Endometriozis ve Tedavisi

Paylaş:

endometriozis

Endometriozis, kadınlarda görülen bir kadın hastalığıdır. Adet döneminde rahim in iç tabakasında her ay sertleşen ve belli bir zaman sonra vücuttan kanama yoluyla dışarıya atılan dokudur. Rahim in iç kısmı ve iç yüzeyi haricin de başka bir yere yerleştiği zaman yine adet döneminde sertleşme gerçekleşir. Ve kanama yolu ile vücuttan dışarıya atılmaya çalışılır.

Bu hastalık halk arasında çikolata kisti diye bilinirken tıp alanında endometriozis diye adlandırılır. Bu hastalığın oluştuğu dokular genel olarak yumurtalıklarda ve karın boşluğu dokusu içinde olur.

Kadınlarda düzenli olarak her ay görülen bu iç kanamalarının vücuttan atılması döneminde bu bölgelerde yapışıklıklar ve iltihaplanma oluşur.

 Endometriozis kimlerde görülür?

 Endometriozis her yaştaki kadında rastlanabilir. Fakat üreme çağına bağlı bir hastalık olarak da kabul edilmektedir. En çok kronik pelvik ağrı gebe kalamama ve yumurtalık kisti gibi hastalıkların tanısı sebebiyle tarama yapılan bayanlarda saptanır. Endometriozis hastalığına yakalanmış kadınlarda en çok belirlenen şikâyetler cinsel ilişki veya adet döneminde boy gösteren kasık ağrısı, karın ağrısı veya bel ağrısı olarak kendini gösterir.

 Endometriozis nedenleri nelerdir?

endometriozis

Endometriozis hastalığının oluşma nedeni yerleştiği bölgede düzenli olarak adet kanaması gibi kanama oluşmasıdır. Bu kanamaların artıkları zamanla birikerek yumurtalık dokusunda çikolata kisti hastalığının gerçekleşmesine neden olur. Kan kalıntılarının birikmesi nedeniyle kanın rengi zamanla kırmızıdan, kahverengine daha sonrada siyaha dönüşür. Eski kanın yumurtalık dokusu içerisinde birikmesi nedeniyle çikolata kisti oluşur. Bazen de gebe kalamayan kadınlarda uygulanan laparoskopik uygulamalar sonucunda şiddetli veya hafif derecelerde endometriozis görülebilmektedir.

Bazen de yumurtalık kisti sebebiyle ameliyata alınan kadınlarda operasyon esnasında endometriozis yani çikolata kisti tanısı konulmaktadır. Bazen de kronik pelvik ağrı cinsel ilişki esnasında çok şiddetli ağrı, sancı ve nedeni belli olmayan adet sancılarının araştırıldığı kadınlarda endometriozis görülebilmektedir. Bu hastalığın gebelikte düşüklere sebep olacağı öne sürülse de tam olarak netlik kazanmamıştır.

 Endometriozis tedavisi nasıl yapılır? 

endometriozis resmiEndometriozis hastalığına bağlı gelişmiş çikolata kisti ve karın içi yapışıklıklarının tedavisi ameliyat edilerek sağlanır. Ameliyatı gerçekleştirmek için laparoskopi yöntemi seçilmekle birlikte özellikle çok ilerlemiş karın içi yapışıklık oluşumlarında karın ameliyatla açılarak tedavi edilir.

Endometriozis tedavisi aşamasında en önemli amaç kist civarının çıkartılması ve kistin içinin boşaltılarak temizlenmesidir. Olası durumlarda sağlam yumurtalık dokusundaki kistin ayrıştırılması imkânsız olabilir. Böyle hallerde yumurtalığın tamamen alınması gerekmektedir.

 Endometriozis tedavisi ve başarısı

Menopoza girmiş kadınlarda veya çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda ise yumurtalıkların ve rahmin tamamen alınması tedavide kesinlik sağlayabilir. Endometriozis kesin olarak tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Buna rağmen bazı hallerde ise bir defa geçirilen endometriozis operasyonu sonucu hayat boyunca bu hastalıktan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bunun nedeni ise operasyon sonrası hastalığın tekrar nüksetmemesi için kullanılan ilaçların özellikleri bu hastalığın odaklarındaki kanamayı ve büyümeyi önleyerek en aza indirilmesi mümkün olabilir.

Tüp bebek

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar