıları normal (öploid) embriyolardan implantasyon (tutunma) olasılığı yüksek olan embriyonu seçilmesi sağlanır.
  2. Bu yöntem PGS yapılarak normal olarak belirlenmiş embriyoların morfolojik (yapısal) olarak değerlendirilmesine ilave bir yöntem olarak düşünülebilir.
  3. Bu yöntem 3. veya 35 gün embriyolarına uygulanılabilir.

MitoScore için ekstra olarak embriyodan hücre almaya gerek yoktur, PGS işlemi için alınan hücreler kullanılır.

DNA

MitoScore Yöntemi İle Hedeflenenler?

  • Tüp bebekte implantasyon (tutunma) ve gebelik oranlarında artış
  • Çoğul gebeliği azaltma
  • Morfolojik (yapısal) değerlendirmeye ilave olarak embriyonun sağlığı hakkında bilgi

MitoScore yöntemi ile sadece mitokondri DNA seviyesi tespit edilir. Bu test genetik geçişli mitokondrial hastalıklar konusunda bilgi vermez.

Yüksek MitoScore değerlerine sahip embriyolar düşük implantasyon (tutunma) olasılığına sahiptir, fakat bu embriyoların hiç tutmayacağı anlamına gelmez. Bu embriyoların yapısal değerlendirmelsine ilave bir yöntemdir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar