Erken Menopoz Kısırlık Yapıyor

Paylaş:

Erken menopoz adet kanamalarının 35 yaşından önce kesildiği durumlarda ortaya çıkan bir problemdir.

Erken menopozun ortaya çıkış nedeni nedir?

erken menopoz

Erken menopoz yumurtaların hızla tükenmesine yol açan bir sağlık sorunudur ve kısırlığa neden olan bir hastalıktır. Erken menopoz ile karşı karşıya kalan kadınlarda doğal yollardan gebelik sağlanma olasılığı yoktur. Bu tür vakalarda yardımcı üreme tedavileri kullanılarak gebelik oluşturulabilir. Erken menopoza giren anne adayları için öncelikli olarak ilaç tedavilerinden yararlanılır. Şayet ilaç tedavileri ile hiçbir sonuç alınamaz ise tek çare olarak tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Erken menopoz vakalarında tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilerek gebelik sağlanabilir.

Cerrahi işlemler sonrası yumurtalıkların alınması

Bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak alınan yumurtalıklar erken menopoz girmek için bir faktör olabilir. Ayrıca cerrahi girişimler nedeni ile yumurtalıklarda ortaya çıkan hasarlar yine erken menopoza yol açabilir.

Genetik hastalıklar

Erken menopoza girme yaşı kadının annesinin menopoza girme yaşı ile alakalı olarak gelişebilir. Anne, teyze, kardeş şayet erken menopoza girmiş ise menopoz gelişme olasılığı daha yüksektir.

Yaşam tarzı

stres tedavisi

Sigara, alkol ve başka zararlı maddelerin kullanımı erken menopozda etkili olmaktadır. Ancak bu tür faktörler tek başına bir etki sağlamaz. Yoğun stres, depresyon gibi faktörlerin birleşmesi ile erken menopoz tetiklenebilir. Yardımcı üreme tedavileri ile çocuk sahibi olmaya çalışan kişilerin yaşam tarzında bazı değişiklik yapması gerekir. Özellikle tüp bebek tedavisi gören bir anne adayının tedaviye başlamadan en az 3 ay önce sigarayı bırakması ve tedavi boyunca da sigaradan uzak durması şarttır.

Kromozom bozuklukları

Kromozom bozukluğu olan kadınlarda yumurtalıklar daha çabuk tükenir ve bu nedenle erken menopoz ortaya çıkabilir. Kromozom bozukluğu kısırlığa yol açan en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Kanser tedavileri

Kanser hastalığı nedeni ile tedavide kullanılan radyoterapi ve kemoterapi alan hastaların yumurtalıklarında hasar oluşabilir ve bu durum karşısında erken menopoz gelişebilir.

Erken menopoz ve tedavisi

erken menopoz

Erken menopoz hastalığında hastalığın kendiliğinden normale dönem şansı vardır. Aynı zamanda uygulanan tedavi yöntemleri ile de sorun giderilebilir. Erken dönemde girilen menopozun en büyük zararı kemik erimesi ve kısırlığa neden olmasıdır. Bu gibi sorunları gidermek amacı ile gerekli önlemlerin alınması şarttır. Kısırlık problemi ve kemik erimesi sorununa karşı vakit kaybetmeden tedavi alternatiflerine yönelmek gerekir.

Ateş basması, kalp çarpıntısı, vajinal kuruluk, ruhsal dengenin bozulması erken menopoz belirtileri arasında yer almaktadır. Bu gibi sorunlar karşında hormon tedavisi ile problemler çözülebilir.

Yumurta hücrelerinin kaybolması nedeni ile ortaya çıkan erken menopoz tanısında yumurta hücrelerinin azalması nedeni ile kadının gebe kalabilmesi neredeyse imkânsızdır. Diğer yardımcı üreme tedavileri ve tüp bebek tedavisi ile de pek başarı sağlanamaz.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar