Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Erken Menopoz

Menopoz nedir?

Adet kanamasının kesilmesine menopoz denir.

Menopozun normal başlama yaşı nedir?

Menopozun normal başlama yaşı 47 olarak bilinmektedir. Fakat kişiler arasında birkaç yıl değişiklik gösterebilir. Sigara kullananlar kullanmayanlara oranla 1 – 2 yıl daha erken menopoza girebilir.

Erken menopoz nedir?

Adet kanamasının 35 yaşından daha önce kesilmesine erken menopoz denir. 35 yaşından önce menopoza giren kadınlarda nedenini araştırmak için çeşitli testler yapılmalıdır ve nedenler belirlenmelidir.

ERKEN MENOPOZUN NEDENLER NELERDİR?

Yumurta hücrelerinde bozukluk yaratan sebeplerden dolayı menopoza erken yaşlarda girilebilir. En çok rastlanan nedenler ise,

 ERKEN MENOPOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Normal yaşta oluşan menopoz gibi erken menopozun da belirtileri aynı şekildedir.

ERKEN MENOPOZUN RİSKLERİ NEDİR?

Menopozla birlikte kemik kütlesinde kayıp yaşanmaktadır. Kemik kaybı ise boyda kısılmaya ve kırık olaylarında artışa neden olur. Kroner kalp hastalıklarında da artış olasılığı görülmektedir.

MENOPOZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Menopozun en iyi ve belirgin tedavi yöntemi östrojen tedavisidir. Eğer hastanın rahmi daha önce alınmış ise östrojen tedavisine progesteron ile destek verilmektedir. Tedavi aralıklarla ya da sürekli uygulanabilir. Östrojen tedavisinin uygulandığı kadınlarda;

Hastalıkları daha az oranlarda görülür. Östrojen tedavisinin meme kanseri riskini artırdığı ile ilgili tartışmalar çıksa da yapılan araştırmalarda çok düşük oranlarda olduğu açıklanmıştır. Kroner kalp hastalığı riskinin oluşmasına göre meme kanseri oluşması çok düşük ihtimallerdedir.

 

Tüp bebek