Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Gebeliğin İlk Belirtileri Neler?

Bir kadın gebeliği süresince hayatının en önemli fizyolojik ve psikolojik değişikliklerini yaşar. Bu süre zarfında doğum uzmanı, aile hekimi ve ebenin desteğini alır. Gebelik süresince klinisyenin rolü yalnızca anne ve bebeğin sağlığını takip etmek, reçete yazmak ve davranışlarını yönlendirmek değil, aynı zamanda oluşan psikolojik değişikliklerine de destek olmaktır.

Gebelik boyunca bir kadın kimliğinin yeni yönlerini keşfedecektir. Ergenlikte oluşan kadın kimliği ve annelik kavramı gelişecektir. Yeni bir role bürünen anne adayının fizyolojik süreçleri şu şekildedir:

İyi bir sosyal destek alan çoğu kadın için bunlar tatmin edici duyguları beraberinde getiren, umulan ve istenilen süreçlerdir. Diğerleri için ise bunların bir kısmı yada tamamı beklenmedik ve zor görevlerdir.

Gebelik değişimin yaşandığı, ümit ve beklentilerin olduğu bir süreçtir. Aynı zamanda duygusallığın, endişe ve kaygıların arttığı bir süreç te olabilir. Gebelik haricinde hastanın çok önemli görmediği pek çok bulgu,gebelik boyunca pek çok sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gebeliğin tanısı, genellikle adet gecikmesi öyküsü ile birlikte gebelik testinin pozitif çıkmasıyla koyulur. Bulantı ve memelerde hassasiyet sıklıkla eşlik eder.

Gebelikten şüphelenilmesini gerektiren belirti ve bulgular şunlardır:

Gebelik sürecinde gebenin vücudunda bu yeni duruma adapta olabilmek için pek çok değişiklikler meydana gelir. En önemli ilk adaptasyon kalp damar sisteminde olmaktadır. Kan hacmi gebelik öncesine göre %140 artar, vücuttaki su miktarında artış ve suyun dağılımında değişiklik meydana gelir. Böbrek kan akımı artar ve böbreğin süzme oranı artar. Kilo artışı gebeliğin ilerlemesiyle paralellik gösterir.

Ayrıca tükrük üretiminde artış, mide yanması, reflü, kabızlık,ishal,gaz sorunları, varis ve hemoroid,yorgunluk, senkop ( aniden ayağa kalkınca yada uzun süre ayakta kalınca oluşan baş dönmesi,sersemlik hissi ve bayılma) uyku bozuklukları,huzursuz bacak sendromu, bacak krampları, sırt ağrısı ve baş ağrısı gebelik ilerledikçe kendini gösteren diğer yakınmalardır.

Gebelik kadın hayatında fizyolojik bir olay olup çoğu gebelik normaldir. Gebelik her kadının değişik biçimlerde önemli fizyolojik değişiklikler yaşadığı bir dönemdir. Gebelik öncesi muayene potansiyel risklerin aydınlatılmasını ve gebelik için hazırlık yapılmasını sağlar. Gebelik çoğu kadın ve ailesi için değişim, beklenti, bilinmezlik ve kaygı kaynağıdır; doktorun hastayı sevecen ve güven verici bir şekilde direkt ve yeterli aydınlatması süreci kolaylaştırır.

 

Tüp bebek