Gebelikte Yaşın Etkisi

Paylaş:

gebelik (2)

Günümüzde yaşa bağlı olarak gerçekleşen kısırlık sorunu gittikçe artmaktadır. Kadınların en doğurgan olduğu dönemler 20 30 yaş aralarıdır. 35 yaşında ve 35 yaşını geçmiş kadınlarda gebelik olasılığı oldukça azalır. İlerleyen yaşa rağmen gebe kalmayı engellemek kısırlığa neden olan sebeplerden bir tanesidir. Kadının ilerleyen yaşından dolayı yapılan birçok tedavi ile olumlu sonuçlar alınamaz.

Kısırlık tedavilerde yaş ortalaması gebelik şansını oldukça etkiler. 35 yaşını geçmiş kadınlar doğurganlık özelliklerini yitirmeye başlar. Yaş ilerledikçe azalan doğurganlığın önüne geçmek mümkün değildir. Yaşın ilerlemesi ile beraber yumurtalıklarda bozukluklar oluşmaya başlar. Erkekler kadınlardan daha şanslıdır. Çünkü erkeler spermi hangi yaşta olursa olsun üretmeye devam ederler.

Kadınlar için aynı şeyler söylenemez.

Hamile kalabilmek sadece yaşa bağlı olarak gelişmez. Doğurganlığı etkileyen ve kısırlığa neden olan daha birçok etken vardır.

Doğurganlığı azaltan ve kısırlığa neden olan etkenler;

gebelik ve yaş (2)

• Cinsel yollar ile bulaşan iltihap ve hastalıklar

• Aşırı kilo gebelik engellerinin başında gelir

• Sigara tüketimi gebelik için engel teşkil eder

• Alkol tüketimi gebelik için engel teşkil eder

• Jinekoloji ile alakalı sorunlar

• Aşırı zayıflık

• Başka hastalıklara bağlı sağlık problemleri

Erkekler de ileri yaş ve doğurganlık özelliği

Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi ilerleyen yaş ile birlikte üreme fonksiyonlarında bir takım değişiklikler olur. Ancak erkeklerde baba olma konusunda yaş sınırlaması yoktur. Yaşı ilerleyen erkeklerde sperm sayısı ve kalitesi azalabilir, testislerde bazı değişiklikler olabilir. Ancak sağlığını koruyan erkeklerde çok ciddi sorunlar oluşmaz.

 Tedavi yöntemleri

 Kısırlık için uygulanan birden çok tedavi yöntemi vardır. Doktor araştırmalar ve incelemeler sonunda çiftlerde hangi tedavinin uygulanacağına karar verir. Ancak her uygulanan tedavinin gebelik ile sonuçlanması mümkün değildir. Yaşı ilerlemiş kadınlarda gebelikte başarı sağlanması daha düşük ihtimallerdedir. Tüp bebek tedavisi benzeri kısırlık tedavi yöntemleri maddi ve manevi açıdan oldukça zorlu bir tedavidir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar