Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Paylaş:

erkek

Erkekteki kısırlık nedenlerini 2 temel grupta incelenir.

1- Sperm üretim sürecinde yaşanan bozukluklar

2- Spermi testislerden dışarı taşıyan kanallarda yaşanan sorunlar

1-Sperm Üretim Sürecinde Yaşanan Bozukluklar

Erkekte üretilen sperm sayısının düşük, sperm hareketliliğinin zayıf olması ve spermde şekil bozukluğu tespit edilmesi, doğal yolla gebelik elde edilmesini zorlaştırır. Sperm üretimini ve spermlerin olgunlaşmasını etkileyen çok fazla dış etken vardır.

Varikosel: Testisin toplardamarlarında yaşanan olası anormal değişiklikler ve bunun dışardan fark edilmesi durumuna varikosel denir. Varikosel ısı artışına neden olarak sperm üretimini ve hareketliliğini bozabilir.

Ateşli Hastalıklar: Ergenlikte veya ileri dönemde geçirilen ağır ve ateşli hastalıklar, özellikle kabakulak, testislerde de soruna sebep olabilir. Bu durum sperm üretimini bozabilir.

İnmemiş Testis: Erkek çocuklarda doğum sırasında testisler bulundukları kanalların içinden aşağı inmemeiş olması durumudur.  Doğum sonrasında 1 yaşa kadar testisler torbalarına inmezse, cerrahi  müdahale ile yerlerine indirilmelidir. Aksi halde alt karınbölgesi ve testis kanalında kalan testisler aşırı ısıya maruz kalacağından, sperm üretimi geri dönüşümsüz olarak bozulabilir ve bu durum testis kanserine de zemin hazırlar.

Çevresel Toksinler: Kanser tedavisi için kullanılan ilaç ve ışın tedavileri testiste sperm hücrelerinde hasara neden olarak, sperm üretimini bozabilirler. Bu durum tedavi öncesi hastaya detaylı olarak açıklanıp, gerekirse ve de spermler uygunsa, dondurularak saklanması önerilmelidir.

İlaç Kullanımı: Bazı ağır ilaçlar beyin sapını etkileyerek erkeklik hormonlarının üretimini ve dengesini bozar. Karaciğer ve böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar, hormon üretimini etkileyen ilaçlar, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, çok sıcak ortamlarda bulunmak, kimyasal madde ve radyasyona maruz kalmak sperm üretimini bozabilir.

Genetik Bozukluklar: Menisinde 5 milyondan az ya da hiç sperm olmayan erkeklerde, genetik bozukluk aranmalıdır. Kromozomlarla ilgili genetik araştırma yapılmalı ve ileriki nesiller için önlem alınmalıdır.

2- Sperm Kanallarına Ait Bozukluklar

Spermin üretildiği testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam ya da  kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni oluşturur. Bu kanallar doğuştan gelişmemiş olabilir veya geçirilmiş enfeksiyon ya da cerrahi operasyonlara bağlı olarak sonradan tıkanabilir. Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, prostat, idrar kesesi ve sperm kanalına ait geçirilmiş operasyonlar meninin dışarı atılamayıp idrar kesesine geri kaçmasına neden olur. Tüm bunlar da kısırlığa neden olur.

Erkeklerde Fertilite ve Sperm Sayısını Doğal Yollardan Arttırmak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkeklerde kısırlık sorunlarının yaşanmaması ve erkek yumurtalıklarında üretilen sperm sayısının yüksek tutulabilmesi için dikkkaçınılması gereken bir takım durumlar vardır. Erkeklerin hem kendilerini korumaları hem de sperm sayılarını doğal yollardan arttırabilmeleri için bu konu başlıklarına dikkat etmeleri gerekir.

YAPIN: Rahat, cildinize ve özellikle yumurtalıklarınıza yapışmayan iç çamaşırları giyin.

Özellikle terletmeyen, pamuklu kumaşlardan yapılan kaliteli iç çamaşırlarını tercih edin. Yumurtalıklarınızın sıkışmaması ve çamaşırın içinde hava alarak rahat olmaları önemlidir. Erkek testislerinin vücudun dışında olmalarının elbetteki bir nedeni var. Testislerde sperm üretimi için gerekli olan ısı, vücut sıcaklığının altında olması gerekir. Son zamanlarda spor yapılırken giyilen taytlarda ciddi sorun yaratabilir. Uzun süreli kullanım olmamasına özen gösterin. Kısaca yumurtalıkları pişirmeyin!

YAPMAYIN: Jakuzi, sauna ve hamam ziyaretlerine dikkat!

Şöyle bir ter atmak, sıcak ortamda yayılmak ya da hamamda köpüklerin içinde rahatlayı kim istemez? Eğer ailenizi büyütmrk istiyorsanız, sıcak küvetleri ve buhar odalarından uzak durun. Aşırı sıcağa maruz kalmak, testislerde sperm üretimini azaltır ve kalitesini düşürür.

YAPMAYIN: Laptopunuzu kucağınızda taşımak!

Laptop çalıştıkça alt kısmdan ısınan bir teknolojik ürün. Kucağınızda tuttuğunuz laptop alt kısımdan yumurtalıklarınıza aşırı sıcaklık ve az miktarda da olsa radyasayon verir. Çalışırken ya da film izlerken lütfen laptop kucağınızdan uzak olsun, testislerden verim almak için sıcağa maruz kalmamaları lazım.

YAPIN: Spor salonuna gidin.

Fiziksel hareketlilik ve sağlıklı beslenme testesteron düzeylerinin yükselmesine neden olur. Düzenli yapılan spor sağlıklı bir vücudun oluşmasında önemlidir. Testesteron, önemli bir erkek hormonudur. Doğal üretilen testesteron, sperm üretiminde kritik önem taşır ve özellikle erkek vücudunda çok miktarda olmasını isteriz. Ancak radikal bir egzersiz programı değişikliğinden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

YAPMAYIN: Steroid kullanmak mı!

Erkekler, kas geliştirmek için normal testosteron seviyelerini daha da arttırmak adına son derece zararlı olan steroidleri içmeye başlıyorlar. Elbette steroidlerle kas oranını ve kas görüntünüzü arttırabilirsiniz, ancak vücudunuzda akneler çıkar ve maalesef testislerde sıkıntı olmaya  başlar. Testislerin görüntüsü zamanla kuru ve büzülmüş bir hale kadar gelebilir, Çünkü vücudunuz doğal olarak normal bir miktarda testosteron üretir ve vücuda yapılan her yüklemeyi de algılar. Eğer siz vücudunuza dışardan steroidle testosteron yüklemeye başlarsanız, testisler çalışmayı durdurur çünkü vücuda dışardan testosteron gelmektedir. Bu da tabii ki sperm üretiminde azalmaya neden olur.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar