Gelecekteki Doğurganlığınızı Koruma

Paylaş:

  Kadınlar yaşlandıkça doğurganlıklarının azalması hayatın gerçeklerinden biridir. Ama yumurta dondurmada teknolojisindeki son yeniliklerle, genç kadınların doğanın etkisini azaltma şansları var.. Hayattaki her şey gibi, kendiniz için uygun olanı seçip geri kalanı görmezden gelmelisiniz.

2006’da, Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin otobüslere ve billbordlara yapıştırdığı bir mesaj büyük bir karmaşaya yol açtı: İlerleyen yaş çocuk sahibi olma şansınızı azaltır.

  O zamanki kırılmayı hatırlıyorum, kadınların ilgisini çekeceğini biliyordum ve öyle de oldu. Birçoğu reklamı dayatmacı ve melodram gibi bulduğu için eleştirdi. Kadınların uğraşmak zorunda olduğu birçok sorun vardı ve burada ima edilen mesaj hoşlarına gitmedi. Eğer hala doğru kişiyle tanışmamış olmamaları, aile kurmadan önce eğitimlerine veya kariyerlerine zaman ayırmak istemeleri kendileriyle ilgili bir şeyin yanlış olduğu anlamına gelirdi.

  Anladım. Ama sahadaki bir profesyonel olarak, reklamın ne söylediğini inkar edemem. Kadın doğurganlığı 20lerin sonlarından 37 yaşına kadar yavaş yavaş azalır. Ayrıca, 40lı yaşlara doğru düşük yapma riski de artar. Genç kadınları yerleşik düzenden önce hayallerinin peşinde koşmaları için cesaretlendirmek gerektiğine inansam da, bir kadının doğurganlık yıllarını biyoloji belirliyor.

  Yani ne kadar merak uyandırsa da size haykıran kötü başlıkları görmezden gelin:

    “48 yaşındaki aktris ilk çocuğuna hamile”

    “45 yaşındaki Akademi Ödülleri kazananı ikizlere hamile”

  Muhtemelen bu kadınların rüyalarını gerçekleştirmek için yaşamış olduğu yorucu, ileri teknoloji gerektiren adımların ayrıntılarını ya da hamile kalmak için donör yumurta kullandıklarını okumayacaksınız. Çocuk sahibi olmayı 30larınızdan ve daha sonrasına ertelemeye karar verdiyseniz, ne kadar egzersiz yaptığınıza, ne kadar iyi yediğinize ya da döngülerinizin ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın hala hamile kalma, hamileliği sonuna kadar götürme gibi sorunlarla mücadele edebilirsiniz.

  Kadınlar yumurtalarıyla doğarlar ve onlara hep sahip olurlar. Böylece, yaşlı kadınların hamile kalmak ile ilgili problemlerinden biri yaşlı yumurtalarıdır ve büyük ihtimalle doğurganlık sorunlarınız olacak,

    Gerçek şu ki ne kadar genç olduğunuz ya da bugün Doğurganlık Bilinci Yönetimi’ni nasıl kullanacağınızın bir önemi yok, eninde sonunda hamile kalmak isteyen kadınlar yaşlanan yumurtalar ve yeterince gençken yapabilecekleri arasındaki basit bir ikilemin farkında olmalılar.

Geleceğin Anneleri için Stratejiler ve Endişeler

İyi haber şu ki çocuk sahibi olmayı düşünmeden önce doğurganlık yıllarınızı korumak için proaktif olabilirsiniz. Yani hala kendi yumurtalarınızı kullanabiliyorken şansınızı maksimuma çıkarabilirsiniz. Aslında şansınızı kendi iyiliğinize 20li yaşlarınızın ortalarından başlayarak tutmanızın birkaç yolu var.

  Yapmak isteyeceğiniz ilk şey annenize ne zaman menopoza girdiğini sormak olabilir çünkü bu genetik bir durumdur. Eğer 45 yaşından önce, belki de 40 yaşında menopoza girdiyse, sizin de bu yaşlarda menopoza girmeniz muhtemel. Doğurganlığınızın, son periyodunuzdan 13 yıl öncesinde azalmaya başladığını unutmayın.

  Eğer herhangi bir belirtiniz varsa aşağıdaki durumlar için test edilip, proaktif olabilirsiniz. Bunlardan biri sizde varsa, hamile kalmadan önce durumu kontrol altına almalısınız.

  Endometriyozis

endometriozis

Endometriyozis gizemli bir bilmece. Çünkü kadınlar yaşlandıkça, endometriyozis kötüye gider ve hamilelik bunun en etkili çözümüdür (yine geçici). Eğer size tanı koyulmuşsa ve evliyseniz ya da sabit bir ilişkiniz varsa, ne zaman hamile kalacağınız hakkında düşünüyorsanız size geç kalmaktansa en yakın zamanda hamile kalmanızı öneririm.

  Polikistik Over Sendromu

  Doğurganlığı etkileyen en yaygın ve ciddi durumlardan biridir. Ama endometriyozisin aksine, sağlığınız ve doğurganlığınız üzerindeki etkilerini azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Vücudunuzu tek başına yumurtlaması için harekete geçirmek uzun süreceğinden eğer yapabilirseniz, yaşlandığınızda doğurganlığınızı garantiye almak için dondurma teknolojisini kullanabilirsiniz.

  Tiroit Sorunları

  Doğurganlık yaşlarında kadınlar arasında en yaygın problemlerden biri tiroittir, testlerin periyodik olarak yapılması gerekir. Tedavisi, yukarıdakilerden daha kolaydır.

  Kırılgan X (FMRI)

  Bu, son yıllarda yumurtalık fonksiyonlarında önemli rol oynadığı keşfedilen bir gendir. bu gene sahip kadınlar yumurtalık yetmezliğine daha yatkın olabilirler, Bu konuda yaptğımız klinik çalışma ile de bu durumun önemini gösterdik.

En Yararlı Olduğunda Doğurganlık Testi

Eninde sonunda çocuk sahibi olmayı düşünen kadınlar, en azından yumurtalık rezervlerini kontrol ettirmeliler. Basitçe, yumurtalığınızdaki menopoza kadar yaşayabilir olan uygun yumurtaların sayısının belirlendiği bir testtir. Çoğu kadın bu testi 30larından sonra ya da 40larının başında yaptırır ama yararlanmak açısından bu geç bir zaman olabilir. Genç kadınlar için uygun olan iki test vardır.

  Antimullerian Hormon Testi (AMH)

  Olgunlaşmamış preantral foliküller tarafından salgılanan bir hormondur. Çıkan sonuç kalan yumurta stokunu yansıtır ve bu kadının yaşı arttıkça azalır, bu yüzden yüksek sayı daha iyidir.

  Antral Folikül Sayımı

  Bu testte, her döngüde atılması için uygun olan olgunlaşmamış foliküllerin sayısını bulmak için vajinal ultrason kullanılır. Kaç tane uygun yumurtanız kaldığına dair en iyi sonucu verir. Eğer sonuçlarda sınırlı miktar görülürse (özellikle prematüre yumurtalık yaşlanması), nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermelisiniz; bir partner ile tanışmaya odaklanabilir, doğum yapana kadar kariyerinizi erteleyebilir ya da sonra kullanmak üzere yumurtalarınızı dondurtabilirsiniz. Böylece, bir sorun fark etmeden önce önleminizi almış olacaksınız.

Aşağıda antral folikül sayma testinde görebileceğiniz sonuçların bir örneği bulunmaktadır. Her laboratuvar sayıları az bir farkla yorumlayabilir.

      Her döngüde kullanılabilir olan

            antral folikül sayısı

               Kalan doğurganlık yılları

                     20-40

                         10-15 yıl

                       10

                           Çok az

                        5

                Hamile kalma ihtimali yok

Testlere ve yukarıda anlatılan prosedürlere ek olarak, kısırlıktan kaçınmak için şansınızı arttırabileceğiniz iki önemli yol var:

  • Eğer mümkünse, yumurtalıklarınıza yapılacak olan ameliyatlardan kaçının çünkü olgunlaşmış yumurtalar yumurtalık yüzeyinde bulunur ve ameliyat genellikle yara dokusu ya da adezyona sebep olur. Bu da doğurganlığınızı direkt olarak etkileyebilir.
  • Güvenli seks yapın! Cinsel yolla bulaşan enfenksiyonlar bile hiçbir belirti göstermeden doğurganlığınızı tehlikeye atabilir, özellikle fallop tüplerinize zarar verir.

Yumurta Dondurma ve İlgili Teknolojiler

Çocuk sahibi olmayı 30larının ortalarında ya da daha geç bir yaşa erteleyen genç kadınlar en azından yumurta dondurma ile ilgili gelişen teknolojilerden haberdar olmalıdır. Yakın bir zamana kadar, ileri yaştaki doğurganlıklarını spermlerini dondurarak sadece erkekler yapabiliyordu (aslında bu ironik, çünkü kadınların aksine, radyasyon ya da herhangi bir kanser tedavisi görmemiş bir erkek doğurganlığını ölene kadar sürdürebilir). Ancak ümit veren yeni araştırmaların gelmesiyle beraber, kadınlar 20li yaşlarının sonu ya da 30lu yaşlarının başında yaptırdıkları yumurta dondurma ile 40lı yaşlarında çocuk doğurabilirler.

  Seçenekleri Açık Tutmak

  Bildiğiniz gibi, yumurtalarınızı ya da embriyolarınızı dondurma kararınız tamamen kişiseldir ve etraflıca düşünmeden bu karar alınmamalıdır.  Fakat bazılarınızın bu teknolojiye karşı hiçbir felsefi itirazı olmayacağını ve sonunda kendi biyolojik çocuğunuza sahip olmak isteyeceğinizi zannediyorum. Bu sebeple sizin verebileceğiniz en iyi karar yumurtalarınızı dondurmak olabilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar