Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrıları

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrıları

Erken hamilelik haftalarında veya ilerleyen gebelik aylarında doğuma yakın dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı anne adayları kasık ve karın ağrısı yaşayabilmektedir. Gebelikte yaşanan karın ve kasık ağrılarının birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları oldukça basit ve tedavi gerektirmeyen sebeplerken, bazıları oldukça ciddi sorunların habercisi olabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında; adetin geciktiği ilk hafta yaşanan karın ve kasık ağrısı genellikle tüm anne adayları tarafından hissedilmektedir.

Bunun dışında hamileliğin 3. Ve 4. Aylarında kasık bölgesinde keskin bir ağrı söz konusu olabilir. Bu ağrı, hareket etmek ya da ani hareketlerden sonra artabilir. Bu ağrıya yol açan faktör; rahmin büyümesi kaynaklı olarak çevrede bulunan bağların ve ligamentlerin gerilemesi sebebiyledir. Rahmin büyümesi kaynaklı olarak meydana gelen bu ağrılar genellikle sağ tarafta hissedilmektedir.

Kabızlık ve şişkinlik karın ağrısına yol açabilir!

Kabızlık, şişkinlik ve gaz da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Bunun dışında hamileliğin son dönemlerinde yaşanan yalancı doğum sancıları yani braxton-hicks kasılmaları, karın ağrısı yaşanmasına yol açabilmektedir. Bu kasılmalar düzensiz olmakta ve hafif şiddette yaşanmaktadır. Bu sebeple de dinlenme ile hafifler ve geçer. Ancak bu kasılmalar sık sık ve yoğun olarak vuruyorsa, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak en sağlıklısı olacaktır. Bu sancılar gerçek doğumun habercisi olabilmektedir.

Bununla beraber şayet karın ağrısı ile vajinal kanama söz konusu oluyorsa, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Hangi karın ağrısı neden oluyor?

Hamilelik döneminde kasık ve karın ağrısı, hamilelikle ilgisi olmayan bir sebepten dolayı da meydana gelebilir. Bu sebepler ise:

Bundan dolayı da karın ağrısına yol açabilecek sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Gebeliği olumsuz etkilememesi adına karın ağrısının altında yatan sebeplerle ortaya çıkarılmalıdır.