Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Paylaş:

erkek

Anne baba olamayan çiftlerde kısırlık probleminin yarısı erkekten kaynaklanır. Erkeğin kısırlık sorunu iki şekilde tespit edilir.

  • Sperm miktarını, kalitesini ve üretimini olumsuz etkileyen işlev bozuklukları,
  • Spermi dışarı çıkarmakla yükümlü olan kanallarda oluşan tıkanıklıklar,

Erkek kısırlığında sorun çoğu zaman belirsiz olarak kalır. Bu duruma sebebi açıklanamayan kısırlık adı verilir. Sebebi açıklanamayan kısırlıklar için bazı ilaç tedavileri uygulanır. Fakat ilaç tedavisi her zaman yeterli olmaz. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı aşamalarda mikroenjeksiyon tekniği kullanılır.

Mikroenjeksiyon tekniğinin kullanıldığı hastalarda başarı oranları oldukça yüksek olur.

Sperm üretiminde bozukluklar

Erkek kısırlığına yol açan sperm üretiminde ki bozukluklar ve olgunlaşmayı engelleyen faktörlere erkek hastalarda çok sık rastlanılır. Spermlerde meydana gelen üretim ile alakalı bozukluklar spermin miktarından ziyade yumurtanın da döllenememesinde de büyük rol oynar. Gebeliğin oluşması için sperm miktarının 20 milyon civarında olması gerekir. 20 milyon sperminde % 30’ unda hareket olması şarttır. Tersi durumlarda tüp bebek tedavisi ya da diğer üreme tedavilerinde başarı sağlanamaz.

İltihabi hastalıklar

Daha önce geçirilmiş enfeksiyon hastalıklarından dolayı yumurtalıklarda iltihaplanma oluşabilir. Yumurtalıklarda oluşan iltihaplarda erkek kısırlığına yol açan etkili faktörler arasında yer alır.

Yapısal bozukluklar

Spermin dışarı çıkmasını sağlayan tüplerin kapalı olması durumundan oluşan bozukluklara yapısal bozukluklar adı verilir. Yapısal bozukluklar kısırlığa yol açan etkenlerdendir. Yapısal bozukluklar doğumsal olabileceği gibi sonradan da geçirilmiş enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak da gelişebilir. Daha önce üreme organlarında uygulanan cerrahi işlemler erkeklerde kısırlığa sebep olabilir.

Sebebi belli olmayan kısırlık

Hastada yapılan bütün değerlendirmeler ve incelemeler sonunda sorunun kaynağı bulunamaz. Bu durum sebebi açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılır. Sebebi belli olmayan kısırlıkta stres ve psikolojik sorunlar da oldukça etkilidir. Psikolojik sorunların çözümlenmesi ile gebeliğin sağlanması mümkündür. Kısırlık için tedavi gören ve tedaviler sonunda gebelik sağlanamayan hastalarda tedavinin sonlandırılmasından sonra gebeliğin kendiliğinden oluşması da mümkündür.

Erkeklerde oluşan kısırlıkta tanı

Erkeklerde Kısırlığa neden olan problemlerin bulunması ve ortaya koyulması için adaylarda bazı incelemeler ve tetkikler yapılır. İlk olarak erkek hastanın spermleri değerlendirilir. Ardından kadın hastada rahim ve tüpler inceleme altına alınır. Kadın hastanın incelenmesinde rahim filmi kullanılır. Kadında gebeliğin oluşmasını engelleyebilecek hormonal ile alakalı testlerde yapılır. Hormonlarla alakalı testlerin adet gününün 3. Gününde yapılması gerekir.

Kısırlıkta tedavi yöntemleri

Erkeklerde kısırlığa neden olan hastalıklardan biri de varikosel hastalığıdır. Varikosel yumurtalık damarlarında varisleşme ile oluşum gösterir. Cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi edilen hastaların bir kısmında doğal yollarla gebelik sağlanamaz. Bu tür hastalarda tüp bebek tedavisi uygulanması gerekir. Tüp bebek tedavisi ile çiftlerin çocuk sahibi olma şansı oldukça yüksektir.

Aşılama mı, yoksa tüp bebek mi?

Erkeklerde sperm sayısı az ise aşılama ile başarı sağlanabilir. Ancak hiç sperm yok ise ya da çok az seviyelerde ise tüp bebek tedavisi tercih edilmelidir.

Paylaş:
Yorumlar
  • hatice zengin :

    19 Şubat 2017

    Eşimin spermin az var çocuğumuz olmuyor ne yapmamız lazim ama benim beldesine vida var bir sorun olur mu çocuk icin

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar