FSH Hormonu Yüksekliği Ne Demektir?

Paylaş:

fsh-hormonu-yüksekligi

FSH hormonu (follikule stimulating hormone) yani follikül uyarıcı hormon yüksekliği ile ilgili bilgi vermek için öncelikle FSH Hormonu nedir birlikte bakalım.

FSH Hormonu nedir?

Kadında FSH hormonu beyinde hipofiz bezinden salgılanır ve adından da anlaşıldığı gibi yumurtalıklardaki folikülleri uyarır, bunların kaliteli bir şekilde büyümesini sağlar. Yumurtalıklardaki foliküller yumurtayı taşıyan ufak keseciklerdir. FSH hormonu etkisiyle bu foliküller büyür ve adetin orta döneminde LH (Luteinizan hormon) yani Lutein hormonun etkisiyle çatlama sonucunda yumurtlama meydana gelir. FSH hormon ölçümü özellikle adet düzensizliği ve kısırlık problemi olan hastalarda çok önemlidir. Kanda FSH hormonu değeri adetin 3. günü yapılır.

FSH hormonu, kadınlarda yumurtalıkları erkeklerde ise testisleri uyaran bir hormondur. FSH hormonu Lutein yapan hormonla birlikte çalışarak, yumurtalıkların çalışması ve yumurtaların gelişmesine yardımcı olur.

FSH Hormonu Yüksekliği Ne demektir?

FSH hormonu yüksekliği kadınların hamile kalma şansını azaltır. FSH hormonun yüksek olup olmamasını adet döneminin 3. Gününde yapılan tahlillerle anlaşılır.

• FSH hormonu değeri 10’dan küçük ise, normal değerlerde olduğu anlaşılır.
• FSH hormonu değeri 10’dan yüksek ise, kadınlarda hamile kalma şansı azalır.
• FSH hormonu değeri 25’den büyük ise, tüp bebek ve benzeri yollar ile bile hamile kalma olasılığı azalır.

Bazı kadınlarda bu ölçülen FSH hormonu değerleri, her ay ölçüldüğünde farklı olarak çıkabilir. Bu değerler arasında en yükseği temel ölçüm olarak alınır.

FSH hormonu yüksekliği ultrason görüntüleme ile de anlaşılabilir. Hastaya çok sıvı içirilerek idrara sıkışması sağlanır ve yumurtalıklara ultrason yardımıyla bakılır. Giderek azalan yumurtalar FSH hormonu yüksekliği durumunu gösterir.

FSH hormonu yumurta ve sperm oluşumunda çok etkili bir hormon olduğu için, bu FSH hormonu yüksekliği cinsel ilişkide isteksizliklere bile neden olur. Kadınlarda menopozun yaklaştığının habercisidir. FSH hormonu yüksekliği değil de tam tersi durum olarak düşük olduğu zaman, ergenlikten önce ya da hipofiz bezi ile ilgili yaşanan sıkıntıların olduğu zamanlardır.

FSH Hormonu Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

FSH Hormonu yüksekliği, kadınlarda yumurtalık rezervlerinin azalması anlamına gelir. Tabii bu durum yaş ile ilgilidir. Yine de bazı bireyler FSH hormonu yüksekliği durumu yaşadıkları anlaşıldığında kendi kendilerine düşürmek için araştırma yaparlar. FSH hormonu sadece yaş alma, yani yaşlanma nedeniyle yükseldiği için artık spermler ve yumurtalar eski özelliklerini kaybetmeye başlarlar. Ancak yaşlanmayı engelleyemediğimiz ve de yumurtalık rezervlerini eski durumlarına döndüremediğimiz için bu hormon değerini de kendi çabanızla düşürmek mümkün değil. Yapılması gereken tek şey FSH hormonu daha fazla yükselmeden farklı yollar ile çocuk sahibi olmayı denemektir.

Ayrıca FSH hormonu yani yumurtalık rezervleri; sigara kullanmak, tıbbi geçmişteki cerrahi operasyonlar, ağır ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar gibi sebeplerle de olumsuz şekilde etkilenebilmektedir.

FSH Hormonu Yüksekliği Sorunu Kimlerde Görülür?

FSH hormon yüksekliği sorunu herkeste görülebilecek ölçüde bir sorun olmaktadır. Bu sorun erkek ve kadınlarda neredeyse aynı nedenlerden oluşur ve bunlara bağlı sonuçları da meydana getirir. FSH hormonu yüksekliği sadece erişkin kişi ya da bireylerde görülebilen bir sorun değildir. Bu hormon sorunun ergenlik öncesi ve sonrası birçok çocuk ve erişkinde de görülebilir. Fakat FSH hormon değerinin baz alınacağı birçok farklı unsur ve değer vardır. Bu konuda yaş ve cinsiyet konumlandırmasına göre değerlendirmeler yapılır.

FSH hormon yüksekliği ilgili mutlaka uzman bir doktordan destek alınması ve doktorunuzun size özel olarak vereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Bu sayede FSH hormonu ile olan şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz ve erkenden önlem almış olursunuz.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar