Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Paylaş:

gebelik haftasi (3)

Kaç haftalık gebeyim?

Kadınların çoğu adet kanamalarının gecikmesiyle hamile olduklarını düşünürler. En belirgin özelliği bu olsa da, bazı nedenlerden dolayı da gecikmenin olabileceğini bilmelisiniz. En doğru bilgiyi yapacağınız test sonucunda ve doktor kontrolüyle öğrenebilirsiniz. Eğer pozitif bir sonuç elde ettiyseniz, büyük ihtimalle ‘’ kaç haftalık gebeyim? ‘’ sorusuna geçmişsinizdir. Cevabınızı söylediğimiz gibi doktor kontrolünden sonra net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Gebelik haftanızı kendinizde takip etmek isterseniz, bu süreci gebelik haftası hesaplamalarıyla yapabilirsiniz. Ama bu hesaplamaları yaparken biraz kafanız karışabilir. O yüzden anlayabileceğiniz bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Gebeliğiniz 40 haftadan oluşan bir süreci kapsar. Bu süreç ay olarak değil hafta olarak hesaplanır. Çünkü gebeliğinizin tam 1 ayı 4 haftaya denk gelmemektedir. Gebeliğinizin oluşumu 4 hafta 3 gün sonra meydana gelir. Bu yüzden ay olarak değil hafta olarak hesaplamanız size doğru bilgiyi verecektir. Gebeliğiniz 40 haftalık süreci kapsadığı için, hesaplama yaparken biraz kafanız karışabilir. Bu yüzden doktorların yaklaşık olarak kabul gördüğü ay ve haftalar size yardımcı olacaktır.

  • 4 ve 5 haftalık gebelikler 1 aylık süreci kapsar.
  • 8. ve 9. Haftanın bitimi 2 aylık süreci kapsar.
  • 12. ve 13. hafta bittiğinde 3 ayı doldurmuş sayılırsınız.
  • 16. ve 17. haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir.
  • 20. ve 21. haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir.
  • 24. ve 25. haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
  • 28. ve 29. haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir.
  • 32. ve 33. haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir.
  • 36. hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.
  • 40. haftanın bitişiyle; 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmış olur. Bu da gebeliğinizin 40. Haftası yani doğum zamanı geldi demek oluyor.

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebeliğinizin 40 haftalık bir süreci kapsadığını söylemiştik. Takip etmeniz gereken ay değil hafta hesabıdır. Doğumların geneli 38. Ve 40. Haftalarda gerçekleşir. Ama bazı anneler daha erken veya daha geç doğum yapabilir.

Gebelik hesabınızı yaparken bilmeniz gereken tek şey son adet gününüzün ilk gününün hangi tarihe geldiğidir. Hesaplamalar adet gününüze bağlı olarak yapılır. Bu yüzden geciken adet döneminizin olması veya yanlış tarih belirlemenizden dolayı bu hesaplamalar doğru bilgiyi vermeyecektir. Kesin bir bilgi için doktor kontrollerinizi yaptırmanız daha doğru olacaktır.

Gebelik haftası hesaplama

Gebelik süresi tam olarak 40 haftayı kapsayan bir süreçtir. Hamile olan kadının son adet tarihinin ilk günü, gebeliğinin de ilk günü olduğunu belirtebiliriz. Buradan yola çıkacak olursak, bu ilk günden itibaren geçen 7 günün sonunda tam bir haftalık hamile olduğunuzu söyleyebiliriz. Bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için âdetinin gecikmesini beklediğini düşünürsek, âdetinin geciktiği o hafta 5. Gebelik haftasında olduğunu öğrenebiliriz. Çünkü düzenli bir adet gören kadın 4 hafta da bir yani 28 günde bir adet görmektedir. Hamile kadınların doğum tarihi, tam olarak 40 hafta sonra hangi güne ve aya denk geliyorsa o günlerde gerçekleşecektir.

Gebelik haftası hesaplaması nasıl yapılır?

Son adet tarihi 20 Mart 2015 olan bir kadının 40 haftalık hamilelik dönemi geçireceği için, tahmini doğum tarihi 25 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşmesi beklenir. Genel olarak yapılan bu hesaplama sezaryen veya erken doğum ihtimalini içermemektedir. Bazı kadınlar erken veya daha geç doğum gerçekleştirebilir. Bu gibi durumalar da gebelik haftası hesaplamalarının doğru sonuç vereceğini söyleyemeyiz.

Tüp bebek

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar