Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Genetik Hastalıklar ve Tüp Bebek Tedavisi

 

Tüp bebek tedavi uygulamaları, çiftlerin normal yollardan çocuk sahibi olmasını engelleyen sorunlarına göre başarılı sonuçlar elde etmeyi amaçlayan günümüzün en önemli tedavi yöntemlerinden biri olmaktadır. Genel olarak çiftlerin çocuk sahibi olamama durumlarını kısırlık adı altında incelenirken, bazı genetik problemler karşısında da geliştirilmiş birçok uygulama yöntemi sayesinde başvuran her çifti hayallerine kavuşturmaktadır. Kısırlık çağımızın en tehditkâr ve en ciddi problemi olurken, tüp bebek tedavi yöntemleri sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır.

Gün geçtikçe kendinin tazeleyen ve başarı oranlarını arttıran tüp bebek tedavi yöntemleri, bir diğer önemli sorun olan genetik hastalıklara karşıda çözüm yolları sunmaktadır. Genetik hastalıklar ve bazı kromozal bozukluklar çiftlerin çocuk sahibi olmasını engellerken, taşıyıcı olma riskinden dolayı çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlere de bu konuda destek olmaktadır.

Akraba evliliklerinde, genetik hastalıklarda, taşıyıcı çiftlerde ve kan hastalıklarında uygulanan genetik tanı programı sayesinde tüm bu sorunlar engel olmaktan çıkmaktadır. Özellikle genetik kodlamasında bir sorun olan embriyonun anne rahmine tutunmakta zorluk çekmektedir ve tekrarlayan düşükler ile kısırlık sorununu açığa çıkarmaktadır. Bu nedenle tedaviye başvuran çiftlerin hem çocuk sahibi olabilmesi hem de bu hastalıklardan arındırılmış embriyoların seçilmesiyle başarılı tüqqp bebek tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu sayede anne adayının rahmine yerleştirilen embriyonun tutunma şansı artacak ve sağlıklı gelişimini devam ettirebilecektir.

Genetik tanı yöntemi hangi hastalıklarda uygulanabilmektedir?

Preimplantasyon genetik tanı nedir?

Tüp bebek tedavi uygulamaları esnasında özellikle çiftlerin aile öyküleri ele alınarak tedaviye başlanılmaktadır. Eğer ailede yaşanmış ciddi hastalık öyküleri varsa ve genetik hastalık durumu söz konusu ise Preimplantasyon genetik tanı işlemi uygulanır. Bu tarama programı oluşan embriyolara genetik testinin yapılması, sadece sağlıklı olanların belirlenmesi ve anne adayının rahimine transfer edilmesi ile gebelik sürecini başlatmaktadır. Kısacası bu genetik tanı uygulaması sayesinde hasta veya taşıyıcı olan çiftlerin genetik problemlerinin belirlenmesiyle, sağlıklı embriyoların seçilmesi ve böylece hastalıklardan arındırılmış çocuk sahibi olabilmelerini sağlamaktadır. PGT testinin yapılmasını gerektiren bir durumunuz varsa doktorunuz size bu testi yaptırmanız gerektiğini konusunda bilgilendirecektir.

PGT ile hangi hastalıklar tespit edilebilir?

Preimplantasyon genetik tanı uygulamasının avantajları nelerdir?

PGT’nin amacı nedir?

Tüp bebek tedavilerine başvuran çiftlerin taşıdıkları kalıtsal hastalıkların, çocuklarına aktarma risklerine karşılık henüz daha embriyo halindeyken belirlenmesini ve sağlıklı çocuk sahibi olunabilmesini amaçlamaktadır. Günümüzde normal yollardan çocuk sahibi olmayı engelleyen birçok probleme karşı başarılı bir şekilde uygulanan tüp bebek tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunların en önemlisi genetik hastalıkların yol açtığı tekrarlayan düşüklerle birlikte, sakat ve hastalıklı çocukların doğum oranını azaltmak amacıyla PGT’nin uygulanmasıdır. Ayrıca infertilite yani kısırlık nedeniyle tüp bebek tedavi yöntemlerinin uygulanacağı çiftlerde de, embriyolarda oluşması muhtemel genetik bozuklukların tanımlanması ve ayrıştırılması için başvurulan bir yöntemdir.