Hamile Kalma Şansınızı Maksimuma Çıkarma

Paylaş:

  Eğer sizde hamile kalmaya çalışan diğer insanlar gibiyseniz, doğum kontrolü ve yol açtığı her şey ile geçen yılları muhtemelen hatırlarsınız-yerleştirmeye çalıştığınızda odaya dağılan diyaframlar, sevişmenin zirvesindeyken yırtılan kondomlar ya da kilonuzu arttırdıkça arttıran ilaçlar. Hatta düzenli olarak doğum kontrolü kullanıyor olsanız bile, kazara hamile kalmanızdan endişe edip uykusuz geceler geçirmiş olabilirsiniz.

  Ancak yıllar sonra, hamileliği önlemek için ne kadar çok zaman ve enerji harcadığınızı, aslında hamile kalmanın o kadar da kolay olmadığını fark edebilirsiniz. Bazı çiftler için hamile kalmak oldukça zor olabilir. Ama bazıları için de doğurganlıklarının en yüksek olduğu zamanı bilerek hamile kalmak için en uygun zamanı öğrenmek kadar kolay olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, herhangi bir adet döngüsünde hamile kalabilecek doğurganlığa sahip olduğu kanıtlanan çiftlerin bile şansı %25’ten fazla değildir. 30larının ortalarında ve daha yaşlı çiftler içinse bu şans daha azdır. Yani bir ay içinde düzenli ilişkiyle sağlıklı çiftlerde gebe kalabilme şansı %20-25 arasındadıdır. Subfertilite dediğimiz açıklanamayan infertilitesi, sınırda sperm düşüklüğü yada erken evere endometriosizi olanlarda bu oran % 5 lere kadar düşebilir.

  Tıp teknolojisindeki gelişmelerden elde edilen avantajlar olduğu gibi, dezavantajlar da vardır. Bunlardan biri, insanların hamile kalabilmek için en etkili ve tek yolun invaziv prosedürler olduğunu düşünmesidir. Bunun genellikle yanlış olması bir yana, zarar verici bile olabilir. Modern yöntemler yardım etmek yerine hamileliği engelleyebilir veya geciktirebilir (örneğin, daha önce de bahsedildiği gibi, yumrtlama ilaçları servikal sıvının kurumasına yol açabilir ve zamansız bir şekilde yapay döllenme olabilir). Günümüzde kısırlığı teşhis ve tedavi etmek için sayısız yöntem var.

  Hamile kalmaya çalışırken, yanlış bilgilendirmeleri görmezden gelin, iyi niyetli arkadaşlarınız ve klinik tedavi uzmanları sizi ikna etmeye çalışsa bile. doğurganlık ile ilgili duyduğunuz mitlere aykırı birçok doğru olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

  Çiftlerimden biri yumurtlama gününden uzak olsanız bile hala doğurgan olduğunuzu bilmenin yaralı olduğunu gösterdi.  Ayşe ve Ahmet ile tanıştığım zaman moralleri çok bozuktu. Bebeklerinin trajik ölümünden sonra, yaklaşık iki yıldır hamile kalmayı deniyorlardı. İlk seferinde hamile kalmak için herhangi bir sorun yaşamadıkları için tekrar hamile kalmanın neden bu kadar uzun sürdüğü ile ilgili şaşkınlık yaşıyorlardı.

  Onların vakasında, iki yıldan sonra tekrar hamile kalmalarına yardımcı olan şey Ayşe’de henüz sıcaklık değişimi olmadığından, hala doğurgan olduğunu düşünmelerinin fark edilmesiydi.  22. günde sıcaklıkları hala düşük olduğu için kendini rahatlamış hissettiğini söyledi çünkü bu döngüde hala hamile kalmak için şansları olduğu anlamına geliyordu. Endişeli hissetmek yerine, daha kontrollü hissetti. Her gün seks yapmaya devam etmeleri gerektiğini biliyorlardı, Ayşe’nin servikal sıvısı ıslak ve sıcaklığı düşüktü. 22. günde ilişkiye girdiler ve Ayşe hamile kaldı. Şüphesiz ki ertesi gün vücut sıcaklığı yükseldi, bu da zamanlamalarının doğru olduğunu kanıtlıyor.  Yani her zman yumurtlama adet ortasına denk gelmeyebilir bazı kadınlarda daha geç yumurtlamada olabilir. Yumurtanın ömrü salındıktan sonra 24 saatdir bu sürede eger spermle karşılaşmaz ise döllenme olmaz ve o ay gebelik olmaz

DOĞURGANLIK GERÇEKLERİ

 • Normal bir döngü 28 gün olacak diye bir kural yoktur; 21 günden 35 güne kadar değişiklik gösterebilir. Kadından kadına değiştiği gibi tek bir kadında da değişiklik gösterir.
 • En erken 8. günde ve en geç 20. günde ya da sonrasında yumurtlayabilirsiniz. Çoğu kadın 14. günde yumurtlayacak diye bir koşul yoktur.
 • En doğurgan gününüze sıcaklıklarınız ile karar verilemez. Aslında çoğu kadın onlara söylenen dip sıcaklığını yaşamaz.
 • Sıcaklığın arttığı gün de genellikle en doğurgan olduğunuz gün değildir. Yani sıcaklığın artmaya devam etmesi, artık çok geç olduğu anlamına gelir-yumurta çoktan gitmiştir.
 • En doğurgan gününüzü belirlemenin anahtarı servikal sıvınızdır.
 • Hamile kalmak için ilişkiye girdikten sonra yarım saat kafanızın üstünde durmaya gerek yoktur! Eğer en doğurgan gününüzde ilişkiye girdiyseniz, hangi pozisyonda olursanız olun spermler servikal sıvınızda hızlıca yüzecektir.
 • Doğurganlık evreniz boyunca hangi sıklıkta ilişkiye gireceğiniz (örneğin, her gün veya gün aşırı) partnerinizin sperm sayısının ve sizin servikal sıvınızın birleşiminin bir işlevi olabilir.
 • Hem erkeklerin hem de kadınların doğurganlıkla ilgili bir sorunlarının olması hemen hemen aynı orandadır.

NEDEN BAZI KADINLAR DİĞERLERİNDEN DAHA DOĞURGANDIR

Doğru bilgilerle donatılmış olmak bile zamanlı bir hamileliği garanti etmez. Eğer bu beklediğinizden uzun sürüyorsa, muhtemelen duymak isteyeceğiniz en son şey genç annelerin sinir bozucu klişeleridir.

  “Bana Doğurganlık Kraliçesi diyorlar.”

  “Hamile kalmam için sadece bana bakması bile yeterli”

  “Bütün doğum kontrol yöntemlerine rağmen hamile kalıyorum”

Bazı kadınların diğerlerinden daha doğurgan olmasının çeşitli sebepleri vardır ama bu haklı olarak hissedebileceğiniz rahatsızlığı azaltmayacaktır. Üreme organlarının sağlıklı olduğu gerçeğine ek olarak, doğurganlık kalitesindeki servikal sıvıları daha uzun süreli olabilir ki bu da onlara hamile kalmak için daha çok fırsat sunar. Ayrıca kısa döngülere sahip kadınlar daha sık yumurtlar ve bu da bir yılda daha çok doğurgan günleri olur. Bu kadınların biyolojik avantajı olsa bile, döngülerinizi takvime dökerek durumu eşitleyebilirsiniz.

  Elbette hamile kalmanız çok uzun sürebilir. En doğurgan olduğunuz günü bilmek bu süreci hızlandıracaktır. Eğer en doğurgan günlerinizde 4-6 defalık zamanlı ilişkiden sonra hala hamile kalmamışsanız, tanısal testler ya da üreme tedavisi yaptırmalısınız. (Ne kadar kolay olduğu göz önüne alındığında, bazı çiftler önceden semen analizi yaptırmak isteyebilirler.) Bu tavsiye, her zaman duyduğunuz bir yıl beklemem inanışına karşıt gidiyor. Unutmayın, bu tavsiye takvime dökmeyen ortalama çiftler için geçerli. Doğurgan döneminiz boyunca seks yapıyorsanız ve partnerinizin sperm analizinin iyi olduğunu biliyorsanız, 4-6 döngüden sonra proaktif olmak mantıklıdır.

OVULASYON TAHMİN KİTLERİ (OPKS) HAKKINDA BİR KELİME

yumurtlama tahmin kitleri hakkında birkaç şey söylemek istiyorum çünkü bazılarınızın onları kullanmak için hiçbir şüphesi olmayacak ya da zaten kullanıyorsunuz. Gerçekten kullanışlı olabilmeleri bir yana, bilmelisiniz ki kendi vücudunuz da kitlerin sağladığı kadar değerli bilgiyi size daha az zorluk ve kesinlikle daha az masraf ile sağlayabilir. Yine de onları kullanmayı seçerseniz , ovulasyon takip kitlerinin aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı yanıltıcı olabileceğinin farkında olmalısınız:

 • Kitler sadece yumurtlamadan önce oluşan luteinizan hormonunun yükselişini test eder. Kadının kesin olarak yumurtladığını göstermezler. Aslında kadınlar ara sıra Luteinizan Çatlamamış Yumurta Sendromu’nu yaşayabilir, burada LH hızlı bir yükselişe sahiptir ancak yumurta yumurtalıktan atılmamıştır..
 • Eğer bir kadının LH yükselişi, 10 saatten kısa sürüyorsa ya da günde bir kez kontrol ediyorsa LH yükselişini kaçırabilir. Ayrıca kitin test ettiği eşik değerinin altında olabilir.
 • Bir kadın gerçek LH pikinden önce mini seviyelerde LH piki yaşayabilir, bu da yumurtanın atılmasına kadar spermin hayatta kalması için kadının erken ilişkiye girmesine sebep olabilir.

Buna ek olarak, bir kadında PKOS varsa, vücudu devamlı olarak yanıltıcı LH yükselişleri üretebilir ve yaklaşan bir yumurtlamanın göstergesi değildir.

 • Kit bir kadının, spermin yumurtaya ulaşması için gerekli ortamı sağlayacak olan uygun servikal sıvıya sahip olup olmadığını göstermez. Ayrıca, kit yükselişi göstermeden önce servikal sıvı kurumaya başlamış olabilir.
 • Taşıma ve depolama sırasında ısıya maruz kalırlarsa doğrulukları tehlikeye girebilir.
 • Kadının doğurganlığını yumurtlamaya yakın bir zamanda test ediliyorsa kitler kesin sonucu verir. Bu önemli bir noktadır çünkü bu kitleri genellikle düzensiz döngüleri olan kadınlar satın alır. Bu yüzden, tipik bir kit 5-9 günlük süreye sahip olduğundan genellikle yumurtlamaya karar verilmesi için gerekli aralığı sağlamaz.

Örneğin, Senem’nin döngüleri 24-40 gün arasındaysa, ovulasyonu 10-26 gün arasında değişir, yani 16 gün aralıklıdır. Kitler en fazla 9 gün dayandığından, düzensiz döngülere sahip kadınlar için hangi gün testin yapılacağını belirlemek zor olabilir. Bu gibi bir durumda, düzensiz ya da uzun döngüleri olan kadınlar servikal sıvılarının ıslak olduğunu görene kadar idrarlarını test etmemelidirler. Yani yumurtlamaya yakın en doğru zamandan emin olana kadar.

 • Kısa luteal faza sahip kadınlar, kitlerin ortalama uzunluktaki luteal faza bağlı yumurtlamayı test ettiğini fark etmeyebilirler. Bu durum kadının yumurtlamadan önce test yapmasına sebep olabilir. Bu yüzden test sonuçları anovulasyonu gösterebilir ve gerçekten de yumurtlamamış olması muhtemeldir. Örneğin, Senem’nin döngüleri 8 günlük luteal faz ile beraber ortalama 23 gün ise, yumurtlama 15. günde olabilir. Ama kitler onu en erken 8. günden itibaren test yapmaya yönlendirebilir.
 • Aşağıdakiler gibi bazı ilaçlar kitin sonuçlarını geçersiz kılabilir:
 • Çoğu doğurganlık ilaçları, özellikle FSH, LH veya HCG içerenler
 • Tetrasiklin içeren antibiyotikler
 • Hormon terapisi (HT)
 • 40 yaşın üzerinde ve menopoza yaklaşan kadınlarda luteinizan hormon seviyesi yükselebilir ama bu yumurtlama anlamına gelmez. Bir kit yükselmeyi sadece bir gün göstermelidir. Eğer bir günden daha fazla gösteriyorsa, testin geçersiz olma şansı artar.
 • Çoktan hamile kalmışsanız, kit sonucunda yumurtlamadığınız görünür. Tabii ki bu doğrudur, ama bu size asıl durumuzla ilgili bir şey söylemez. Ayrıca eğer doğum sonrası dönemdeyseniz ya da emziriyorsanız, kit sonuçları geçersiz olabilir.

YUMURTLAMA TESPİTİNİN DİĞER YÖNTEMLERİ

Standart yumurtlama tahmin kitlerinin az önce anlatılması bir yana, yumurtlamanın tahmini için başka yollarda vardır. Aşağıda günümüzde kullanımı yaygın olan bazı cihazların kısa bir anlatımı vardır:

ClearBlue Kolay Hamilelik Monitörü

Avuç içi boyutundaki bu elektronik alet, döngülerinizi izlemek için yapılan standart bir idrar testi ile çalışır. İdrardaki östrojen ve LH analiz edilerek, size döngünüzün düşük, yüksek ya da pik fazında olduğunuzu söyler. Doğru bir şekilde kullanıldığında, yumurtlama olmadan bir-iki gün öncesine kadar etkili bir şekilde tahmin edebilir ve sizi gerçekleşmeden birkaç gün önce uyarır.

OvaCue Hamilelik Monitörü

Bu alet tükürüğünüzdeki elektrolit seviyesini ölçer. Her sabah dilinize bir sensör koyarak, tükürük seviyesini dijital ekranda görebilirsiniz. Prob döngünüzün ilk gününden itibaren, bilgisayar size yumurtlama haftasında olduğunuzu söyleyene kadar her gün kullanılır. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlamanın olduğunu doğrulayan, küçük vajinal sensör ile kontrol etmeye devam ederken her gün veya gün aşırı ilişkiye girmeye başlamalısınız.

OV-Watch Hamilelik Testi

Bu bilek bilgisayarı bir saat gibi görünür ama sadece uyurken takılır. Amacı cilt yüzeyindeki klorür iyonlarını tespit etmektir. Yumurtlamadan yaklaşık 6 gün önce, klorür iyonları seviyesi yükselir. Bu yükseliş östrojen pikinden ve LH yükselişinden önce olur. Sadece LH testi yapan diğer tipik ovulasyon tahmin kitlerine göre daha avantajlıdır çünkü ovulasyonu daha erken tespit eder.

Tükürük Ferning Testi

Servikal sıvınızın mikroskop altında belirgin ferning desenler göstermesi gibi (sayfa 3’e renkli bölümü okuyun), tükürüğünüzdeki sodyum da sık sık aynı şeyi yapar. Çeşitli markalar olmasına rağmen, bu testlerin yanında çeşitli akrilik lamlar olur ve bunlar sonuçları gözlemleyebilmek için mikroskoplara özel tasarlanmıştır. Her sabah, herhangi bir şey yapmadan önce, lamı yalayarak ya da parmağınızla üstüne tükürüğünüzü lama yerleştirin. Belki şaşırtıcı olmayabilir günümzde, tükürük ferning ile ovulasyon arasında yüksek kolerasyon olduğu büyük ölçüde kabul edilmiştir. Maalesef ki, bu lamları yorumlamak bazen zor olabilir.

     BU OVULASYON TESPİT ALETLERİ İLE İLGİLİ KISA BİR ÖZET

Bu teknolojiler her döngünüzdeki en doğurgan günlerinizi belirlemenize yardımcı olabilir ama genellikle hepsinin kitlerde bahsettiğim en az birkaç tane zayıflığı olduğunu bilmelisiniz. Takviminizi güçlendirerek çok iyi bir iş çıkarabilirler ancak çoğu, kendi sıcaklığınız ve servikal sıvınızın size verdiği kapsamlı bilgiyi vermeyeceklerdir.

DOĞURGANLIK BİLİNCİ YÖNETİMİNİN HAMİLELİK BAŞARISINDAKİ ROLÜ

Keşke hamile kalmak da keyfiniz geldiğinde ilişkiye girmek kadar kolay olsaydı. Ancak bazı insanlar için, büyürken öğrendiğimiz genel bilgilerden daha fazlası gereklidir. Ne yazık ki, insanlar çok iyi eğitimli ve kültürlü olabilir ve yine de ileri teknoloji prosedürler ile hamile kalmaya ihtiyaçları olabilir.

  Kısırlığın birçok nedeni olabilir . Bu da doktorların tıbbi bir müdahale için karar almasında yardımcı olur. Daha önce anlatıldığı gibi, çiftlerin hamilelik için yardım aramaya başlamadan önce bir yıl boyunca ilişkiye girmeleri gerektiği gibi bir tıbbi inanış vardır. Ama bu öneri çoğu insan için gereksizce zaman ve duygusal enerji kaybıdır. Zamanlı cinsel ilişkide, partnerlerden biri birkaç ay denemeden sonra bir problem olduğunu söyleyebilmelidir

Ela, 36 yaşında ve yaklaşık 28 yaşından beri adet görmemiş bir kadındır. Doğal olarak hamile kalmanın zor olabileceğinden şüphelenmiş. Bir doğum uzmanı 6 ay kullanım için yumurtlama ilacı vermiş. Bu süre boyunca, yumurtlamasına rağmen, birçok yan etki görmüş ki bunların en ciddisi görme problemleriydi. Bu ilaç  yetersiz servikal sıvı üretimini de arttırmıştı. İlaçla ilgili hayal kırıklığı ile geçen birkaç aydan sonra, ilaca devam etmemeye karar verdi. Aslında o, eşi Ali bu deneyimden öylesine bıkmışlardı ki hamile kalmaya ara vermeyi istediler.

  Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan yaklaşık 4 ay sonra, bir sabah anlattığına göre yumurta beyazı içinde yüzüyordu. Zor bir şekilde yumurtladığı için bunun gibi, doğurganlık kalitesindeki servikal sıvıyı nadiren yaşıyor. Hamile kalmak bir umutları varsa, bu anın avantajını kullanmaları gerektiğini biliyorlardır. Şüphesiz ki Ela o gün hamile kaldı, üstelik hiçbir yardım olmadan. Sadece ikisi de Doğurganlık Bilinci bilgisine sahipti.

UYANDIĞINIZDAKİ SICAKLIKLARINIZ İLE TESPİT EDEBİLECEĞİNİZ DOĞURGANLIK FAKTÖRLERİ

Bir önceki çiftten bildiğiniz gibi, hamile kalmaya çalışırken servikal sıvı önemli bir doğurganlık işaretidir. Ancak bazal vücut ısısı da farklı sebeplerden dolayı yararlı olabilir. Çoğu çiftin yaptığı en yaygın hatalardan biri uyanma sıcaklığına göre zamanlı ilişkiye girmeye çalışmaktır.

Unutmayın, sıcaklıklarınız yumurtlamanıza ve luteal fazınızın uzunluğuna karar vermek için yararlıdır. Ama yaklaşan yumurtlamayı belirlemeye yardımcı olmazlar ki bu döngünüzün en doğurgan fazıdır. Yani zamanlı seks için sıcaklığın yükselmesini veya düşmesini beklemek gereksizdir. Sıcaklık düşüşü döngülerin az bir kısmında olur ve sıcaklık zamanla arttığında genellikle çok geç olur.

  Fakat, tekrar belirtmek isterim ki, vücut ısınızı ölçmek zamanlı ilişki dışında da birçok nedenden dolayı faydalıdır, vücut ısınızın doğurganlığınız hakkında yansıttığı birçok şeyi görebilirsiniz. Uyunma ısınız aşağıdaki durumların olup olmadığını gösterir:

 • Hiç yumurtlamıyorsunuz
 • Luteal fazınız aşılama için yeterince uzun, dolayısıyla endometriyal biyopsi gibi ağrılı ve gereksiz tanı testlerinin yapılmasının önlenmesi gerekir
 • Progesteron seviyeniz luteal fazınızda yeterince
 • Düşük sıcaklıkların yansıttığı gibi verilen her döngüde hala doğurgansınız
 • 18 adetten fazla yüksek sıcaklığın yansıttığı gibi belki de hamile kaldınız
 • Beklediğiniz zamanda menstrual kanamanız olmasına rağmen 18 adetten fazla yüksek sıcaklığın yansıttığı gibi belki de hamile kaldınız
 • Sıcaklıklardaki ani düşüşün yansıttığı gibi belki de bir düşük tehlikesi yaşıyorsunuz
 • Gecikmiş periyot gibi görünmesine rağmen hamilesiniz

LUTEAL FAZ UZUNLUĞUNA KARAR VERMEK

Luteak fazınızın kaç gün olduğunu sıcaklık değişiminin ilk gününden periyodunuzdan bir gün önceki gününe kadar sayarak hesaplayabilirsiniz.

Fatma nın takvimi. Tipik yumurtlama sıcaklık dağılımı. 17. gündeki sıcaklık değişimi ile Fatma’nın yumurtlamak üzere olduğuna dikkat edin. Luteaal fazı 15 gündü ve yüksek sıcaklıkların ilk günü olan 17. günden periyodundan önceki son gün olan 32. güne kadar sayılarak hesaplandı.

Selin’nin takvimi. Anovulasyon sıcaklık dağılımı. Selin’nin sıcaklıkları yumurtlamadığını gösteriyor çünkü düşük aralıklardan yüksek aralıklara kadar herhangi bir sıcaklık değişimi olmuyor. Döngünün 32. gününde kanama gerçekleşiyor ama bu menstrüasyon değil, anovulasyon kanamasıdır. Takvime dökmek adına yeni döngünün 1. günü olarak kabul edilir.

Aylin’nin takvimi. Kısa luteal faz. 31 günlük döngüsü normalken, Aylin’nin 9 adet postovulatuar yüksek sıcaklığı kısa luteal fazı işaret eder (23. günden 31. güne kadar sayarak). Aşılamanın başarılı olması için kadınların postovulatuar fazlarının en az 10 gün olması gerekir.

Oya’nın takvimi. Düşük postovulatuar progesteron. Oya’nın yüksek sıcaklıkları gelecek yumurtlamanın yakınlarında seyir eder, yaklaşık 16. gün. Bu da düşük progesteron seviyesine işaret edebilir.

Ayda’nın takvimi. Gecikmiş yumurtlama.Ayda en geç 21. güne kadar doğurgan olduğunu düşünüyordu çünkü sıcaklığı henüz yükselmemişti ve servikal sıvısı hala ıslaktı. Bu yüzden, zamanlı ilişkiye girdi ve hamile kaldı.

Aslı’nın takvimi. Hamilelik takvimi. Aslı 31. günde hamile kaldığını söyleyebilirdi çünkü yumurtlamadan sonra 18 tane yüksek sıcaklığı vardır. (Eğer bir kadın hamile değilse postovulatuar faz nadiren 16 günden fazladır).

Pelin’nin takvimi. Nadir ve karmaşık bir hamilelik takvimi. 26. günde, Pelin periyoduna başladığını zannetti ama bir sonraki döngüde sıcaklıklarının yüksek kaldığını görünce şaşırdı. Yüksek sıcaklıklarla geçen 13 günde sonra, hamilelik testi yaptı ve gerçekten hamileydi. Eğer takvim kullanmasaydı, testi yapmayı asla düşünmezdi.

Özlem’ın takvimi. Düşük ile sonuçlanan bir hamilelik. Özlem, 33. günde 18. yüksek sıcaklığını yaşamasında da görüldüğü gibi kesinlikle hamileydi. Şüphelerini pozitif bir hamilelik testi ile doğruladı ama 36. günden başlayan sıcaklık düşüşü dağılımı ile muhtemelen düşük yapmak üzereydi.

Melis’ın takvimi. Gecikmiş periyot gibi görünen düşük. Eğer Melis takvim kullanmasaydı, 18 adet yüksek sıcaklığı gözlemleyemeyecekti ve böylece düşük yapmaktan ziyade, 34. günde kanamasının olduğunu, bununda geç menstrüasyon olduğunu düşünebilirdi.

Sıcaklıkları Takvime Dökme Hamileliğe Nasıl İşaret Eder ve Hamilelik Boyunca ve Doğumda Gereksiz Müdahaleleri Nasıl Engeller

Sıcaklıklarınızı kaydetmenin en önemli yaralarından biri hamile kaldığınıza ve ne zaman kaldığınıza karar vermektir. Elbette, hamile kalınan günün bilinmesindeki en önemli neden doğru doğum günün ne zaman olacağına karar vermektir, hamileliğin 14 günlük ovulasyon olmasından ziyade.

Bunu bilmek amniyosentez gibi bazı testlerin uygunsuz zamanda yapılmasını engeller. Ek olarak, doğum yapılacak günün yanlış hesaplanması yüzünden gereksiz suni sancıyla doğum yapılması engellenmiş olur. (Bu uzun döngülere eğilimli kadınlarda problem olur.) Ultrason bu belirsizliği giderse de çoğu çift bu tarz prosedürlerden kaçınmayı tercih ediyor.

         DOĞUM YAPILACAK TARİHE NASIL KARAR VERİLİR

Eğer takvim kullanıyorsanız ve ultrason kullanmayı tercih etmiyorsanız, doğum yapacağınız günü hesaplamak için bu döngüde ne zaman yumurtladığınıza dayanan basit bir matematik formülü vardır. Basitçe; sıcaklık değişimi yaşadığınız güne 9 ay ekleyin ve sonra 7 gün çıkarın. Örneğin, sıcaklık değişiminizin 20 Ocak olduğunu varsayalım, 9 ay sonrası 20 Ekim olacak ve 1 hafta da geri gidersek yaklaşık doğum günü 13 Ekim olacaktır. Eğer 14. günde yumurtladıysanız, tahmini doğum tarihi formül ve hamilelik çarkı ile yaklaşık olarak aynı olur. Ancak 14. günden sonra yumurtladıysanız, formül sizin için daha kesin bir sonuç verecektir.

Doktorlar bir hamileliği gebelik yaşına göre ölçtüğü zaman, son menstrual periyodunuzun ilk gününe dayanarak 14. gün yumurtlaması olduğunu varsayarlar. Fetüsün yaşına karar vermek için en kesin yol hamile kalınan günün sıcaklık değişimi, Pik günü ya da ultrason ile belirlenmesidir.

Hamile Olduğunuza Karar Vermek için Sıcaklıklarınızı Nasıl Kullanmanız Hakkında Daha Fazlası

Vücut ısısının kadınları potansiyel bir hamileliğe karşı uyarmasının en ilginç örneklerinden biri Ayşe’nin hikayesiydi.Ayşe doğum kontrolü takvime döktüğü 8 döngüden sonra hamile kalmaya çalışan bir kadındı. O zamana kadar 24-27 günlük normal ovulasyon döngüleri vardı. Bu sefer de 26. günde adet gerçekleşti, açıkçası biraz hayal kırıklığına uğramıştı ama bir sonraki döngüde tekrar denemeye karar verdiler. Periyodu normalden uzun sürdü ama onu endişelendiren tek şey bu değildi. Menstrüasyonun sonunda olması gereken sıcaklık düşüşü olmamıştı. Yeni döngünün 13. gününde vücut ısısı hala yüksekti bunun üzerine evde hamilelik testi yaptı ve sürpriz sonuç; hamile olduğunu öğrendi

  Kanamaya neyin sebep olduğunu asla öğrenemedi çünkü yüksek sıcaklıklar bittikten sonra yaklaşık bir hafta kadar ilişkisini anlayamamıştı. Ancak göründüğü iki doktor HCG seviyesinin çok yüksek olduğunu ve ona bunun “kaybolan ikiz sendromu” olabileceğini söylediler.

Gördüğünüz gibi, genel kural normalin üstünde yüksek sıcaklığın hamile olduğunuz anlamına gelmesidir . Ve hamileliğinize, hamilelik testi için tek kuruş para harcamadan karar verebilirsiniz (elbette bir doktor ile beraber bunu doğrulamalısınız).

Ayrıca, hamile olup olmadığınız yüksek sıcaklıktan önce bile hamile olup olmadığınızı bu iki yol ile söyleyebilirsiniz:

 • Eğer sıcaklıklarınız en uzun luteal fazınızdan sonra yüksek kaldıysa, hamile olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Örneğin, luteal fazınız normalde 12 gün, en uzununuz 13 gün ama bir seferinde 16 gün ise bu döngüde hamile kalmış olmanız muhtemeldir
 • Eğer her döngüde yaşadığınız tipik bifazik modelin dışında üçüncü seviye sıcaklıklar fark ederseniz, hemen hemen hamilesiniz. Bu üçüncü seviye yüksek sıcaklıkların, hamile kadınların ürettiği ekstra progesteron yüzünden olduğu düşünülüyor. Ancak çoğu hamile kadın trifazik modeli yaşamazlar ve yaşadıkları zaman bile üçüncü set sıcaklıklar ikinci setten daha hafiftir,

Müge’nin tipik takvimi. 13 günlük luteal faz.Müge yaklaşık bir yıldır doğum kontrol yöntemi olarak takvim kullanıyordu. Luteal fazları her zaman 12 veya 13 gün olmuştur, asla daha fazla değil.

Müge’nin hamilelik takvimi. Hamile kalmayı denediği ilk döngüde, 16. postovulatuar yüksek sıcaklığına dayanarak hamile kalmayı başardığını söyleyebilirdi (31. gün) çünkü normal luteal fazının hiçbir zaman 13 günden fazla olmadığını biliyordu.

Oya’nın takvimi. Klasik trifazik hamilelik. Oya en erken 24. günde hamile olduğunu söyleyebilirdi çünkü bu aşılama zamanında ki ek progesteronu yansıtan üçünü seviye yüksek sıcaklıkları gözlemledi. Döllenmiş yumurta, yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra uterusa gider ve böylece 33. günde hamileliğini doğruladı.

AYIRMA ÇİZGİSİNİ KULLANMA

Takviminizi yorumlamak için düşük ve yüksek sıcaklıkları ayırt etmenize yardımcı olacak bir ayırma çizgisi çizmek isteyebilirsiniz. Ayırma çizgisi hamile kalmak için önemli olmasa da doğum kontrolü açısından önemlidir ve herhangi bir döngünüzde ne zaman yumurtlamanızı anlamanızı sağlayan yararlı bir araçtır.

  ERKEK DOĞURGANLIĞI

  Umuyorum ki, basal sıcaklıkların hamile kalmak için neden açıklayıcı olduklarını şimdi anladınız. Ve tabii ki hamileliğin olması için servikal sıvının ne kadar önemli olduğunu öğrendiniz.

  Sperm sayısına karar vermede, partnerinizin semen analizi ejakülat (boşalma) başına sperm sayısını ölçmekten daha fazlasını yapmalıdır. Test, size bu spermlerin yüzde kaçının normal şekil ve boyutta (morfoloji) olduğunu, yüzde kaçının hızlıca ilerlediğini (motilite) söylemelidir. Bu üç faktörle yapılan eksiksiz analiz, size partnerinizin sayımının normal, düşük ya da kısır olup olmadığını söyler ve böylece stratejinizi uygun bir şekilde yapmanızı sağlar. Aslında bu tamamen sezgiseldir, bir erkeğin doğurganlığını tanımlayan şey bir yumurtayı dölleyebilecek kapasiteye sahip olan sperm sayısıdır.

  Bu yazı itibariyle, bir erkeğin sperm sayısı, menisi en az milimetre başına 15 milyon sperm içeriyorsa normal olarak düşünülebilir. Buna ek olarak, normal morfoloji ve motiliteye sahip bu spermlerin yüzdesi çok önemli bir faktördür ancak yeterli yüzdenin tam olarak kaç olduğu hakkında çeşitli kaynaklar olduğundan en iyisi bunu doktorunuz ile konuşmaktır. Semen analizinin yapıldığı standartlar laboratuvardan laboratuvara değişiklik gösterdiği gibi zaman içinde de değişir. Bu yüzden partneriniz spermi analiz edileceğinde, doktorunun bu sorulara kesin bir cevap verip veremeyeceğini sorun:

 • Sperm sayısı normal, düşük ya da kısır mı?
 • Laboratuvar bu sonuca nasıl vardı?

Eğer bir erkeğin sperm analizi subfertil (normalden az) ise analiz birkaç hafta içinde en az bir kere daha yapılmalı. Çünkü spermi etkileyen birçok faktör vardır ve tesadüfi düşük sperm sayısı, gerçek sayının hatalı bir yansıması olabilir.*

*Modern hayatın en acı gerçeklerinden biri 1930lardan beri sperm sayısının %50 oranında düşmüş olduğudur. Nedeni tam olarak bilinmemektedir ama bazı teorilere göre buna modern çevresel faktörler yol açmış olabilir.

HAMİLE KALMA ŞANSINIZI ARTTIRMA

Hamile kalmayı denemeye yeni başladıysanız, partnerinizin semen analizi için acele etmesine gerek yoktur. Eğer tersini düşünmek için bir sebebiniz yoksa sperm sayısının normal olduğunu ve normal sayıdakiler için olan davranış ilkelerini takip edeceğini düşünebilirsiniz. Ancak bir yıldır rastgele deniyorsanız 4 döngüdür zamanlı bir şekilde ilişkiye giriyorsanız en yakın zamanda semen analiz testini yaptırmanızı öneririm. Basit bir prosedürdür ve yakın bir zamanda yaptırmanıza değecektir çünkü sonuçları zamanlı ilişki için doğru zamanı bulmanızı sağlar. Unutmayın ki, üreme sorunları kadın ve erkek arasında eşittir.

    Bir yumurtanın döllenmesi için neden milyonlarca sperm gerekli?

       Çünkü yön sormazlar.

Şimdi hamilik şansınızı arttırmak için bilmeniz gereken ayrıntılar için hazırsınız. Sözün özü, ilişkiye girmek için en iyi zamana karar verirken, ilişkiye girdiğiniz sıklık kombine doğurganlığınızın bir fonksiyonu olmalıdır. Partnerinizin sperm sayısına ve servikal sıvınızın kalitesinde bağlıdır.

Erkeğin Sperm Sayısı Normalse

Sıcaklığınızın arttığı ilk gün de dahil olmak üzere ıslak servikal sıvınızın olduğu ya da bir vajinal kayganlaştırıcı ile her gün ilişkiye girmelisiniz. Tabii ki Pik gününde ilişkiye girdiğinizde hamile kalmanız neredeyse kesindir. Eğer servikal sıvınız yumurta beyazı gibi değilse, en ıslak servikal sıvınız ile yapabilecekleriniz için bu yönergeyi takip edin.

Cemile’nin takvimi. Normal sperm sayısı ile zamanlı ilişkiye girdiği zaman. cemile ıslak (kremsi) servikal sıvı fark ettiği 16.  günden itibaren zamanlı ilişkiye girmeye başladı ve sıcaklığının arttığı 20. güne kadar her gün devam etti. Hamile kaldığını 37. günden sonraki 18 yüksek sıcaklığı ile kanıtlayabilirdi.

Erkeğin Sperm Sayısı Düşükse

İlk birkaç ay için, yumurta beyazı servikal sıvınız olduğunda her gün ilişkiye girmeyi denemek isteyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, gün aşırı ilişkiye girmeyi deneyin. Her iki durumda ve sıcaklığınızın ilk günü de dahil olmak üzere ilişkiye girmeye devam etmelisiniz. Yumurta beyazı servikal sıvınız yoksa, en ıslak servikal sıvınız ile bu yönergeyi izleyin.

  İlişkiye girme sıklığınızı azaltmanın nedeni düşük sperm sayısına sahip erkeklerin doğurganlık seviyesinde sperm üretmesi için ekstra güne ihtiyaç duymalarıdır. Aslında servikal sıvınız kayganlaşana kadar boşalmaktan birkaç günlüğüne kaçınabilir. Böylece, yumurtlamadan önce sperm sayısı en uygun seviyeye ulaşır.

  Aşağıdaki liste sizin için uygun olabilecek farklı stratejiler verilmiştir. Birkaç döngüde birini deneyebilirsiniz eğer işe yaramazsa gelecek döngüde başka birini deneyebilirsiniz. Her çiftin doğurganlık faktörleri bunlardan bazılarını diğerlerinden daha kullanışlı kılar. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, Pik gününüzde zamanlı ilişkiye girmeye çalışın.

 • Sıcaklık değişimizin olduğu ilk gün de dahil olmak üzere ıslak servikal sıvınızın ilk gününden itibaren her gün seks yapın.
 • Sıcaklık değişimizin olduğu ilk gün de dahil olmak üzere ıslak servikal sıvınızın ilk gününden itibaren gün aşırı seks yapın.
 • Sıcaklık değişimizin olduğu ilk gün de dahil olmak üzere yumurta beyazı servikal sıvınızın ilk gününden itibaren her gün seks yapın.
 • Partnerinizin sperm sayısı düşükse ve sizin de maksimum iki günlük kaygan servikal sıvınız varsa, ilk gün denemekten kaçınıp ikinci gün seks yapabilirsiniz ya da Pik gününüzde

*En doğurgan servikal sıvınız olduğunu bilerek yumurta beyazı servikal sıvınızın olduğu bir günde seks yapmayı bırakmak belirli bir disiplin gerektirir. Eğer sperm sayısı düşükse, ıslaklığınızın son büyük ihtimalle son günü olması yani yumurtlamaya en yakın gün olması hamilelik şansını arttırır. (Ne yazık ki, düşük sperme sahip erkeklerin gün aşırı seks yapıp hamileliği sağlamasını doğrulayan ya da reddeden çalışmalar yok.)

Melda’nin takvimi. Düşük sperm ile zamanlı ilişkiye girmenin opsiyonel yolu. Her gün ilişkiye girilen birkaç döngüden sonra Melda’nin yumurta beyazı servikal sıvısı oldu. Çift stratejilerini değişmeye karar verdi ve sıcaklık değişiminin olduğu 16. güne kadar gün aşırı seks yaptılar. Bir günlük duraksamalar sperm sayısının toparlanmasını sağladı. İşe yaradı ve bunu 25. günde yaptırdığı kan testi ile doğruladı çünkü bu günde üçüncü seviye yüksek sıcaklıklar fark etti. Ayrıca evde test yapmak için luteal fazın 18. gününü yani döngünün 33. gününü bekleyebilirdi.

Nuray’in takvimi. Partnerinizin sperm sayısı düşük ve sizin servikal sıvınız minimum seviyede olduğunda hamile kalma şansınızı maksimumuma çıkarmanın opsiyonel yolu. Nuray döngü başına yaklaşık olarak sadece 2 gün ıslak servikal sıvıya sahip oluyordu. Sperm sayısı düşük olduğu için zamanlı ilişkiye girmeyi tercih ettiler, ıslak servikal sıvının ikinci ve son gününde. Bu şekilde, hamileliği başarmak için en yüksek sayıda spermi doğurganlığının en iyi olduğu gün için sakladılar. Başardıklarını 30. günde 18 yüksek sıcaklık ile kanıtladılar.

Normal ve Düşük Sperm Kalitesine Sahip Erkeklere Uygulanacak Taktikler

Bunlardan biri her iki tip erkek için de geçerli olan servikal sıvının doğurgan seviyede görünmesinden önce boşalmaktan kaçınmaktır. Bu partnerinize otobüsten sizden önce inmesini söylemek gibi olabilir. O bunun ne zaman olacağını önceden nasıl bilebilir? Eğer vücudunuz ile uyumluysanız, servikal sıvınızın ne zaman kısmen doğurganlık seviyesinde olduğunu anlayabilirsiniz. Partneriniz bu az doğurgan günlerinizde ejakülasyondan kaçınmalı, böylelikle ideal servikal sıvı için yeterli sayıya ulaşır.

  Bu stratejiyi birçok ay denedikten sonra hala hamile kalmamışsanız, bunu biraz değiştirmek isteyebilirsiniz. Başka bir deyişle, doğurgan servikal sıvı dönemi boyunca gün aşırı ilişkiye girmeyi denemek isteyebilirsiniz. Ve her 48 saatte bir ilişkiye girenler, 36 saatte bir girmeyi deneyebilirsiniz.

Çoğu spermin ejakülatın ilk çıkışında olduğunu unutmayın. Bu yüzden, erkek iyice içeri girmeyi denemelidir ve boşalma sırasında bu şekilde kalmalıdır, böylece spermlerin çoğu servikste kalır ve servikal açıklığa kolayca ulaşır.

Sperm Yayma Tekniği Üzerine Bir Not (Kegels)

Zamanlı ilişkiye en etkin bir şekilde girmek için kalan semenleri temizlemelisiniz böylece gelecek günlerde servikal sıvınızı maskelemez. Kolaylıkla seksten sonra yarım saatlik Kegel egzersizi Lütfen inretnetten nasıl yapıldığına bakın) ile yapılabilir. Bu sayede spermler serviksten ileriye doğru yüzer.

Sıcaklıkların Arttığı Gün Neden İlişkiye Girmeye Dahil Edilmeli

Eğer dikkat ediyorsanız, neden hala sıcaklık değişiminde ilişkiye girmeyi tavsiye ettiğimi sorguluyor olabilirsiniz, özellikle hamile kalmak için çok geç olduğunu öğrendiğinizde. Çünkü 12 saat önce atılan bir yumurtanın hala canlı kalması düşük bir ihtimaldir. İhtimaller iyi değilken, hala denemeye değer, özellikle yükselmenin sabahında ilişkiye girerseniz.

EĞER ERKEĞİN SPERM SAYISI KISIRLIĞA İŞARET EDİYORSA

Günümüz teknolojiyle iyi haber şu ki, yardımcı üreme teknolojileri kullanarak hala hamilelik için umut vardır.

Cinsel Sıklık: Şansınızı Maksimuma Çıkarmak

Döngü başına ilişkiye girdiğiniz günlerin sayısı kombine doğurganlığınızın bir fonksiyonu olmalı. Bir kadının doğurganlık kalitesindeki servikal sıvısı genellikle birkaç gündür. Erkeğin doğurganlığına bağlı olarak, bu günlerin avantajını almalısınız ya da belki de iki günde bir.

  Tekrar, tüm çiftler için en önemli nokta kaygan yumurta akı beyazındaki ya da kayganlaştırıcı vajinal hissin son günü olan Pik günüdür. Bu gün en doğurgan gün olarak düşünülür çünkü bu ya yumurtladığınız gün olur ya da bir önceki günde. Yumurta beyazı servikal sıvısı gözlemlemezseniz, en ıslak servikal sıvınızın en son olduğu günü denemelisiniz.

  Pratikte bunun anlamı şu: Pazartesi günü yumurta akı gibi servikal sıvı görürseniz, bu avantajdan faydalanıp ilişkiye girmek isteyebilirsiniz-harika. Ama Çarşamba günü de yumurta akı gibi servikal sıvı görürseniz tekrar ilişkiye girmelisiniz çünkü büyük bir ihtimalle yumurtalık atılmamıştır ve son derece doğurgansınızdır. Elbette Salı günü de denemek için iyi bir gündür özellikle de partnerinizin sperm sayısı normal ise.

Aylin’nin takvimi. Altına doğru gidiyor…ve onu aldı!

        

           HAMİLELİK TESTLERİ HAKKINDA BİRKAÇ KELİME

Şüphe sizi yiyip bitirdiği için 18 gün bekleyemiyorsanız, sıcaklık değişiminizden sonraki 10. gününde yüksek doğruluğu olan kan testi yaptırabilirsiniz. Elbette ki kan testi az çok zahmetli ve daha pahalıdır. Evde yapılan idrar testlerini de kullanabilirsiniz ama bunlar o kadar da kesin değildir ve genellikle periyodunuz geçene kadar hamilelik hormonunu (HCG) belirleyemez. Ancak bu testin hassasiyetine ve vücudunuzdaki HCG hormonunun miktarına göre değişir.

  Eğer yumurtlamanıza yardımcı olması için HCG iğnesi yaptırıyorsanız, sonucun yanlış pozitif olma ihtimalini unutmayın. Bu, döllenmiş yumurtanın rahim duvarından ayrılmadan önce az bir miktarda HCG salgılanmasını sağlayacak kadar uzun bir sürede yerleştiyse olur (teknik olarak buna biyokimyasal hamilelik denir). Yanıltıcı HCG varlığı, nadir durumlarda da görülebilir ve belirli doğurganlık ilaçları, hipofiz bezi tümörleri, kanınızda ya da idrarınızdaki fazla protein ve menopoz başlangıcı da dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır. Pozitif bir hamilelik testine sahipseniz ve birkaç hafta içinde kendinizde herhangi bir hamilelik belirtisi gözlemlemezseniz, gerçekten hamile olup olmadığınızı doğrulamak için tekrar test yaptırmalısınız.

  Kan veya idrar testi yaptırsanız da, yanlış bir negatif sonuç alabilirsiniz, yani aslında hamilesiniz ama testler aksini gösteriyor. Yanlış negatif sonuçların en yaygın nedeni testlerin çok erken yapılmasıdır yani yumurtanın yerleşmeden ve HCG üretimini başlatamadan önce. Bazı durumlarda işe yerleşme olabilir ama hala HCG’nin belirlenmesi için erken olabilir. Açıkçası, eğer sıcaklıklarınız 18 günden fazla bir süre ayırma çizgisinin üstünde kalıyorsa, birkaç gün sonra testi tekrar yapın ve bu sefer, sonuç kesinlikle pozitif olacaktır.

UZUN ZAMANDIR BEKLENEN HAMİLELİK NE ZAMAN OLUR

Sıcaklıklarınız ayırma çizgisinin üstünde en az 18 gün kaldığında ve periyodunuz olmadığında, hamile olmanız neredeyse kesindir. LUFS vakalarında istisnai bir durum vardır,

,Hamilelik Belirtileri

Ayırma çizgisinin üstünde olan 18 yüksek sıcaklık bir yana (ya da bazı kadınlarda görülen trifazik durum), hamileliğin başka belirtileri de vardır:

 • Yerleşme lekelenmesi (yumurtlamadan sonraki 8-10 gün içinde olan hafif kanama)
 • Hassas göğüsler ya da göğüs uçları
 • Bulantı
 • Halsizlik
 • Sık idrara çıkma
 • Luteal fazın son dönemlerinde başlayan kremsi servikal sıvı ve bunun hamilelik boyunca devam etmesi

HAMİLE KALMAK ÜZERİNE SON SÖZLER

Çiftlere genellikle bir yıl denemeden sonra hamilelik gerçekleşmemişse bir doktora danışmaları gerektiği söylenir. Ama şimdi, zamanlı ilişkiye giriyorsanız bir yıl beklemenin gereksiz olduğunu gördünüz. En doğurgan günleriniz boyunca cinsel ilişkinin 4-6 döngüsünden sonra bile hamile kalmamışsanız, yapılabilecek tanısal testleri ve tedavileri öğrenmek için hekime başvurun.

   Eğer bu bölüm hayalinizdeki sağlıklı hamileliği elde etmenizde yardımcı olduysa, tebrikler! Alacağınız sevinç şüphesiz ki size hayatınız boyunca acı-tatlı ödülleri getirecektir.

      “Çocuk yapmaya karar vermek sonsuza kadar kalbinizin dışarda dolaşmasına karar vermektir.”

HAMİLE KALMA ŞANSINIZI ARTTIRMA YOLLARININ ÖZETİ

 • Hamile kalmak için en önemli ipucu Pik gününüzde yani yumurta akı gibi servikal sıvınızın, lekelenmenin ya da kayganlaştırıcı vajinal hissin son gününde ilişkiye girmektir. Yumurta akı gibi servikal sıvı gözlemlemezseniz, en ıslak servikal sıvınızın ya da vajinal hissin son gününde deneyin.
 • Partnerinizin sperm sayısı normalse, doğurganlık kalitesindeki servikal sıvınızın olduğu her gün ilişkiye girin. Eğer sperm sayısı düşükse, doğurganlık kalitesindeki servikal sıvınız olduğu zaman iki günde bir ilişkiye girin. Her halükarda, partneriniz servikal sıvınız kaygan olana kadar boşalmadan kaçınmalıdır.
 • Sıcaklık değişimizin olduğu ilk sabah da seks yapmayı deneyin çünkü yumurtanın hala canlı olması olasıdır.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar