Erkeklerde Kısırlık neden olur?

Paylaş:

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen ve hiçbir korunma yöntemi kullanmadan çocuk sahibi olamıyorsa bu durum kısırlık olarak adlandırılır. Kısırlık % 50 oranlarında erkekten kaynaklanan faktörlere bağlı olarak gelişim gösterebilir.

Sigara ve alkol tüketimi erkeklerde kısırlığa yol açabilir!

Kısırlık problemi olan kişilerin kesinlikle sigara kullanmaması gerekir. Birçok hastalığa neden olduğu gibi üreme fonksiyonlarına da zarar veren bir maddedir. Sigara kullanımı sperm kalitesini ve üremesini olumsuz bir şekilde etkiler. Kısırlık tedavisine başlayan insanların sigarayı bırakmaları gerektiği gibi sigara içilen hiç bir ortamda da bulunmaması gerekir. Sigarayı bırakan insanların kısırlık tedavisinde çok daha başarılı olduğu görülmektedir. Aşağıdaki Kısırlık ve sigara başlıklı yazıdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

http://www.cemficicioglu.com.tr/kisirlik-ve-sigara

Alkol tüketen erkeklerinde sperm üretimi ve kalitesi olumsuz yönde etkilenir. Bunların yanı sıra kullanılan bir takım ilaçlar ve kanser tedavisi olan kişilerde sperm kalitesi, üretimi ve hareketliliği azalabilir ya da tamamen kaybolabilir.

 Bazı durumlarda erkeğin çalıştığı ortam da kısırlığa yol açabilir!

İş gereği kimyasal ilaçlar ile yakın temasta bulunan erkeklerde kısırlık oranları daha yüksek seyreder. Bu tür yerlerde çalışan kişilerin önlem alarak çalışmasında yarar vardır. Radyasyon ortamında bulunan erkeklerde de kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Sürekli oturarak çalışan insanlarda da kısırlık görülme ihtimali daha yüksektir. Örneğin şöför ve benzeri mesleklere sahip erkekler kısırlık riskiyle karşı karşıyadır.

Aşırı sıcağa dikkat!

Sıcak ortam sperm kalitesini olumsuz bir şekilde etkiler. Eğer kısırlık probleminin varlığı tespit edilmiş ise kişinin hamam ve sauna gibi ortamlara girmemesi gerekir. Banyo yaparken dahi ılık su kullanması kısırlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar

Erkeğin cinsel organında oluşabilecek iltihap hastalıkları kısırlığa neden olan faktörler arasındadır. Kanalları tıkayarak sperm hareketliliğinde azalmalar olur.

Erkeğe bağlı gelişen kısırlık nedenleri nelerdir?

 • Varikosel hastalığı
 • Genetik olarak oluşum gösteren problemler
 • Daha evvel geçirilmiş ateşli hastalıklar
 • Enfeksiyon
 • Semen analizinde hiç sperme rastlanılmaması
 • Boşalma ile alakalı problemler
 • Sperm kalitesinin, sayısının ve hareketliliğin çok düşük olması
 • Sebebi belli olmayan açıklanamayan kısırlık nedenleri

Kısırlık bir hastalık türüdür ve tedavisi çoğu zaman oldukça kolaydır. İyi bir muayene ile nedeni tespit edilirse daha da kolay ortadan kalkabilir. Kısırlık durumunda hiçbir zaman moral bozulmamalı ve bunun bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

 

Tüp bebek

Paylaş:
Yorumlar
 • Ensar varıcı :

  18 Ocak 2017

  Merhaba hocam ben 4 ay once ameliyat oldum klips ets ameliyati t2 t3 e klips takildi bende ereksiyon bozuklugu olmaya basladi ameliyattan sonra ve ayrica kisirliga etken edermi bu ameliyat..

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar