Hamilelik Döneminde Yasak Olmayan Durumlar

Paylaş:

hamilelikte araba kullanma
1 )  Araba kullanmak

Hamile olan kişilerde sadece fizik değil, beyin kimyası da değişir. Hafif bir uykuya meyil olabilir. Gereğinden fazla olan duygusal tepkiler, alınganlıklar da kendini gösterebilir. Genel bir şekilde dikkat edilmesi gereken uğraşlar da, bunun bilincinde olmak oldukça önemlidir.

2 ) Otomobil yolculuğu

Kısa mesafeler için herhangi bir sorun olması söz konusu değildir. Ancak, hamileliğin ilerleyen haftaları içerisinde, bacak damarlarında varis ve daha da önemlisi hamilelik dönemi içerisinde pıhtılaşma hücrelerinde artış olduğundan dolayı, derin damarlarda pıhtılaşma durumu söz konusu olabilir.  Bu sebepten dolayı da, uzun mesafeli yolculuklar çok fazla önerilmez.


3 ) Uçak yolculuğu

Uzun mesafelerde otomobil yolculuğu ile kıyaslandığı zaman, uçak daha kısa süre içerisinde seyahat olanağı sunduğundan dolayı, hamilelik döneminde bir avantaj olarak kabul edilir. Ancak, uzun uçuşlarda hamile bayanlar, olabildiğince ( en azından 1  2 defa ) ayağa kalkmaları ve mümkün ise lavaboya kadar gidip gelmeleri gerekir. bu sayede derin damarlarda pıhtılaşma olasılığı en aza ineceğinden dolayı  bu yürüyüş tavsiye edilir.

Hamilelik döneminin ilk 28 haftasında, uçak şirketleri hamilelerden herhangi bir doktor raporu talep etmez. Anne adayları kendi isteği ile uçak seyahati yapabilir. 28 ile 36 haftalar arasında ki hamileler den (ikizlerde 28 ile 32) 7 günden daha önce alınmış olmayan, bir Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoru raporu, anne adaylarından istenecek ve bu doğrultuda uçak seyahatine kabul edilecektir.

hamilelikte yürüyüş
4 ) Yürüyüş

Anne adayını çok fazla yormayan dengeli bir yürüyüş, hamilelik dönemi içerisinde karşılaşılması beklenen olası sorunların en az seviyeye inmesine yardımcı olur. Risk taşıyan hamilelik durumlarının olmaması halinde, hastaların olabildiğince hareket etmeleri tavsiye edilmektedir.

5 )  Koşma (çok fazla ve uzun olmamalı)

Aynı şekilde riskli olmayan hamileliklerde, çok fazla bir yorgunluğa neden olmayacak egzersizlerin yapılmasında herhangi bir sorun söz konusu değildir.

6 ) Yüzme

Hamilelik dönemi içerisinde, vücudun ağırlık noktası değiştiği için ve hamilelik hormonları eklemlerde bulunan bağları da gevşettiğinden dolayı, ergonomik sorunlara rastlanabilir. Yüzme sayesinde, bu sorunların meydana gelmesini önlenecek ve bu esnada da keyyif alınacaktır.


7 ) Cinsel İlişki

Herhangi bir kanama ve erken doğum riskinin olmaması halinde, bebeğin plasentası rahmin girişinde konuşlanmamışsa (plasenta previa), hamilelik ile alakalı doktor tarafından başka bir teşhis edilmiş risk bulunmuyorsa, cinsel ilişkinin yasak olma durumu söz konusu olmaz.

8 ) Saç boyatma

İlk 3 ay, bebeklerin organları oluşum gösterdiğinden dolayı, özellikle tavsiye edilmemektedir. Saç boyalarının, çok az bir kısmının deri tarafından emilmesinden dolayı, hamilelik dönemi içerisinde kullanılmaları güvenli sayılabilir. Ancak gene de dikkatli olarak, pek çok doktorun özellikle hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde saçların kalıcı bir şekilde boyatılmasını önermediği de vurgulanmaktadır. Kalıcı saç boyaları, içerisinde güçlü bir kimyasal buhar oluşturan amonyak barındırır. Boyama işleminin yapıldığı sırada, boya kokusunun solunum ile içe çekilmesi, anne karnında gelişim gösteren bebeğe, boyanın ciltten emilmesine nazaran daha çok zarar verebilir. Bu sebepten dolayı da, içerisinde amonyak barındıran boyaların kullanılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Hamilelik dönemi içerisinde doktorlar, kına veya organik olan saç boyalarının kullanılmasını öneriyor.


9 )  Çay, kahve, kola, bitkisel çaylar

Hamilelik dönemi, vücudun ritminin korunması gereken, bu ritmi bozabilecek gıdalardan da uzak durulması gerektiği bir dönem olarak kabul edilir. Ancak,  az miktarlarda bu içeceklerin alınmasında da sakınca yoktur.


10 ) Akupunktur

Yapılan çalışmalar sonucunda, hamilelik dönemi içerisinde akupunktur un herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Hatta akupunktur hamilelik dönemi içerisinde bir takın sorunların tedavisi amacı ile de kullanılabilir.

11 )  Cep telefonu

Cep telefonunun, insan vücuduna zararlı etkilerinin olabileceğini gösteren bilimsel veriler vardır. Bu sebepten dolayı lazım olmadıkça kullanılması tavsiye edilmez.

12 ) Omega 3 (Balık yağı)

İlk 3 ay kullanılması veya besinsel içerikler ile alınması halinde, bebeklerin gelişim sürecine olumlu etkileri vardır.

13 ) MR çektirmek

MR, radyasyon içermediği için, hamile anne adaylarında tercih edilen bir görüntüleme sistemidir. Gerçekleştirilen çeşitli araştırmalar sonucunda, hamile anne adaylarına uygulanan mr da bebeğe herhangi bir zarar verdiği görülmemiştir.

14 ) Vajinal muayene ve ultrason

Kadın doğum doktorlarına en sık yöneltilen sorudur. Vajinal muayene ve ultrason, ihtiyaç duyulması halinde doktor tarafından uygulanır. Hamilelik dönemi içerisinde, herhangi bir zararı da yoktur.


15 ) Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanlar

Hamilelik dönemi içerisinde, kedi, köpek kuş ve diğer evcil hayvanların evde beslenmesinde hiçbir zararın olması kesinlikle söz konusu değildir. Beslenen evcil havanların aşılarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda beslenen hayvanlara normal ve hamilelik dönemi içerisinde çiğ et vermekten kaçınmalısınız.

 

Önemli!

Burada anlatılan bütün bilgiler, normal ve her şeyi ile sorunsuz seyreden hamilelikler için yazılmıştır. Ancak hamilelikte sorun veya ekstra bir durum ile karşılaşılması halinde, bu kriterlerde değişiklik olabilir. Örneğin normal bir hamilelik dönemi içerisinde otomobil yolculuğu serbesttir ve herhangi bir sakıncası bulunmaz. Ancak kanaması olan bir anne adayının veya farklı bir takım sorunların meydana gelmesi halinde, otomobil yolculuğu yapması riskli olabilir

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar